یادداشت - غلامرضا انصاری

تغییر هیات رئیسه لازمه صیانت از شورا

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
تغییر هیات رئیسه لازمه صیانت از شورا
نوآوران -

تغییر هیات رئیسه لازمه صیانت از شورا

انتخابات هیات رئیسه‌شورای شهر تهران تا چند روزدیگر برگزار خواهد شد و اصلاح‌طلبان مانند گذشته برای انتخاب رئیس و بقیه اعضای هیات رئیسه به صورت فراکسیونی رای خواهند داد. نامزد اصلاح‌طلبان برای ریاست شورای شهر در انتخابات آخرین سال از دوره چهارم شورای شهر آقای احمد مسجدجامعی است اما اینکه آیا اصلاح‌طلبان در انتخاب ایشان موفق شوند یا خیر موضوعی است که به تحولات روزهای آینده در شورای شهر بستگی دارد.

اصلاح‌طلبان شورای شهر در این سال‌ها برای انتخاب رئیس شورا به علت احتمال ایجاد برخی شائبه‌ها وارد لابی‌های مرسوم نشده‌اند اما آنچه مشخص و روشن است زیانبار بودن استمرار حضور رئیس کنونی در شورای شهر است. آقای چمران پیش از دوره چهارم هم به‌مدت 10 سال در مقام رئیس شورای شهر تهران حضور داشته‌اند اما در این سال‌ها شورای شهر کمترین بازده راداشته و حتی می‌توان گفت که به زینت‌المجالس تبدیل شده است. متاسفانه در شورای شهر چهارم هم باوجود اینکه توان تخصصی بسیار بالایی در این شورا وجود داشت و اکثر اعضای اصولگرا و اصلاح‌طلب سوابق اجرایی و تحصیلی بالایی دارند با این همه در دو سالی که این شورا به وسیله رئیس کنونی مدیریت شده، همان رویه سنتی گذشته دنبال شده است.

شورای شهر تهران در این سال‌ها حتی ساختمان مستقل خود را ندارد و نهادهای نظارتی مورد نیاز را ایجاد نکرده است در حالی‌که حتی شوراهای شهرهای کوچک هم در حال حاضر ساختمان مستقل و اعتبارات جداگانه دارند و بعضی شهرها مانند شهر مشهد مرکز مطالعات ایجاد کرده‌اند. شورای شهر برخی شهرها اقدامات مثبتی درساختار اداری وتقنینی انجام داده اند.اما در شورای شهر تهران هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها نیافتاده و اعضای شورا فقط در جلسه حاضر شده‌اند و قیام و قعودی صورت گرفته و به تعبیری برای هرآنچه شهردار خواسته مشروعیت حقوقی و قانونی ایجاد شده است.

باعث تاسف است که حتی برخی مصوبه‌های شورای شهر هم در اجرا تغییر کرده‌اند و شورای شهر هم اعتراضی به این موضوع نکرده است. نگارنده به عنوان یک عضو شورای شهر تهران بعید می‌دانم در این سال‌ها هیات رئیسه شورا حتی یک جلسه تشکیل داده باشند و اعضائ هیات رئیسه مسائل را با عقل جمعی حل کنند.  

بر همین اساس اصلاح‌طلبان شورای شهر ابقای آقای چمران در مقام ریاست شورای شهر را برای شهر و برای مجموعه شورای شهر زیا‌ن‌بار می‌دانند. این موضوع یک بحث سیاسی نیست و دغدغه اصلی کارآمدی شورای شهر است. در سال اول شورای چهارم شهر تهران به‌رغم انتقادهایی که ممکن است به شیوه ریاست آقای مسجدجامعی وجود داشته باشد اقدامات جدی انجام شده. کمیسیون خاص مدیریت شهری که در دولت شکل گرفت، تعاملات بسیار موثری که با قوه قضاییه و مجلس ایجاد شد، ارتباطاتی که با وزرا و دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات پایتخت برقرار شد بعد از پایان ریاست آقای مسجدجامعی عملا تعطیل شد، به گونه‌ای که برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شده و حتی یک بند هم درباره شورا و شهرداری‌ها نکته‌ای در آن ذکر نشده است در حالی‌که رئیس شورای شهر در اکثر کمیسیون‌های تصمیم‌ساز مانند کمیسیون کلانشهرها شرکت داشت. این تعامل می‌توانست در این کمیسیون‌ها شکل بگیرد و اگر مطالب درست به مجلس ارائه می‌شد نمایندگان مجلس هم با شوراها همگام می‌شدند.

ضعف مفرط ریاست چه در شورای عالی استان‌ها و چه در شورای شهر تهران برای اعتبار و حیثیت شوراها در کل کشور چالش ایجاد کرده و به همین دلیل اصلاح‌طلبان شورای شهر امیدوارند اصولگرایان هم بتوانند در انتخاب خود تجدیدنظر کنند. موضع اصلاح‌طلبان شورای شهر این نیست که یک اصلاح‌طلب دو آتشه به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شود بلکه موضوع این است که فردی بر مسند ریاست شورا تکیه بزند که بتواند در چارچوب قانون از جایگاه شورای شهر صیانت کند چراکه این موضوع لازمه استمرار حیات مثبت شوراها در آینده است.