جزییاتی از حادثه مترو کیانشهر از زبان معاون شهردار

خبر آمد که ریزشی در تونل مترو کیانشهر رخ داده،خبر کوتاه و موثق بود و هیچ کس نمیدانست که در پس این خبر کوتاه چهارکارگر خواهند مرد! مترو ریزش کرد و آنگونه که معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران می گوید اتفاقی نادر رخ داده است و حالا همه منتظر نتایج بررسی کمیته‌ ویژه هستند.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
جزییاتی از حادثه مترو کیانشهر  از زبان معاون شهردار
نوآوران -

مازیار حسینی در دقایق ابتدایی حادثه گفت: در ساعت 17 روز چهارشنبه کارگران مشغول برداشتن سگمنت‌های دستگاه حفاری مترو (TBM) بودند که چند سگمنت روی بیل مکانیکی می‌ریزد. بلافاصله پس از وقوع حادثه گروه امداد و نجات در محل حاضر شدند و اقدام به نجات 10 نفر از کارگرانی که در این بخش از کارگاه مترو مشغول به کار بودند کردند.

معاون شهردار تهران با اشاره به مصدومان این حادثه توضیح داد: از 10 نفر کارگری که در این محل مشغول به کار بودند، یک نفر سالم و 5 نفر مصدوم شده بودند که به سرعت به مراکز درمانی منتقل شدند.

او با بیان اینکه چهارشنبه گذشته اعداد و اخبار متعددی در خصوص حادثه کیانشهر مطرح شد، گفت: دروغ هرچه بزرگ‌تر باشد باورپذیری آن بیشتر است به طور نمونه چهارشنبه در برخی از اخبار آمده بود که پنجاه تا ۷۰ نفر در تونل محبوس شده یا خانه‌های اطراف نیز دچار ریزش شدند. اما باید بگویم که این اتفاق با این حواشی هیچ وقت رخ نداده است.

حسینی در ادامه با بررسی این حادثه از منظر فنی گفت: این تونل با دستگاه تی بی ام و سه سال قبل ساخته شده بود.زمانی که دستگاه تی بی ام حرکت می‌کند، دستگاه تونل را حفر کرده و سگمنت‌گذاری می‌کند و یک رینگ بسته بتونی ایجاد می‌کند. بعد از حفر تونل در مکان‌هایی که باید ایستگاه ساخته شود، عملیات ساخت ایستگاه آغاز می‌شود و ما ایستگاه‌هایی با طول ۱۴۰ یا ۱۶۰ متر بسته به نوع ایستگاه ایجاد می‌کنیم.

حسینی با بیان اینکه ایستگاه مترو سازه دو طبقه است که تا روی زمین ۱۵ تا ۲۰ متر از تراز سکو تا سطح زمین فاصله دارد، ادامه داد: برای اتصال تونل و ایستگاه‌ها باید سگمنت‌ها برداشته شود تا ایستگاه و تونل با یکدیگر اتصال پیدا کنند.

او با رد هرگونه ریزش تونل و فرونشست، گفت: ما در زیر سازه ایمن قرار داشتیم و باید بگویم این حادثه از نوع حادثه کارگاهی بوده؛ چرا که زمانی که بیل مکانیکی در حال برداشتن رینگ‌ها بوده است به طور ناگهان و نادر این رینگ‌ها به مانند دومینو دچار ریزش می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه برداشتن رینگ‌ها توسط بیل مکانیکی عملی بسیار سخت است، ادامه داد: عمل بسیار سختی است که بارها در عملیات ساخت مترو تجربه شده است. در این حادثه زمانی که بیل مکانیکی رینگ اول و دوم را بر می‌دارد ناگهان به مانند دومینو کل رینگ طول ایستگاه می‌ریزد.

به گفته حسینی پس از ریزش رینگ‌ها ۱۰ الی ۱۵ نفر در فضای کارگاه حاضر بودند که حدود ۱۰ نفر از آنها از جمله مأمور «اچ اس ای» محبوس می‌شود و خوشبختانه شش نفر از این افراد نجات پیدا کرده، اما چهار نفر از کارگران از جمله راننده بیل مکانیکی و کمک آن در لحظات ابتدایی جان خود را از دست می‌دهند.

او در مورد ریزش مترو در کوهسار نیز گفت: این تنها یک حادثه کوچکی بوده که برای یک کارگر رخ داده، اما متاسفانه مسئوولان امر آن را ریزش اعلام کرده‌اند و این در حالی است که اصلا وارد محدوده مترو نشده بودند.

حالا باید منتظر ماند تا نتایج بررسی کمیته بررسی شهرداری تهران تکمیل شود و همگان متوجه شوند چه عواملی سبب ایجاد چهارشنبه پرالتهاب برای مترو شده است.