آنچه در جلسه 289 شورا گذشت

بازگشایی خیابان 17 شهریورو تغییر در ولیعصر درستور کار

دویست و هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در حالی برگزار شد که از موضوع بازگشایی پیاده رو 17شهریور، جزئیات بودجه مترو، بازگشایی خیابان صفا تا بررسی وضعیت مترو تهران و نشست زمین و املاک نجومی سخن به میان آمد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بازگشایی خیابان 17 شهریورو تغییر در ولیعصر درستور کار
نوآوران -

در این جلسه اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از ارائه گزارش طرح خیابان 17 شهریور، تذکراتی را درخصوص بازگشایی این محور مطرح کردند.

ابوالفضل قناعتی با تاکید بر لزوم تهیه پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی برای پروژه‌های اجرا شده شهر تهران گفت: ای کاش ارزیابی که امروز انجام شده و آمارهایی که گرفته شده، در ابتدای اجرای پروژه پیاده‌راه 17 شهریور گرفته می‌شد. چهار سال کسبه این محور متضرر شدند تا امروز این ارزیابی‌ها و مطالعات انجام شود.

او با تاکید بر در نظر گرفتن حقوق ساکنان کسبه این منطقه، ادامه داد: باید امروز تصمیمی بگیریم که اشتباه در اشتباه نشود. باید تصمیمی بگیریم که به بیت‌المال ضرری وارد نشود. عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: نظر من بازگشایی کامل محور 17 شهریور است اما بی‌تردید به نظر گروه کارشناسی احترام می‌گذارم و امیدوارم بازگشایی محور 17 شهریور حدفاصل «صفا» تا «شهدا» به عنوان یک پایلوت انجام شود تا با بررسی نتایج آن بتوان بهترین نتیجه‌گیری را گرفت. در ادامه مجتبی شاکری نیز گفت: امیدواریم این جلسه درس عبرتی شود تا عملی بدون مصوبه شورا انجام نشود تا بعدها متوجه شویم که چه مشکلات و معضلاتی را به همراه داشته است. اگر در اجرای این پروژه شرایط اجتماعی، فرهنگی، و اقتصادی در نظر گرفته می‌شد، قطعا امروز با چنین مشکلاتی مواجه نبودیم.

در ادامه مسجد جامعی نیز با اشاره به هدف محور 17 شهریور به راسته فرهنگی و مذهبی گفت: مراسم فرهنگی و مذهبی از جمله سینه‌زنی در طول تاریخ شکل گرفته است و در ایام مختلفی چون نوروز و اعیاد مردم به امامزاده‌ها می‌روند. این امری است که در طول تاریخ شکل گرفته است. اگر امروز میدان انقلاب به یک راسته فرهنگی تبدیل شده است، به دلیل شرایطی بود که از قبل در این محور حاکم بوده که در این باره می‌توان به وجود دانشگاه تهران، سینماهای متعدد و راسته کتاب‌فروشی‌ها اشاره کرد.

او تاکید کرد: اگر به این نتیجه رسیده‌ایم که 98 درصد مردم مخالف اجرای طرح پیاده‌راه 17 شهریور است، مقاومت در برابر این موضوع نباید داشته باشیم. باید این اشتباه را جبران کنیم و به خاطر این اشتباه من از مردم عذرخواهی می‌کنم.

مسجدجامعی با اشاره به انجام نظرسنجی کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران گفت: باید 98 درصدی که موافق بازگشایی خیابان 17 شهریور هستند مبنا قرار داده شوند و این محور باز شود تا ثابت شود حرف مرد دو تا است و از این طریق این اشتباه جبران شود.

مسجدجامعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از وجود نمادهای آهنی میدان امام حسین (ع) انتقاد کرد و اضفه کرد: به کارگیری این حجم از آهن در میدان امام حسین (ع) با منطق معماری هماهنگی ندارد.

در ادامه دویست و هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، اقبال شاکری درباره بازگشایی محور 17 شهریور گفت: در نخستین گام باید مشاور اجرای پروژه خیابان 17 شهریور از همه پروژه‌های خدمات شهری حذف شود چراکه براساس گزارشات اشتباه این مشاور بوده است که چنین پروژه‌ای به اشتباه اجرا شده است.

در ادامه محسن سرخو، در حمایت از بازگشایی محور 17 شهریور گفت: قطعا نظرات کسبه به دلیل اینکه از صبح تا شب با عوارض خیابان سروکار دارند، باید بر نظرات ساکنان ارجحیت داشته باشد. او با اشاره به انجام نظرسنجی توسط کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران گفت: اینکه از کسبه و ساکنان سوال شود که آیا قیمت املاک شما افزایش داشته است یا خیر، سوالی غیر کارشناسی بوده و باید در اکثر نظرسنجی‌ها نیز حداکثر دقت در نظر گرفته شود.

سرخو تاکید کرد: تقاضا می‌کنم براساس مباحث مطرح شده محور 17 شهریور دقیقا به شکل قبلی بازگردد و در این راستا نیز نیاز به فازبندی وجود ندارد. البته بهره‌گیری از اتوبوس‌های پاک در این مسیر می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

    جدیدی: با نصب ضریح قدیمی  امام حسین (ع) همه مشکلات حل می‌شد 

عباس جدیدی نیز درباره بازگشایی محور 17 شهریور گفت: در کشور ما ضریح ارزشمندی برای حرم امام حسین (ع) ساخته شد و مردم کشور با بدرقه این ضریح ارادت خود را به امام حسین (ع) نشان دادند. توافقی وجود داشت که پس از نصب ضریح جدید، ضریح قدیمی در میدان امام حسین (ع) گذاشته شود که دولت عراق از دادن ضریح قدیمی خودداری کرد. او ادامه داد: این مشکل باید از طریق وزارت امور خارجه دنبال شود چراکه با نصب ضریح قدیمی امام حسین(ع) در این میدان مشکلات حل می‌شد. در پی این اظهار نظر عباس جدیدی، ریاست شورای اسلامی شهر تهران گفت: توافقی برای دادن ضریح قدیمی امام حسین (ع) به کشورمان وجود نداشت و تنها انتظار می‌رفت با نصب ضریح جدید، ضریح قدیمی امام حسین (ع) به کشور ایران داده شود. اوخطاب به عباس جدیدی گفت: قرار نیست ما ضریح قدیمی امام حسین (ع) را در این میدان قرار دهیم تا مردم بخواهند آن را زیارت کنند. چنین قراری وجود نداشته و نباید طوری حرف زد که متهم به بت‌پرستی شویم. همچنین نباید موضوعی مانند ایجاد پیاده در محور ولیعصر را مطرح کنیم چراکه طرح چنین موضوع‌هایی می‌تواند در قیمت‌ها به صورت آنی تاثیرگذار باشد. در محور ولیعصر اعتقاد داریم که باید پارکینگ‌ها و دسترسی‌های مناسب ایجاد شود و برای سواره‌روها محدودیتی ایجاد کنیم که بی‌تردید این موارد به نفع شهر خواهد بود اگر با مطالعه انجام شود.

 در ادامه محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن تقدیر از نظرسنجی که توسط کمیسیون نظارت حقوقی شورای اسلامی شهر تهران انجام شده است، گفت: شورای اسلامی شهر تهران باید مبتنی بر مطالعات امکان‌سنجی حرکت و تصمیم‌گیری کند. بی‌تردید تصمیم‌گیری براساس مطالعات کارشناسی نتایجی خواهد داشت که به نفع شهر تهران خواهد بود.

به گفته او در نظرسنجی انجام شده 50 درصد با شرایط فعلی موافق هستند و از 50 درصد مابقی 26 درصد مخالف‌‌اندکه آن هم به دلیل وجود معتادان در این منطقه است. اما در مجموع 75 درصد از پروژه 17شهریور راضی هستند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه پیاده‌راه‌سازی نهضت است و باید در شهر تهران به سمت پیاده‌راه‌سازی حرکت کنیم اضافه کرد: البته باید در راستای اجرای پروژه پیاده‌راه سازی ظرفیت‌ها و زمینه‌های آن از جمله توسعه مترو، خطوط بی‌آرتی و ال‌آرتی ایجاد شود. متاسفانه امروز 80 درصد سطح خیابان‌ها را ماشین‌ها اشغال کرده‌اند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که پروژه پیاده‌راه 17 شهریور به اصل نهضت پیاده‌راه‌سازی لطمه وارد نکند.

   پیشنهاد بازگشایی خیابان 17 شهریور از سوی کمیسیون نظارت شورای شهر

عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به انجام نظرسنجی از ساکنین کسبه 17 شهریور توسط این کمیسیون تاکید کرد: در جمع‌بندی نهایی پیشنهاد می‌شود خیابان 17 شهریور حدفاصل خیابان صفا تا شهدا به صورت دوطرفه باز شود.

 در همین حال نایب رییس شورای شهر تهران از بازگشایی خیابان صفا در پیاده‌راه 17 شهریور طی هفته جاری خبر داد.مرتضی طلایی در پایان جلسه دویست و هشتادو‌نهمین شورای شهر تهران در جمع‌بندی درباره وضعیت اجرای طرح ساماندهی خیابان 17 شهریور حدفاصل میدان شهدا تا میدان امام حسین (ع) گفت: براساس جمع‌بندی‌های انجام شده مقرر شد از خیابان صفا به 17 شهریور به صورت دو طرفه ظرف هفته جاری  بازگشایی شود. 

   بررسی وضعیت مترو تهران و نشست زمین در شورای شهر

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت ساخت مترو و چشم انداز آن توضیحاتی را در جلسه امروز شورای شهر ارائه کرد.

مازیار حسینی صبح دیروز با ارائه گزارشی از عملکرد معاونت حمل و نقل با بیان اینکه طی 10 سال گذشته طول خطوط مترو از 170 کیلومتر به 266 کیلومتر رسید گفت: تعداد ایستگاه‌های مترو در طول 10 سال گذشته به 100 ایستگاه افزایش یافت و در دو سال آتی به 166 ایستگاه می‌رسد.

به گفته او در طول 10 سال گذشته تعداد واگن‌ها از 331 واگن به 1200 دستگاه واگن رسیده و در صورت تحقق وعده دولت مبنی بر اینکه 1200 واگن به مترو تهران می دهند تعداد واگن‌های مترو به بیش از 2000 دستگاه می‌رسد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر مترو 20 درصد از سهم کل حمل و نقل را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: در 10 سال اخیر نسبت به تاریخ ساخت مترو 91 درصد زیرساخت‌ها محقق شده و در دو سال آتی به اندازه دو برابر تاریخ مترو زیرساخت‌ها ایجاد می‌شوند.

   نظرات اعضای شورای شهر درباره گزارش معاون شهردار

اعضای شورای شهر پس از ارائه گزارش توسط معاون شهردار در باره آخرین وضعیت مترو نظرات خود را بیان کردند.

محسن سرخو رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر پس از ارائه گزارش معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران درباره آخرین وضعیت مترو از عملکرد معاونت به دلیل به کارگیری کارگران ایرانی تشکر کرد و گفت: با اینکه شهرداری تهران رویه استفاده از تولید داخل را در پیش گرفته اما فروشگاه شهروند مملو از کالاهای خارجی است که درخواست می‌شود در این فروشگاه نیز تمهیداتی برای استفاده از تولیدات ایرانی در نظر گرفته شود.

همچنین در ادامه مختاباد رئیس کمیته هنری شورای شهر با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود در معاونت حمل و نقل ستادی تشکیل شود تا سازه‌های نامناسب که در مسیر مغار قرار دارند شناسایی شوند گفت: شهرداری باید به مردم توضیح دهد که این نشست‌های پی در پی زمین به چه علت است.

همچنین در ادامه ابوالفضل قناعتی عضو هیأت مدیره شورای شهر با اشاره به نشست‌های زمین گفت: مسیر حفر تونل در خط شش و هفت باید به طور کامل اسکن شود تا حفره‌هایی که در سطوح فوقانی مترو قرار دارند شناسایی شده و مانع از بروز مشکلات شویم.

همچنین احمد دنیامالی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا نیز با بیان اینکه مردم در پیک ساعات مترو تحت فشار هستند و باید با توجه به بحث نگهداری و کم کردن سرفاصله حرکت قطارها مردم را راضی نگه داریم گفت: باید ایمنی را مورد توجه قرار دهیم و به فضای زیر سطح نیز توجه کرده و از پیمانکار بخواهیم که در حفر تونل‌ها به مسائلی همچون اسکن سطوح فوقانی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه استفاده از مترو مزایای زیادی دارد، گفت: با وجود این مزایا شهرداری میلیاردها تومان هزینه صرف ساخت بزرگراه‌های دو طبقه می‌کند و این گلایه برانگیز است.

رحمت‌الله حافظی تاکید کرد: اگر شهرداری تهران در 10 سال گذشته تنها مترو را توسعه می‌داد و زباله‌های شهر را جمع آوری می کرد و اقدام دیگری نداشت، ما دست عزیزان را می‌بوسیدیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: طبق برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران تا پایان سال 95 باید مجموع تعداد واگن ها برای رسیدن به سرفاصله 4.5 دقیقه به 1958 واگن و برای رسیدن به سرفاصله 2.5 دقیقه به 3050 واگن برسد در صورتی که معاون شهردار اعلام می‌کند تعداد واگن ها در پایان سال جاری به 2011 دستگاه خواهد رسید. این گزارش عملکرد با برنامه مصوب شورای شهر تطبیق ندارد.

حافظی گفت: طبق برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، تعداد ایستگاه ها تا پایان سال باید به 173 ایستگاه برسد اما طبق گزارش ارائه شده توسط معاون شهردار، این تعداد به 166 ایستگاه خواهد رسید.

         واکنش معاون شهردار به تذکر حافظی

معاون توسعه و برنامه ریزی شهرداری تهران نسبت به تذکر پیش از دستور حافظی واکنش نشان داد.

ناصر امانی در واکنش به تذکر رحمت الله حافظی مبنی بر رپورتاژ آگهی صدا و سیما برای شهرداری تهران در گفت: از تذکر حافظی تعجب می‌کنم چرا که دو هفته تمام رسانه‌های داخلی و خارجی بر اساس یک سوال که یک بازرس سازمان بازرسی از مدیران شهری کرده موج رسانه‌ای ایجاد کرده‌اند و این در حالیست که این تنها یک سوال است و قرار بود که بعد از جوابدهی شهرداری به این سوال اطلاعات جمع بندی، تجزیه و تحلیل و نهایتا گزارش آن به شهرداری برسد که بتوانیم به آن جواب دهیم. اما هیچ کدام از این مراحل طی نشده و تنها دو صفحه سوال به دست شهرداری رسید و مشخص نیست که به چه شکل این سوالات به سایت‌ها رسیده است.

او با بیان اینکه برخی رسانه‌ها اعتبار 150 مدیر شهرداری را با انتشار نام آنها در لیست دریافت کنندگان املاک به باد هوا دادند، گفت: شما می‌گویید تا موقعی که قوه قضائیه اقدامات خود را در زمینه روشن کردن این موضوع به اتمام نرسانده قضاوت نکنید اما شما می‌گویید که تعاونی املاک در شهرداری محملی برای تخلف است که این قضاوت نادرست است.

   انتقاد حافظی به حضور یک طرفه نماینده شهرداری در رسانه ملی

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، ضمن حمایت از فعالیت سایت های خبری و شبکه های اجتماعی، حضور یک طرفه نماینده شهرداری در برنامه گفت و گوی ویژه خبری را تداعی کننده یک رپورتاژ آگهی دانست.

رحمت‌الله حافظی در جلسه دیروز شورای شهر تهران، گفت:شب دوشنبه بر خلاف تأکید دادستان کل کشور که به رسانه ها تذکر داده بود که از انتشار هرگونه خبر تا تعیین نتیجه بررسی ها در مورد واگذاری املاک شهرداری خودداری کند، گفت و گوی ویژه در کمال تعجب و در قالب حضور یک طرفه نماینده شهرداری، به نحوی اجرا شد که تداعی کننده یک رپورتاژ آگهی بود.

او با بیان اینکه با وجود تماس با دو نفر از مدیران ارشد صدا و سیما امکان ورود تلفنی به این برنامه حاصل نشد، تاکید کرد: خطاب به صدا و سیما اعلام می کنم دوران انحصار خبری به سر آمده است و چه بخواهیم یا نخواهیم شبکه های اجتماعی و سایر خبرگزاری ها رقبای جدی شما هستند، با این رفتارها باقی مانده اعتماد عمومی به رسانه ملی را مخدوش نکنید. یادآوری می کنم حسب نظر حضرت امام (ره) باید مسوولان خودشان را فدای نظام کنند نه اینکه نظام را فدای افراد خاص کنیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اشاره کرد: نکته دوم اینکه در این گفت و گو که یک طرفه بود در اصل گفت و گویی در کار نبود، نماینده شهرداری اعلام کرد انضباط مالی در شهرداری افزایش یافته و حسابرس هر سال اعلام می کند که امسال بهتر از پارسال است، این جمله برای بنده که شاهد عملکرد سه سال گذشته شهرداری بوده ام تعجب برانگیز است .

حافظی ادامه داد: گزارش صورت‌های مالی تلفیقی سنواتی، چکیده و عصاره و کارنامه فعالیت های مالی شهرداری است. آخرین گزارش تلفیقی بررسی شده در صحن شورا مربوط به سال 90 است که در مقایسه با گزارش سال 89 دو رتبه تنزل داشته است و ازبه «غیر قابل اظهار نظر» رسیده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در مورد واگذاری املاک خاص در شهرداری تهران نیز گفت: وقتی شما ملکی را به تعاونی تحویل می دهید، متعلق به تمام اعضای تعاونی خواهد بود و نمی توانید تعاونی را مستمسکی برای تحویل املاک به مدیران ارشد قرار دهید.

حافظی تاکید کرد: نکته آخر اینکه درخواست می کنم متولیان امر به سایت های خبری و شبکه های اجتماعی به چشم ابزارهای مقابله با فساد و معابری برای توسعه و مشارکت مردم در شناسایی و رصد انحرافات بنگرند و با قوه قهریه با آنان برخورد نکنند، این رسانه‌ها را تهدید تلقی نکنید، از متولیان می‌خواهیم با عقلانیت و هوشمندی این جریان های اجتماعی را به فرصت تبدیل کنند.