رئیس کمیته امداد در جلسه شورای شهر تهران حضور پیدا کرد

شوخی و جدی‌های «فتاح» درباره هزینه‌های ساخت نیایش و صدر

حضور رئیس کمیته امداد در جلسه دیروز شورای شهر تهران و موضوعاتی که پرویز فتاح در این جلسه مطرح کرد با واکنش اعضای شورای شهر مواجه شد. فتاح در این جلسه مدعی شد زمانی که مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه بوده هزینه ساخت تونل نیایش و بزرگراه طبقانی صدر را به شهرداری پرداخت کرده و حالا نوبت مدیریت شهری است که به او کمک کنند و اجازه ساخت خانه برای افراد تحت پوشش این کمیته را مهیا کنند. او در این جلسه از شورای شهر و شهرداری خواست مسئولیت 40 هزار خانواری را که در تهران تحت پوشش کمیته امدادند قبول کنند تا به گفته او کمیته امداد بتواند به سایر استان‌های کشور رسیدگی کند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
شوخی و جدی‌های «فتاح» درباره هزینه‌های ساخت نیایش و صدر
نوآوران -

 فتاح تهران را «منبع درآمدی برای امداد کل کشور» دانست و با اشاره به جمعیت چهار میلیونی تحت پوشش مستقیم کمیته امداد گفت: علاوه بر این، جمعیت دو میلیون نفر نیز در حلقه دوم تحت پوشش کمیته امداد هستند حلقه اول هر ماه از کمیته امداد مستمری دریافت می‌کنند اما حلقه دوم پرونده قطعی و دائمی ندارند و مستمری دریافت نمی‌کنند. او تاکید کرد هنگامی‌که در جنوب کرمان و منطقه بشاگرد شهروندان از ما سئوال می‌کنند که چرا همه منابع به تهران اختصاص پیدا می‌کند و بیشترین رسیدگی در این منطقه است؟ نمی‌دانیم باید چه پاسخی بدهیم. آنچه که در تهران و در حوزه آسیب‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد به هیچ عنوان و با این شدت در سایر نقاط کشور روی نمی‌دهد. به طوری‌که در تحلیل وضعیت تهران عاجز می‌مانیم. کمیته امداد برای مبارزه با این آسیب‌ها طراحی نشده و ساز و کار مبارزه با این آسیب‌ها را نیز در اختیار ندارد. فتاح از وجود تناقض‌های حل‌نشده درباره صدور مجوز ساخت مسکن محرومان در تهران انتقاد کرد و بعد خطاب به اعضای شورای شهر تهران با اشاره به مسئولیت پیشین خود در بنیاد تعاون سپاه گفت: «به شورا کم خدمت نکرده‌ایم و امروز انتظار جبران داریم. پول پل صدر و تونل نیایش را در هنگام مسئولیتم در بنیاد تعاون ما پرداخت کردیم. بسیاری از پل‌های دیگر که توسط قرارگاه سازندگی ساخته شده است پولش توسط همین قرارگاه تامین شده است. امروز که در کمیته امداد مسئولیت دارم انتظار جبران این کمک‌ها را داریم. امیدوارم با هماهنگی شورا و شهرداری تهران در مکان‌هایی که امکان صدور مجوز و فراهم شدن زمین وجود دارد. بتوانیم مسکن بی خانمان‌ها را تامین کنیم.» او در ادامه با اشاره به اینکه در سال جاری 40 هزار واحد مسکونی در کشور برای افراد نیازمند ساخته شد، اضافه کرد: در تهران یک واحد نیز ساخته نشده چرا که مشکل ساختاری و مجوزی دارد.

    کمیته امداد با رویکرد اقتصادی خانه‌های میراثی را تخریب نکند

اعضای شورای شهر تهران هم پس از شنیدن ادعاهای رئیس کمیته امداد به صحبت‌های او واکنش نشان دادند. رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به املاک و باغ‌های متعلق به کمیته امداد گفت: در نگهداری فضای سبز این املاک تعلل صورت می‌گیرد و انتظار داریم دقت بیشتری در حفظ و نگهداری از این باغات صورت گیرد. او با بیان اینکه تب علامت بیماری است که ریشه در مشکلاتی در بدن دارد، افزود: برای بیمار دارای تب استامینوفن تجویز و آن را درمان می‌کنیم که بر همین اساس اطعام 70 هزار نفر در ماه رمضان همانند تجویز استامینوفن است ولی در کنار آن بایستی پدیده فقر را شناسایی کرده و به علت‌ها بپردازیم نه اینکه صرفا در مورد فقرا به عنوان معلول نگاه کرده و مداخله کنیم. در ادامه فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر هم با بیان اینکه در اساسنامه کمیته امداد حمایت از خانواده‌های بد سرپرست دیده نشده است و این افراد از حمایت کمیته امداد محرومند، گفت: یکی دیگر از مسائل حمایت‌نکردن کمیته امداد از خانواده‌های زندانیان است و این در حالی‌است که حمایت‌نکردن از خانواده زندانی یعنی ایجاد کارتون‌خواب بیشتر و باید به آنها توجه ویژه‌ای شود. احمد حکیمی پور هم در ادامه سخنان اعضای شورای شهر در تذکری به رئیس کمیته امداد خواستار دستور او برای توقف تخریب بناهای واجد ارزش میراثی که در اختیار کمیته امداد است شد و گفت: کمیته امداد یک نهاد و بنگاه اقتصادی نیست که بخواهد با هر استان درآمد خود را افزایش دهد. او با بیان اینکه املاکی در اختیار کمیته امداد است که از لحاظ معماری دارای ارزش شناخته شده است، ادامه داد: از فتاح می‌خواهم که در همکاری با سازمان میراث فرهنگی و شهرداری، احیای این بناها را در دستور کار قرار دهد چرا که در ماه‌های اخیر شاهد تخریب برخی از این بناها با رویکرد کسب منفعت اقتصادی بوده‌ایم. در ادامه حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز با انتقاد از بخشی از سخنان فتاح مبنی بر اینکه کمیته امداد در شهر تهران زیر نظر شهرداری اداره شود گفت: پیشنهاد می‌شود کمیته امداد شهرداری را زیر پوشش بگیرد.او با بیان اینکه شهرداری تهران 20 هزار میلیارد تومان بدهی دارد، اضافه کرد: با این حال نه دولت و نه مجلس از شهرداری حمایت نمی‌کند و باید بگویم صدای دهل از دور خوش است.

     فتاح: درباره صدر و نیایش شوخی کردم

فتاح بعد از شنیدن صحبت‌های اعضای شورای شهر بازهم پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به سخنانش درباره ساختن پل صدر آن را یک شوخی دانست و گفت: شهرداری هزینه ساخت پل صدر را تسویه کرده و ما طلبکار نیستیم و من در این زمینه شوخی کردم چرا که ما تنها مجری ساخت این پروژه بودیم و اگر گناه و یا اشکالی در ساخت وجود دارد به ما مربوط نیست. او درباره حواشی ایجاد شده درباره ساختمان سوهانک، ساختمان سابق کمیته امداد گفت: سوهانک را رها کرده و به میدان آزادی آمدیم اما جالب است بدانید قالیباف نیز خریدار بود اما نشان داد که سخت معامله است و معامله‌مان نشد. سخنان فتاح که به اینجا رسید چمران گفت که ما نیز از این موضوع (خرید ساختمان سوهانک توسط قالیباف) خبر نداشتیم.

      پیشنهاد تغییر نام چهارراه پارک‌وی به محمد مصدق

در این جلسه همچنین غلامرضا انصاری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پیشنهاد داد که چهارراه پارک‌وی یا خیابان نفت به نام دکتر مصدق نامگذاری شود. انصاری در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر با اشاره به کودتای 28 مرداد گفت: سال‌هاست که نام دکتر مصدق بر روی یکی از خیابان‌های قاهره نام‌گذاری شده اما متاسفانه در تهران هیچ نامی از مصدق بر خیابان‌ها نیست و پیشنهاد می‌کنیم چهارراه پارک‌وی یا خیابان نفت به نام دکتر مصدق نامگذاری شود. او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم در جریان قرار گرفتن اعضای شورای شهر، از تمام مدیریت شهری گفت: به تازگی سازمان بازرسی کل کشور گزارشی در مورد واگذاری املاک تهران به صورت غیرقانونی ارائه کرده است، اما هیچ مطلبی در اختیار شورای شهر تهران قرار

 نگرفته است.

     تخلفات 2 هزار و 350 میلیارد تومانی در واگذاری املاک شهر

در این جلسه همچنین رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درباره جزییات مرگ کودک 13 ساله در آب‌نمای یکی از بوستان‌های تهران توضیحاتی داد. او با اشاره به بازدیدی که با محمد حقانی، دیگر عضو شورای شهر از محل حادثه داشته‌ اعلام کرد: این طفل برای برداشتن توپ وارد آب‌نما شده؛ اما بنا به دلایلی بیهوش و پس از آنکه دچار خفگی شده و جان خود را از دست داده است. به گفته او پزشکی قانونی تا 10 روز آینده علت فوت را اعلام می‌کند اما به اعتقاد این عضو شورای شهر واحد نظارت بر فضاهای فیزیکی بوستان‌ها وظیفه رسیدگی به مشکلات را دارد. همچنین احمد حکیمی‌پور، با اشاره به گزارش سازمان بازرسی مبنی واگذاری املاک شهر تهران به صورت غیرقانونی گفت: در این واگذاری در حق مردم تهران اجحاف شده و این موضوع در مورد

 2 هزار و 350 میلیارد تومان املاک است که تخلفاتی در واگذاری و قیمت‌گذاری املاک صورت گرفته که ما به عنوان نمایندگان مردم باید از حقوق آنها و بیت‌المال صیانت کنیم.