آنچه در دویست و نود و یکمین جلسه شورای شهر تهران گذشت

تغییر کاربری گسترده در تهران و بی اطلاعی کمیسیون ماده 5

دیروز جلسه دویست و نود و یکمین جلسه شورای شهر تهران برگزارشد و در این جلسه از حادثه شهران تا دو مرحله ای شدن پروانه ساخت و ساز سخن به میان آمد و در عین حال ضوابط جدید نظارت آتش نشانی بر ساختمان‌های پایتخت تصویب و برنامه عملیاتی پدافند غیر عامل در مترو تهران تدوین شد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
تغییر کاربری گسترده در تهران و بی اطلاعی کمیسیون ماده 5
نوآوران -

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به ساخت و سازهای بی‌رویه و تغییر کاربری در تهران و به‌خصوص شهرک قدس گفت: چگونه ممکن است که کمیسیون ماده5 از درک این خطرات ناتوان و بی‌اطلاع باشد.

محمد حقانی صبح دیروز در دویست‌ونود ویکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه مشاورانی که طرح تفصیلی طرح تهران را به منظور ساماندهی و شرایط زندگی در کلانشهر تهران تعریف کرده‌اند، ساختار پهنه‌بندی را به عنوان اصل محوری هدایت و نظارت بر ساخت و سازها به منظور جلوگیری از تداخل غیرضروری کاربری‌ها و ارتقای کیفیت محیط شهری قرار داده‌اند.

او با بیان اینکه اما در عمل شاهد هستیم که ساختارهای اقتصادی قبل از رونمایی طرح تفصیلی و پهنه‌ها، شناسایی و به تملک در آورده شده‌اند، گفت: پس از آن با توجه به سودآوری کاربری تجاری، بخش عمده این اراضی به تدریج و بدون توجه به تأمین خدمات، زیر سیطره ساخت و ساز تجاری آن هم خارج از نیاز و اولویت قرار گرفته است و سهم سرانه‌های تجاری در شهر تهران به خوبی این موضوع را روشن می‌کند و در این میان سکوت و همراهی کمیسیون ماده 5 نیز جای سوال دارد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران اضافه کرد: شهرداری‌های مناطق نیز لاجرم به منظور تأمین منابع مالی، به هر تقاضا درخصوص تجاری‌سازی بدون رعایت به نیازمندی‌های منطقه و محله و حتی بدون توجه به دسترسی و بار ترافیکی موافقت کرده و حتی در بسیاری از پروژه‌های مال‌سازی مشارکت دارند.

حقانی تاکید کرد: همچنین در سراسر شهر پهنه‌های وسیع که گاها در پهنه اراضی ذخیره توسعه و نوسازی قرار دارند به ساخت و ساز و آن هم کاربری تجاری و گاها اداری تخصیص داده می‌شوند که نمونه عینی آن، هایپرمارکت کوروش و شهرک اکباتان است که در سال 83 در کنار اتوبان ستاری ایجاد شد.

این عضو شورای شهرگفت: به عنوان رییس کمیته محیط زیست گزارشی با همت اهالی شهرک قدس تهیه کردم که در این نطق پیش از دستور آن را ارائه می‌کنم.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه همان‌طور که می‌دانید ضوابط ساخت و ساز در شهرک غرب طبق بند یک صورت جلسه 35 ، به تصویب کمیسیون ماده 5 رسیده و در طرح تفصیلی شهر جدید تهران که در اردیبهشت‌ماه سال 95 تصویب شده، پهنه‌بندی پیش‌بینی شده برای شهرک غرب با عنوان بافت ارزشمند مسکونی معاصر بوده گفت: شهرک غرب تنها منطقه تهران است که با طراحی شهری مناسب ضمن رعایت استانداردهای شهرسازی شهلک گرفته و جزو معدود عرصه‌هایی است که هنوز در فازهای شش‌گانه آن می‌توان انسجام، وحدت و سرانه کافی فضای سبز را دید.

به گفته او الگوی اصلی شهرک قدس در سه دسته برج‌های مسکونی، تراکم‌های متوسط و ویلاهای دو طبقه تعبیه شده است، گفت: براساس طرح یکپارچه در هر فاز این شهرک، زمین‌هایی با پهنه‌بندی‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه شهرک غرب به نحوی طراحی شده است که سرانه فضای سبز بر مسکونی غالب است و فضای لازم و کافی تجاری نیز در آن در نظر گرفته شده، گفت: مهندسان مشاوری که وظیفه تهیه طرح تفصیلی شهرک را برعهده داشتند تاکید کردند که جانمایی تجاری و خدماتی براساس سرانه در شهرک انجام شده اما در عمل شاهد هستیم نه تنها زمین‌های کوچک و بزرگ به خصوص در اطراف میدان اصلی شهرک به تجاری تبدیل شده بلکه مشاهده می‌شود مکررا کاربری‌های خدماتی به تجاری تغییر می‌کند که به عنوان مثال می‌توان گفت ساختمانی که نزدیک میدان به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده بود به کاربری تجاری تغییر یافته است و حال جای سوال است که نقص قوانین و ضوابط شهر غرب با چه اجازه‌ای انجام گرفته است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت که نتیجه آشکار این مصوبه‌های ویرانگر آن شده است که نه تنها خط آسمان و سیمای شهری به طور کل بهم ریخته بلکه به دلیل عدم رفع نیازهای مردم، کاربری‌های اداری و خدماتی به داخل بافت مسکونی نفوذ پیدا کرده است.

حقانی با اشاره به نمونه‌های دیگری از انحرافات در محدوده شهرک غرب به مجتمع اداری آریو در خیابان فلامک شمالی که در پهنه R قرار دارد اشاره کرد و گفت: چگونه است که در این پهنه تجاری‌سازی صورت گرفته است.

او همچنین به برج‌های عرش که در پهنه F قرار دارند اشاره کرد و ادامه داد: گودبرداری این پروژه چنان وسیع و عمیق بود که دچار ریزش زمین شد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه در پهنه ارزشمند مسکونی و در محوری که ویلاهای دو طبقه قرار گرفتند واقع در فاز 5 و جنب بیمارستان لاله یک خانه به مجموعه ورزشی و ماساژ اختصاص یافته و متاسفانه چند پلاک آن‌طرف‌تر تابلوی چند برند تجاری نصب شده که صراحتا مغایر با همجواری بافت فرسوده است و نیاز به مصوبه کمیسیون ماده 5 دارد، گفت: ساختمانی اداری – تجاری با عنوانی خاص در جایی که قبلا فضای سبز عمومی بوده در حال رشد است و این در حالی است که 100درصد زمین به زیربنا اختصاص داده و قصد دارند ساختمان تجاری و اداری خود را در 15 طبقه بسازند و جای سوال است که چگونه کمیسیون ماده 5 به این ساختمان اجازه ساخت 15 طبقه آن هم در 100درصد زمین را داده است؟

حقانی با بیان اینکه مجتمع تجاری – مسکونی ایرانیان در دو طبقه تجاری و 5 طبقه مسکونی ساخته شده و هم‌اکنون به دنبال تغییر کاربری طبقات مسکونی به اداری هستند، گفت: شکایت و اعتراضات مردم محلی در این خصوص به جایی نرسیده و در حال حاضر در این مجتمع اکثر واحدهای تجاری به کافی‌شاپ اختصاص داده شده که علاوه بر ایجاد ترافیک، آسایش مردم را نیز مختل کرده است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه چطور ممکن است عده‌ای متخصص در شورای شهر و کمیسیون ماده 5 دور هم بنشینند و از درک خطرات اختصاص صرف پهنه S در زمین‌های ذخیره شهر به تجاری ناتوان یا بی‌اطلاع باشند؟ گفت: هیچ فرآیند و شرایط آینده‌ای جز نابودی برای تهران ندارد و لازم است بدون هیچ تعارفی هشدار دهم با ادامه این فرآیند تا 10 سال دیگر از عرصه‌های عمومی تهران جز معابر و چند پارک چیز دیگری باقی نمی‌ماند.

      2 مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساخت و ساز به‌زودی 

همچنین در این جلسه رییس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه‌ها در آینده نزدیک خبر داد.

محمد سالاری در دویست‌ ونود و یکمین جلسه علنی شورای شهر اسلامی شهر تهران گفت: امیدواریم لایحه مدیریت شهری با لحاظ کردن دغدغه‌های مدیریت شهری هرچه زودتر به تصویب برسد و موجب ارتقای جایگاه مدیریت شهری باشد.

او اضافه کرد: دولت اخیرا بسیاری از وظایف و تصمیم‌گیری‌های خود را در استان‌ها به استانداران محول کرده و این اقدام در راستای چابک‌سازی دولت مرکزی بوده که می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای سایر سازمان‌ها و دستگاه‌ها از جمله شهرداری تهران باشد.

رییس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری تهران نیز می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها و انتصابات خود در شهرداری‌های مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته اختیارات بیشتری را به شهرداران منطقه و مدیران عامل سازمان‌ها اهدا کند.

سالاری در بخش دیگری از تذکر پیش از دستور خود به موضوع کمیسیون مشترک میان دولت، مجلس و شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: در گذشته با برگزاری جلسات این کمیسیون موضوعاتی از جمله حریم و بافت‌های فرسوده در آن مورد بررسی قرار می‌گرفت و نتایج خوبی هم به همراه داشت؛ اما متاسفانه این جلسات کمیسیون متوقف شده که امیدواریم این کمیسیون‌ها بار دیگر به طور مستمر جلسات خود را برگزار کنند.

او همچنین به موضوع دفاتر الکترونیک و روند عملکرد آنها اشاره کرد و تاکید کرد: در معاونت شهرسازی شهرداری تهران اقدامات خوبی در راستای حذف فرآیندهای زائد صدور پروانه‌ها انجام شده است و به زودی نیز شاهد دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه‌ها خواهیم بود.

رییس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تاکید کرد: دفاتر الکترونیک با هدف برون‌سپاری مجموع وظایف معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل شد اما در حال حاضر بیش از 1700 نفر نیرو در این دفاتر اضافه شدند که نه تنها برون‌سپاری و کوچک‌سازی معاونت شهرسازی انجام نشده است بلکه شاهد بزرگتر شدن دفاتر و معاونت شهرسازی هستیم. لذا لازم است در آخرین سال فعالیت شورا در دوره چهارم تکلیف این دفاتر روشن شود و اگر قرار بر این است که این دفاتر نباشد، ما اینها را ملغی کنیم.

رییس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران همچنین درخصوص موضع شهردار تهران درخصوص املاک نجومی نیز گفت: مواضع شهردار تهران را در این خصوص از رسانه‌ها شنیدیم اما لازم است جلسه مشترکی با شهردار تهران و سازمان املاک و مستقلات داشته باشیم تا موضوع به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و به یک فهم مشترک برسیم.

      هنوز مشکلات حادثه‌دیدگان شهران حل نشده است

در همین حال نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه هنوز افراد حادثه دیده در فرونشست شهران تعیین تکلیف نشده‌اند افزود: متاسفانه مشکلات این افراد در این محله حل نشده است لذا لازم است پیش از رسیدگی دستگاه قضایی مشکلات این افراد را حل کنیم.

مرتضی طلایی در دویست‌ونود و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در ادامه به موضوع تردد کامیون‌های حمل مواد سوختی در منطقه 22 اشاره کرد و اضافه کرد: تردد این کامیون‌ها در معابرشهری منطقه 22 خطرات بسیاری را به همراه دارد. متاسفانه تا حادثه‌ای به وقوع نپیوندد، درصدد رفع مشکل بر نمی‌آییم. باید هرچه زودتر در این خصوص فکری اساسی شود و تردد کامیون‌ها از طریق خیابان‌های بالادست انجام شود.

او ادامه داد: امکان جابه‌جایی تردد کامیون‌ها به خیابان‌های بالادست وجود دارد و از این طریق می‌توان این مشکل را تا حدودی مرتفع کرد.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران خطاب به کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران درباره موضوع باغات کن، افزود: متأسفانه هنوز جواب قطعی شهروندان این محله داده نشده است و تعیین تکلیفی برای این باغات وجود ندارد. قطعا در طولانی مدت این بلاتکلیفی موجب بروز ساخت و سازهای غیرمجاز در آن منطقه خواهد شد و مشکلات را بیش از پیش خواهد کرد.

طلایی گفت: باید اقدامی اساسی نیز برای محله فرحزاد انجام شود چراکه این محله نیز مستثنی از این موضوع نیست.

در ادامه اقبال شاکری یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به موضوع فرونشست‌های شهر تهران اشاره کرد و تصریح کرد: به دلیل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی شاهد فرونشست یک میلیمتری اراضی شهر تهران هستیم . لذا باید همه دستگاه‌های ذی‌ربط درخصوص فرونشست‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بهتر است از مدیرعامل شرکت آبفا دعوت کنیم تا با حضور در صحن شورا، اقدامات این شرکت درخصوص فرونشست‌ها را به اطلاع اعضای شورای شهر تهران برساند و همچنین نقشه GIS خود را در اختیار شهروندان و دستگاه‌های مختلف قرار دهند.

      تصویب ضوابط جدید نظارت آتش نشانی بر ساختمان‌های پایتخت

همچنین در این جلسه لایحه توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش نشانی با کسب اکثریت آراء به تصویب اعضای شورای شهر رسید.

بررسی لایحه توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش نشانی صبح دیروز در دویست و نود و یکمین جلسه رسمی شورای چهارم روی میز بررسی اعضا قرار گرفت و معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی شورای شهر به عنوان کمیته پیشنهاد دهنده این طرح گفت: طی جلسات مشترک با نمایندگان کمیسیون‌های برنامه و بودجه، معماری و شهرسازی، عمران و حمل و نقل، سلامت و همچنین نماینده سازمان آتش نشانی و معاونت شهرسازی به جمع بندی نهایی در خصوص اصلاحیه نهایی این لایحه رسیدیم.

او با بیان اینکه در راستای اجرای بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها سازمان آتش نشانی به منظور رعایت اصول، ضوابط و مقررات ایمنی در ساخت و سازها ملزم است اقداماتی را انجام دهد، اضافه کرد: آتش نشانی برای مقابله با حوادث احتمالی باید زیرساخت‌های حقوقی، آئین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و منابع را مورد بازبینی قرار داده و صدور پروانه و ارائه گواهی‌های کلیه ساختمان‌ها نیز مورد اصلاح قرار گیرد.

او ادامه داد: بر اساس ماده دوم این لایحه شهرداری تهران یا همان سازمان آتش نشانی مکلف است در راستای ارتقای سطح کیفی شهر، اقدام به نظارت و بازرسی دوره‌ای ضوابط ایمنی و آتش نشانی در کلیه ساختمان‌ها، معابر، فضاهای شهری و ... کند و شهرداری‌های مناطق نیز باید اقدامات لازم جهت الزام مالکان به رفع نواقص را ظرف مدت تعیین شده انجام دهند.

این عضو شورای شهر اضافه کرد: درجه بندی اماکن، تاسیسات و ... شهری از نظر میزان خطرپذیری بر اساس مبحث سوم مقررات ساختمان بوده و بازرسی دوره‌ای آنها برای اماکن پر خطر یک بار در سال، میان خطر یک بار در طول سه سال و کم خطر یک بار در طول 10 سال است.

آباد گفت: شهرداری همچنین بر اساس این لایحه مکلف است بر اساس مقررات ملی ساختمان، نسبت به الزام مالکین ساختمان‌های جدید الاحداث در کلیه پروانه‌ها جهت رعایت ضوابط و مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین نامه‌های سازمان آتش نشانی اقدام کنند.

او ادامه داد: همچنین بر اساس این لایحه در خصوص ساختمان‌های دولتی و عمومی اگر مالک نسبت به رفع نواقص اقدام نکند باید به مراجع قضایی این موضوع اطلاع داده شود.

محسن سرخو رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران نیز اظهار کرد: بازرسین وزارت کار نیز در حین بازرسی از واحدهای صنفی و تولیدی ضابط قضایی محسوب می‌شوند و الزاما منظور از ضابط قضائی در این لایحه مأمور نیروی انتظامی یا قوه قضائیه نیست. همچنین علیرضا دبیر با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود در ماده 5 این لایحه به جای به کار بردن ضابطین قضائی از کلمه مراجع ذیصلاح استفاده شود، گفت: ما در رابطه با ساختمان‌های دولتی و نهادهای عمومی بهتر است از کلمه مراجع ذیصلاح استفاده کنیم تا لفظ عمومی‌تری به آن بدهیم.

در پایان پس از انجام اصلاحیه کوچک و قید مراجع ذیصلاح به جای ضابط قضائی این لایحه با اکثریت آراء به تصویب رسید.

      تدوین برنامه عملیاتی پدافند غیر عامل در مترو تهران

لایحه برنامه عملیاتی مدیریت بحران و برنامه واکنش اضطراری در مترو و فضاهای زیرسطحی با رای اکثریت آرا در شورای شهر تهران به تصویب رسید.

دیروز بررسی لایحه برنامه عملیاتی مدیریت بحران، واکنش اضطراری و پدافند غیر عامل در مترو و فضاهای زیرساختی در دستور کار شورای شهر قرار گرفت و اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر ضمن قرائت جزئیات این لایحه گفت: یکی از اقدامات بسیار خوبی که طی سال‌های اخیر انجام شده است این لایحه است چرا که چندین ماه کار پژوهشی با همکاری کمیسیون‌های مختلف و شرکت مترو انجام شده و حتی می‌تواند به عنوان یکی از سندهای مباحث علمی در دانشگاه‌ها به کار گرفته شود.

او با بیان اینکه ما می‌توانیم محیط‌های زیرسطحی را به مکان‌هایی امن در مواقع بروز حوادث تبدیل کنیم گفت: شهرداری تهران بر اساس این لایحه موظف است به منظور تدوین سند و برنامه عملیاتی کاهش خطر پذیری و مدیریت بحران شبکه مترو در برابر حوادث طبیعی و انسان ساز ظرف مدت یک سال از زمان ابلاغ این مصوبه، نسبت به ارزیابی میزان خطرپذیری شبکه حمل و نقل مترو در برابر حوادث مختلف اقدام کند و ضمن شناسایی نقاط مخاطره آمیز و ناایمن اقدام به رفع آنها کند.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه تقویت تعامل، همکاری و هماهنگی با سایر سازمان‌های خدمات رسان می‌تواند نقش موثری در کاهش زمان امدادرسانی ایفا کند تصریح کرد: ارائه برنامه عملیاتی برای ارتقاء و بهبود سامانه ایمنی، بهداشت و محیط زیست در مترو در این لایحه ضروری است همچنین شهرداری موظف است به منظور تدوین برنامه عملیاتی پدافند غیر عامل در شبکه مترو تهران با همکاری سازمان پدافند غیر عامل کشور ظرف مدت یک سال نسبت به ارزیابی میزان خطرپذیری کلیه خطوط و ایستگاه‌های موجود در برابر تهدیدات و حملات تروریستی اقدام کند.

شاکری با بیان اینکه در این لایحه وظایف متفاوتی در بخش‌های مختلف برای اتکا به فضای زیرسطحی اخذ شده است گفت: با تصویب این لایحه می‌توانیم از فضای زیرسطحی در هنگام بروز مسائل مختلف استفاده کنیم.

در ادامه ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای شهر نیز با بیان اینکه با تعامل و جلسه، کاری پیش نمی‌رود و باید تفاهم نامه‌های مختلفی امضا شود ،گفت: پیشنهاد می‌شود شرح وظایف هر کدام از سازمان‌ها در هنگام بروز حوادث مشخص شود چرا که در حادثه کیانشهر ما شاهد آن بودیم که سازمان های مختلف امدادی هر کدام یک لشگر آدم به میدان آورده بودند و هماهنگی وجود نداشت.

  محسن سرخو، رئیس کمیته حمل و نقل شورا با بیان اینکه باید به نقش مترو در پدافند غیر عامل در هنگام ساخت و احداث مترو بیشتر توجه می‌شد گفت: باید پیش بینی‌های لازم در زمان ساخت و احداث در خطوط جدید برای مقابله با بحران‌های احتمالی اندیشیده شود.

سرانجام در بررسی این لایحه نیز با انجام اصلاحاتی همچون انتخاب شهردار تهران به عنوان فرمانده میدان در زمان بحران، لزوم اسکن مسیر احداث مترو، تأمین اعتبار و بودجه از زمان ابلاغ و همچنین توجه به همه فضاهای زیرسطحی از جمله مترو با کسب اکثریت آرا به تصویب رسید.