مگس سفید؛ مهمان ناخوانده این روزهای تهران

چندین سال است که حشره ای به نام «مگس سفید» یا «سفیدبالک» مهمان ناخوانده تابستان های داغ تهران است. اگر در این روزها در خیابان تردد کنید، حتما از مزاحمت‌های این حشرات ریز سفید رنگ در امان نمی‌مانید.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مگس سفید؛ مهمان ناخوانده این روزهای تهران
نوآوران -

در حقیقت گویا داغی تابستان به تن این حشرات مزاحم خوب می‌نشیند؛ چراکه در لحظه لحظه روزهای تابستان و با شروع فصل گرما هر روز شاهد افزایش تعداد این حشرات در خیابان‌ها و به ویژه در حاشیه درختان و گیاهان هستیم. عمده کارشناسانی که تاکنون درباره دلایل افزایش مگس‌های سفید در محیط های شهری اظهار نظر کرده اند؛ معتقدند که «تغییر اکو سیستم» از دلایل مهم طغیان مگس سفید« در محیط‌های شهری و به ویژه در شهر تهران است؛ یعنی حشرات شکارگر از جمله زنبورها و حشراتی نظیر کفشدوزک و ...که مگس سفید را شکار می‌کنند از بین می‌روند، در نتیجه تعداد مگس‌های سفید هر سال بیشتر از سال گذشته افزایش می‌یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی دیگر از دلایل افزایش جمعیت مگس سفید یا همان سفید بالک‌ها، سم‌پاشی‌های بی‌رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در مزارع و باغات اطراف شهر تهران و در سطح شهر و برخی مناطق مانند منطقه 6 است. برخی کارشناسان هم بر این عقیده‌اند که افزایش میزان فضای سبز تهران و به دنبال آن مبارزه های شیمیایی و سم پاشی‌ها در این فضاهای سبز از دلایل دیگر افزایش جمعیت این حشرات مزاحم است. با افزایش تعداد این حشرات در تهران سال گذشته معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات با هشدار در خصوص خطر انفجار جمعیت این نوع مگس در تهران اظهار کرده بود که اگر با عملیات واکنش سریع در خصوص مقابله با این حشره اقدامی نشود، امسال با توجه به سرعت تکثیر این آفت شاهد خواهیم بود که بدون ماسک حتی مردم نمی‌توانند در خیابان‌ها تردد و نفس بکشند؛ مساله‌ای که کم کم در حال به واقعیت پیوستن است و به نظر می‌رسد تا پایان تابستان هر روز مشکلات ناشی از افزایش تعداد مگس های سفید در تهران بیشتر و بیشتر شود.

   خطرات مگس سفید

آنچه کارشناسان عنوان می کنند این است که «مگس های سفید» که امروز در خیابان های تهران جولان می دهند یکی از خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین ریزگونه‌های مگس سفید است که سبب بروز آسیب‌های جدی به محصولات کشاورزی و خسارت‌هایی به آن می‌شود. همچنین برخی مطالعات بر روی این حشرات نشان داده‌است که این موجودات می‌توانند آسیب‌های جدی بر روی افراد گذاشته و به علت انتقال بیماری و ویروس باعث ایجاد مشکلاتی برای بیماران خاص شود.

در همین حال نایب رییس مجمع نمایندگان تهران از برگزاری نشست‌های مجزا با شورای شهر و شهرداری تهران با محوریت مگس سفید خبر داده‌است. محمدرضا نجفی به ایسنا گفته است که در جلسه‌ای که با شورای شهر و شهرداری تهران طی هفته اول و دوم تعطیلات مجلس خواهیم داشت در باره چالش‌ها و نیازهای کلان‌شهر تهران به ویژه معضل مگس سفید از مسوولان این دو نهاد توضیح خواهیم خواست.

نماینده مردم تهران در مجلس خواستار ریشه‌یابی علل ایجاد مگس سفید توسط مسوولان شورای شهر و شهرداری تهران شد و به مدیران شهرداری تهران توصیه کرد که به جای اطاله زمان و فرافکنی در موضوع مگس سفید ریشه‌های پدید آمدن این معضل را شناسایی و بی‌معطلی چاره کنند تا شهروندان هر سال از ناحیه مگس سفید آزار نبینند.

نماینده مردم تهران هم در مجلس شورای اسلامی گفته که شهرداری تهران باید برای مقابله با پدیده مگس از روش بیولوژیک استفاده کند.

به گفته علیرضا محجوب در حال حاضر در مناطقی از شهر تمهیداتی توسط شهرداری برای مقابله با مگس سفید انجام شده، در اماکنی که به صورت منظم از چسب‌ استفاده شد تقریبا این موضوع به حد قابل تحمل رسیده است.‌ ما در مقابله با پدیده‌های طبیعی نباید زنجیره غذایی جانوری را به هم بزنیم و به طبیعت دست اندازی کنیم چرا که در این صورت ممکن است اختلالی در طبیعت ایجاد شود. این نماینده مجلس در پایان گفته است که مگس سفید هیچ نوع حساسیت و آلرژی ایجاد نمی‌کند ، و باید برای مقابله با این پدیده‌ها هم از روش‌های بیولوژیک استفاده کنیم و هم کنترل‌مان در حد معقول باشد.

توصیه می‌شود که در صورت ورود مگس سفید به چشم‌ها به‌سرعت چشم‌ها را در معرض جریان آب قرار داده بشویند تا حشره و آلودگی‌ها خارج‌شده و در صورت ورود این حشره به مجاری بینی نیز می‌توان با شست‌وشوی با آب آن را خارج کرد. تداوم حضور مگس‌های سفید موجب فاجعه زیست‌محیطی و بهداشتی برای شهروندان در محیط شهری است.

به نظر می رسد، انداختن مسوولیت برخورد با این حشره‌های سفید مزاحم بر گردن این ساز مان و آن سازمان دردی از مشکلات شهروندان دوا نمی‌کند، بلکه سازمان های مسوول نظیر محیط زیست، شهرداری و ... باید با هماهنگی با یکدیگر برنامه ها و راهکارهای جدی برای از بین بردن این مشکل زیست محیطی جدید تهرانی ها در نظر بگیرند؛ چراکه کم کاری درباره این موضوع و انداختن تقصیر بر گردن این و آن نه تنها باعث رفع مشکلات در این خصوص نمی شود، بلکه هر روز بر مصائب، مشکلات، بیماری‌های ناشی از طغیان مگس سفید و ... می افزاید و باعث سلب آرامش مردم می شود.