احمد مسجدجامعی در بازدید از تصفیه‌خانه دریاچه خلیج‌فارس اعلام کرد:

هشدار درباره آلودگی رودخانه‌ها از پسماند رستوران‌ها

رودخانه کن پرآب‌ترین رودخانه تهران و در عین حال یکی از رودخانه‌هایی است که تاکنون با مشکلات زیادی دست به گریبان بوده است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
هشدار درباره آلودگی رودخانه‌ها از پسماند رستوران‌ها
نوآوران -

از بهره‌برداری معدن‌های شن و ماسه که مشکلات آلودگی زیادی برای رودخانه ایجاد کرده است تا خالی کردن صدها تن نخاله ساختمانی در مسیر رودخانه کن که علاوه‌بر حریم شهر تهران برای شهر‌های مجاور همچون چهاردانگه بسیار خطرناک بود. حالا در تهران گردی‌‌های احمد مسجد جامعی باز خبر از یکی دیگر از مشکلات این رودخانه رسیده است. این عضو شورای شهر تهران دیروز در ادامه تهران‌گردی‌هایش از تصفیه‌خانه دریاچه شهدای خلیج فارس بازدید کرد و درباره ورود فاضلاب رستوران‌ها به رودخانه کن هشدار داد.

او در تصفیه خانه کن با اشاره به آب سد کرج که برای شرب مردم تهران استفاده می شود، گفت: این آب مسیری ۳۵ کیلومتری را طی می‌کند و به همین دلیل سرشار از اکسیژن بوده و کیفیت بالایی دارد اما آلودگی‌های حاصل از برخی باغ‌ها و رستوران ها در مسیر باعث می شود کیفیت این آب تحت تاثیر قرار گیرد.

مسجدجامعی همچنین اضافه کرد: ما این مشکل را در رود کن نیز داشتیم که با ورود دستگاه قضایی رستوران هایی را که به حریم رود تجاوز کرده بودند، دستور تخریب گرفتیم.

او با اشاره به رودخانه کرج گفت: این رود بین دو استان البرز و تهران مشترک است به همین دلیل برای ورودی دستگاه قضایی نیاز به هماهنگی های جدی تری دارد.

او با اشاره به مشکل دیگر تهران مبنی بر نشست زمین گفت: نشست زمین موضوع خطرناکی است که یکی از علل اصلی آن کاهش آب سفره های زیرزمینی است.

مسجدجامعی با اشاره به دلایل این کاهش گفت: این امر به دو دلیل صورت گرفته اول برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی و دوم تزریق نشدن آب. متاسفانه شاهدیم که بستر بسیاری از رودخانه‌ها مانند کن را با بتن ساخته‌اند که این باعث می‌شود آب امکان نفوذ به زمین را از دست دهد و خو به تهدیدی جدی برای سفره‌های زیرزمینی است.

احمد مسجدجامعی با اشاره به برخی انتقادها درباره وجود نیترات در آب تهران گفت: جایی که چاه‌های عمیق زده‌اند یا توسعه شهری قبل از زیرساخت‌های مربوط به آب ایجاد شده نیترات آب بالاتر از حد مجاز است.

 آب شرب تهران از ۷۰ درصد آب سطحی و ۳۰ درصد آب زیرزمینی حاصل از ۴۸۰ حلقه چاه آب تامین می شود. سد کرج، طالقان، لار، لتیان و ماملو آب سطحی تهران را تامین می‌کند.

باغبان، مدیرکل آزمایش و کنترل کیفیت شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران هم در بازدید مسجدجامعی از این شرکت گفت: براساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت 97 درصد آب‌های دنیا با کلر گندزایی می‌شوند، چرا که قدرت کلر در از بین بردن آلودگی‌ها بسیار زیاد است.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آب پس از ورود به تهران از لحاظ میکروب و آلایندگی مورد آزمایش قرار می‌گیرد افزود: همچنین آزمایش آب چاه‌ها نیز به طور تخصصی انجام می‌گیرد و تمام روش‌ها براساس استانداردها است. او درباره برخی حواشی مبنی بر اینکه چرا آزمایش نیترات آب در اختیار سایر دستگاه‌ها همچون شورای شهر قرار نمی‌گیرد؟ بیان کرد: ما شرکت خدماتی هستیم و وزارت بهداشت و محیط زیست نتایج ما را پس از بررسی و رصد می‌توانند در اختیار دیگر سازمان‌ها قرار دهند. مسجد جامعی هم در پایان با بیان اینکه از جنجال‌های وجود نیترات در آب خبری نیست چرا که اقدامات پیشگیرانه خوبی صورت گرفته است گفت: در برخی از مناطق جنوبی مردم برای دسترسی به آب از چاه‌های متفرقه استفاده می‌کردند که خوشبختانه با همکاری دستگاه‌های نظارتی این چاه‌ها پلمپ شد و با ورود آب سد ماملو کیفیت آب ارتقاء یافت.