تعرض به حریم رودخانه به بهانه ساخت تفرجگاه

جاجرود در انتظار نابودی

فروردین ماه امسال خبر ساخت‌و سازهایی غیر قانونی اطراف رودخانه جاجرود به گوش رسید. مسوولان میراث فرهنگی از طرح گردشگری مفصلی شامل اسب‌سواری، شهربازی و مسیرهای پیاده‌روی خبر داده‌ بودند اما فعالان محیط زیست از همان ابتدا به این طرح معترض بودند و می‌گفتند این ساماندهی منجر به تخریب گسترده محیط زیست در اطراف رودخانه جاجرود و حتی بستر آن شده است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
جاجرود در انتظار نابودی
نوآوران -

حکم توقف این عملیات بارها گرفته شد اما شهرداری لواسان بر سر ساخت این عملیات که مجوز سازمان محیط زیست را نداشته است سماجت کردو به گفته رییس سازمان محیط زیست شمیرانات ضربه‌ای که نباید به بستر رودخانه زده می‌شد، زده شد.

به گفته کارشناسان ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع نیست؛ اما با توجه به کاربری رودخانه‌ها از نظر اکولوژی و حفاظت کیفی ، محدودیت‌هایی از لحاظ استقرار وجود دارد.حریم رودخانه از هر طرف ۱۵۰ متر است و محدودیت‌های ساخت مانند ساخت کارخانه فولاد در حریم کیفی ۱۵۰ متر ممنوع است اما ساخت واحد مسکونی که آلودگی کمتری دارد در فاصله بعد از حریم کف که ۲۰ متر است با نصب سیستم فاضلاب ، مجاز می شود.ساخت و ساز براساس میزان آلودگی از معیار«الف»تا «و» تقسیم بندی شده است و اجازه ساخت و ساز داده می شود و این فاصله‌ها به مسئولان حفاظت از منابع آبی کمک می کند به حاشیه رودخانه‌ها دسترسی داشته باشند.

این در حالی است که مسوولیت پیشگیری از آلودگی منابع آب با سازمان محیط زیست است و سازمان محیط زیست شمیرانات بارها اعلام کرده بود که ساخت چنین مرکز تفریحی آلودگی زیادی برای رودخانه دارد اما شهرداری بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست این پروژه را شروع کرد و تقریبا به مرحله‌های پایانی خود رساند.

 به گفته بیژن مقیمی، رییس محیط زیست شمیرانات تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست مجوز کاربری زمینی را ندهد وزارت نیرو هم نباید مجوز تخصیص آب نمی دهد و در مورد مجوزهای تخصیص آب ، تعهدنامه محضری وجود دارد که بر اساس آن باید سیستم فاضلاب راه اندازی شود و مجوز و تأییدیه محیط زیست را داشته باشد تا تخصیص آب دهیم.

او با اشاره به اینکه شهرداری لواسان با تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان آب بسته است اقدام به ساخت این پروژه کرده است به «نوآوران» می‌گوید: شهرداری پروژه‌ای را شروع کرده که نمی‌توانسته نیمه تمام رهایش کند و ما برای چندمین بار از این شهرداری شکایت کردیم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه این طرح به حریم سدلتیان ووزارت نیرو تجاوز کرده است، ادامه می‌دهد: با توجه به تجاوز آن‌ها به وزارت نیرو این طرح متوقف شد و قرار شد تا کمیته‌ای تشکیل بدهند و بعد از اعلام نتیجه اگر برای بستر و حفظ سلامت رودخانه مشکل‌ زا باشد دستور تخریب آن گرفته شود.

او همچنین به شکایتی که از سوی سازمان محیط زیست از شهرداری لواسان در مورد اجرای طرح ساماندهی رودخانه جاجرود صورت گرفته بود اشاره کرد و گفته که طبق رای بدوی، برداشت شن و ماسه محکوم شد.

رییس اداره محیط زیس شمیرانات با بیان اینکه از آنجا که با مسائل دیگر طرح ساماندهی رودخانه جاجرود مشکل داریم و ایراداتی بر آنها وارد است ادامه می‌دهد: به همین منظور درخواست تجدید نظر کردیم ولی در دادگاه تجدید نظر اعلام شد که چون دادگاه بدوی تنها روی شن و ماسه رای داده و در مورد سایر مسائل اظهار نظر نکرده است نمی‌توانیم رای جدیدی صادر کنیم.

مقیمی از دادگاه این پرونده که چهارم مهرماه امسال برگزار می‌شود خبر می‌دهد و ادامه می‌دهد: به دلیل ورود به حریم رودخانه، برداشت شن و ماسه و دیوارکشی در حریم رودخانه از شهرداری شکایت کرده‌ایم و چهارم مهرماه امسال زمان رسیدگی به این پرونده است. البته چون این طرح در بستر رودخانه صورت می‌گیرد و امور آب متولی اصلی است این دستگاه به شدت در حال پیگیری است و مخالفت جدی با اجرای طرح ساماندهی جاجرود دارد.

در همین حال مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اقدامات شهرداری لواسان در حریم رودخانه جاجرود سه‌شنبه به ایسنا گفته است که این طرح از طرف شهرداری لواسان با محیط زیست استان تهران هماهنگ نشده بود.به گفته این مقام مسوول محمدهادی حیدرزاده،طرح شهرداری لواسان در حریم رودخانه جاجرود در ابتدا ماهیتی کاملا گردشگری داشت و وقتی اداره محیط زیست استان تهران به این مساله ورود پیدا کرد، برخی شرایط ساماندهی را نیز به این طرح اضافه کرد.

او با اشاره به اینکه طرح ساماندهی در بستر رودخانه جاجرود باعث رونق و ساماندهی آن منطقه می‌شود، در عین حال گفت: باید الزامات زیست محیطی در این طرح رعایت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفته که دستور قضایی توقف این طرح را گرفته‌ایم و به شهرداری فرستاده‌ایم که متاسفانه شهرداری هنوز کار را متوقف نکرده است این در حالی است که ساماندهی باید مشروط به حفظ حریم رودخانه باشد.

پیش از این فرماندار شمیرانات گفته بود که به دستور معاون عمرانی استانداری تهران، طرح ساماندهی رودخانه جاجرود تا زمان تهیه طرح مورد توافق آب منطقه‌ای شهرداری لواسان و محیط زیست متوقف شود، رییس اداره محیط زیست شمیرانات خبر می‌دهد که تشکیل این هیات سه نفره متشکل از نمایندگان آب منطقه‌ای محیط‌زیست و شهرداری لواسان منتفی شده است چراکه اداره آب به دلیل اجرا نشدن پاره‌ای از مقررات تفاهم‌نامه را لغو کرده است.

در همین حال مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اقدامات شهرداری لواسان در حریم رودخانه جاجرود اعلام کرده بود که این طرح از طرف شهرداری لواسان با محیط زیست استان تهران هماهنگ نشده بود.

       سیاست یک بام و دو هوای حفاظت از حریم رودخانه

آبرفت تلنبار شده در سد لتیان و نابسامانی حاصل از حضور بی‌مهار گردشگران در اطراف دریاچه سد و حتی بستر رودخانه منجر به آن شده که شهرداری لواسان و شرکت آب منطقه‌ای به فکر ساماندهی منطقه بیفتند و به همین منظور شهرداری لواسان در اقدامی تعجب‌برانگیز اقدام به قطع درختان و برهم زدن پهنه طبیعی حاشیه رودخانه جاجرود کرده و با سرعتی باورنکردنی و تدارک کارگاهی ساختمانی به ابعاد بزرگ ضمن تصرف مناطقی وسیع در نظردارد حاشیه رود را ساماندهی کند.

موضوعی که سخنان مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران نیز آن را تایید می‌کند. به گفته رجبعلی خسروآبادی این طرح شامل تفریحات آبی همچون دریاچه مصنوعی، مسیرهایی برای پیاده‌روی، اسب‌سواری، فضای بازی کودکان و زمین‌های بازی می‌شود و می‌تواند گام مهمی در جذب گردشگران آخر هفته پایتخت باشد. کارشناسان محیط زیست سال‌ها ما سال‌ها فعالیت کردند تا رستوران‌هایی که در کنار رودخانه جاجرود ساخته شد و مرتبا آلودگی ایجاد می‌کردند را جمع‌آوری کنند حتی بعضی از این رستوران‌ها به دلیل اینکه منبع آلودگی آب بودند، تخریب شدند. از سوی دیگر در رودخانه آبزیانی زندگی می‌کنند که وقتی حریم رودخانه مورد تجاوز قرار بگیرد زندگی آن‌ها مختل خواهد شد و درعین حال این موضوع هم بر آلودگی‌های رودخانه‌ای که آب شرب تهران را تامین می‌کند خواهد افزود. با منتفی شدن تشکیل این هیات باید منتظر ماند و دید که در چهارم مهر ماه پرونده طرح ساماندهی شهرداری در روخانه جاجرود چه فرجامی پیدا  خواهد کرد.