در هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی

فارسی آموزان از سراسر دنیا مهمان نصف جهان شدند

210 نفر از فارسی‌آموزان اقصی نقاط دنیا طی بازدیدی سه روزه مهمان نصف جهان شدند تا ضمن آشنایی بیشتر با فرهنگ ایرانی اسلامی با ارکان فرهنگی و اجتماعی شهر اصفهان آشنا شوند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
فارسی آموزان از سراسر دنیا مهمان نصف جهان شدند
نوآوران -

به گزارش خبرنگار ما محمد راعی  از اصفهان، اصفهان در تمام فصول سال مملو از گردشگران بسیار است، این بار در آخرین ماه تابستان 95، اصفهان پذیرای 210 فارسی‌آموز از نقاط مختلف دنیا بود. دانش آموزانی که به دلایل مختلف مشغول تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی هستند؛ دانش آموزانی که حالا می توانند به زبان فارسی حرف بزنند و برای آشنایی بیشتر با رشته تحصیلی‌شان به ایران سفر کرده اند؛ به ایران آمدند تا مطالبی که در کتاب هایشان خوانده اند از نزدیک لمس کنند.

مدیر مرکز آموزشی سعدی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی به همت بنیاد سعدی از تاریخ 12 مردادماه با حضور 210 دانشجوی خارجی از 43 کشور دنیا در تهران کار خود را آغاز کرد.

عباس نجار گفت: دوره آموزشی دانش‌افزایی هشتاد و سومین دوره خود را مختص فارسی آموزان از نقاط مختلف جهان که در رشته‌های مختلفی همچون زبان و ادبیات فارسی، شرق‌شناسی و ایران‌شناسی مشغول به تحصیل هستند برگزار می‌کند.

وی افزود: این دوره که با هدف آموزش و تقویت زبان و ادبیات فارسی این دانشجویان برگزار شده از 12 مردادماه به مدت یک ماه آغاز شده که سفر سه روزه به اصفهان جزیی از برنامه تفریحی و گردشگری این دانشجویان بود. وی تصریح کرد: برای این گروه طی این دوره علاوه بر کلاس‌های آموزشی، برنامه‌هایی تحت عنوان فوق‌برنامه شامل بازدید در سطح شهر ارائه شد و در پایان پس از گذراندن آزمون‌های مختلف گواهی تأیید صادر شد. بنابر این گزارش فارسی آموزان در بدو ورود به کلانشهر اصفهان به بازدید از مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت فولاد رفتند و پس از آن بازدید از پل‌های تاریخی خواجو و سی و سه پل مقدمه گردشگری این دوره انتخاب شده بود. روز بعد این گروه جاذبه های بیشتری از اصفهان را بازدید کردند، کاخ چهل ستون، میدان امام (ره)، مسجد جامع اصفهان، کلیسای وانک و...؛ خلاصه اینکه در آخرین روز سفرشان در اصفهان بناهای جدید ساخته شده در اصفهان هم از دیگر برنامه های بازدیدشان قرار گرفت. سفر سه روزه این گروه فارسی آموزان با همکاری شهرداری اصفهان، دانشگاه اصفهان و بنیاد سعدی طراحی و برنامه‌ریزی شد همچنین دیدار با شهردار اصفهان از دیگر برنامه‌های این سفر بود که جمعه 5 شهریور برگزار شد.

   مجموعه فرهنگی - مذهبی تخت فولاد نقطه شروع گردشگری 210 فارسی آموز

مزار مقدس تخت فولاد با قدمتی دیرین پس از قبرستان وادی‌السلام در نجف اشرف، شریف‌ترین و شکوهمندترین مزار جهان تشیع به شمار می‌آید. سرزمین مقدسی که در قرون و اعصار متمادی آرامگاه تعداد بیشماری از عالمان و صالحان، حکیمان و عارفان، هنرمندان، شاعران، مؤمنین و متقین و همچنین قرارگاه هزاران پرنده خونین بال دفاع مقدس بوده است. مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد نقطه شروع گردشگری 210 فارسی آموز انتخاب شده بود، انتخابی که جذابیتی ویژه برای این مهمانان خارجی داشت. «آقمرال» دختر 24 ساله اهل قزاقستان وقتی وارد مقبره بابا رکن‌الدین شدیم با دوربین خود مشغول عکسبرداری از جای‌جای این مقبره بود. به سمت من آمد و پرسید آیا به داخل این مکان هم می‌رویم؟ دوست دارم همه قسمت‌های این بنا را ببینم. وقتی از او پرسیدم چرا این مکان برایت جذاب است؟ گفت: در کشور ما قبرستان به شکل دیگری است. اینجا را که می‌بینم سؤالات بسیاری برایم پیش می‌آید. میخاییل که خودش را دانشجوی رشته شرق‌شناسی معرفی کرد گفت: من اهل اتریش هستم، علاقه به فرهنگ باستانی ایران مرا به سمت این رشته جذب کرد و برای اولین بار است به ایران سفر کرده‌ام، دوست دارم در این سه روز تمام قسمت‌های اصفهان را ببینم.