«نوآوران»گودبرداری 32متری منطقه یک را بررسی می‌کند

فقط کمی از نوع خطرناک

گودبرداری‌های غیراصولی،واژه ای که این‌روزها زیادی به گوش مردمان پایتخت آشناست.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
فقط کمی از نوع خطرناک
نوآوران -

شاید معروف‌ترین آن‌ها گودبرداری ایران زمین باشد که بدون رعایت اصول ایمنی و مهندسی تا عمق 30 متر گودبرداری و باعث رانش زمین شده بود وترک‌های ساختمان‌های مجاور، اهالی را مجبور به تخلیه خانه هایشان کرد بود. حالا خبر از یک گودبرداری دیگر به عمق 32متر در منطقه یک تهران به گوش می رسد. گودبرداری که طبق گفته معاون امور مسکن و ساختمان وزیر‌راه و شهرسازی جزو گودبرداری های خطرناک است.

   خیابان‌هایی که کشش گودبرداری به این وسعت را ندارند

حامد مظاهریان،معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، می‌گوید: واقعیت این است که این پروژه در بافت پیرامونی خود مقیاس نامعقولی دارد. آن منطقه طبق طرح جامع شهری منطقه R۱۲۱ است یعنی منطقه مسکونی با حداکثر طبقات ۴ طبقه و ۶۰ درصد ساخت، در حالی‌که این پروژه در 100 در صد فضا گودبرداری شده و ۱۲۰ هزار متر فضای تجاری- فرهنگی برای آن پیش بینی شده است و مقیاس غیرمتعارفی در محدوده خود دارد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی این گودبرداری و ادامه آن قطعا مشکلات ترافیکی فراوانی را برای آن منطقه ایجاد می کند و در حال حاضر، محل پروژه و همان خیابان با مشکلات عمده ترافیکی روبه‌روست و مجاور خیابان‌های ۸ و ۱۲ متری است که کشش این ساخت و ساز و توان این گودبرداری در مقیاس وسیع را ندارد.

مظاهریان با اشاره به اینکه برای حل این مشکل اقدامی صورت نگرفته است، ادامه می دهد: جدای از مسائل شهری و نادیده گرفتن حقوق شهروندی در این پروژه، مسائل فنی نیز عارض است. این پروژه به دلیل گودبرداری بسیار عمیق یعنی ۳۲ متر در شهر، گودبرداری بسیار نادری در مقیاس‌های شهری است و در فضای شهری جاهای نادری هستند که چنین گودبرداری هایی در آنها رخ می‌دهد. همچنین، سیستمی که می‌تواند این گود را پایدار کند پیچیدگی‌های خاص خود و بحث‌های حقوقی دارد که باید مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.

او معتقد است کسانی که این گودبرداری را انجام داده اند طبق قانون موظف بودند تا رضایت مالکان را بگیرند زیرا برای پایدارسازی گود مجبور به دخالت در زمین های اطراف شدند و با نیلینگ در محدوده ای که در تصرف آنها نبود دخالت کردند. ظاهرا هیچ‌گونه مجوزی از همسایه ها گرفته نشده و پروژه‌ای است که به نظر می رسد باید متوقف شود و نباید ادامه پیدا کند.

مظاهریان می‌گوید: کمیسیون ماده ۵ در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۹۲ انبوهی از این‌گونه مصوبات را بدون آنکه کار کارشناسی روی آنها انجام گرفته باشد را صادر کرد. در حقیقت رای کمیسیون ماده ۵ در آن سال ها (۹۰ تا ۹۲) تعدادی مجوز بدون در نظر گرفتن طرح های بالادست شهری و در خلاف حقوق شهروندان صادر کرده است.

به گفته او شورای عالی شهرسازی و معماری در حال بررسی مصوبات سال‌های ۹۰ تا ۹۲ است و برای همه این مصوبات که ناقض حقوق شهروندی است وزارت راه و شهرسازی نمایندگی دارد.

این گودبرداری در بافت مسکونی فشرده در شمال شهر تهران و در قطعه زمینی به مساحت ۱۲ هزار و ۷۰۰ متر با کاربری فرهنگی- تجاری داده شده و گودبرداری این منطقه نیز ۳۵ متر عمق دارد. گفته می شود پروژه قرار است در ۱۳ طبقه که ۴ طبقه آن روی زمین و ۹ طبقه آن زیر زمین است احداث شود.

فرزانه صادق مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجدارزش وزارت راه و شهرسازی در توضیح بخش شهرسازی این گودبرداری می‌گوید: ساخت و سازی که در خیابان میرزاپور در تپه‌های قیطریه در حال انجام است نتیجه اجرای مصوبه کمیسیون ماده ۵ سال ۹۰ است. این اراضی در طرح جامع و تفصیلی در پهنه مسکونی متوسط واقع شده و طبق ضوابط این پهنه حداکثر تراکم ۴ طبقه و سطح اشغال ۶۰ درصد است که طبق مصوبه مذکور تغییر کاربری به تجاری-فرهنگی با سطح اشغال همکف نزدیک به ۸۰ درصد و بالغ بر ۵۰ واحد تجاری در طبقات انجام گرفته است.

 به گفته او کاربری تجاری- فرهنگی مختلط کاربری مورد پذیرش نیست و این ابداعی جدید است که در کمیسیون ماده ۵ سال ۹۰ به آن رسیده‌اند که از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری این موضوع در حال پیگیری است.

 در همین رابطه نیزفرزانه صادق مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش گفته است: این موضوع قابل توضیح است که توزیع کاربری‌ها و تراکم‌های مربوطه در طرح‌های فرادست مثل طرح‌های جامع و تدقیق آنها در طرح تفصیلی، اصولا بنا بر محاسبه جمعیت‌پذیری و کلیه ملاحظات اجتماعی، زیست‌محیطی، ترافیکی و تامین خدمات عمومی مورد نیاز انجام می‌شود. مسلما هرگونه تغییر کاربری بدون توجه به این ملاحظات مشکلات بعدی در مناطق شهری را به دنبال خواهد داشت.

         وقتی همه‌چیز عادی می‌شود

گودبرداری 32متر نه نادر است نه نامتعارف!این را پژمان پشمچی زاده، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران می گوید. به گفته او اگر از پروژه‌هایی که در تهران و کلان شهرها در حال اجراست بازدیدی کنیم و گودبرداری خیابان سهیل منطقه یک را با سایر گودبرداری ها مقایسه کنیم می بینیم این نمونه، نمونه نادری در تهران نیست چه برسد به دنیا. همچنین این گودبرداری ها از لحاظ ایمنی دچار مشکلی نیستند و زیر نظر مهندسین ذی‌صلاح انجام می شود.

به گفته او اگر مسوولان وزارت راه و شهرسازی بازدیدی از پروژه های شهری داشته باشند اطلاعات دقیق تری نسبت به پروژه های شهری به دست می آورند و همچنین این گودبرداری ها برای آنها نادر و غیرمتعارف نخواهد بود.

در همین حال سلطانعلی، دبیر کمیته ایمنی سازمان نظام مهندسی ادعای پشمچی زاده را تایید می‌کند و می گوید که معلوم است که در شهری مثل تهران که مجوز گودبرداری 72متری داده شده است گود برداری 32متری متعارف است! صدور مجوز های پی در پی از سوی معاون شهرسازی و معماری این گودبرداری را از دید آن‌ها عادی کرده است.

به گفته او متعارف گودبرداری بین 12تا 15متر است و بیش از این اندازه جزو گودبرداری‌های غیر متعارف به‌حساب می‌آید.اگر در شهرهای بزرگ دنیا چنین گودبرداری انجام می‌دهند متناسب با شهر ومکانی که ساختمان قرار است ساخته شود، گودبرداری می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: اگر ما خودمان را با کشورهای دنیا مقایسه می‌کنیم باید محدوده کشور و شهر را مشخص کنیم چون هرکدام از این کشورها با معیار خاصی به ساختمان‌سازی و یا گودبرداری می‌پردازند.

سلطانعلی معتقد است در کشوری مانند آمریکا وقتی می‌خواهند گودبرداری عمیقی انجام دهند حریم ساختمان بلند مرتبه را درنظر می‌گیرند به طوری‌که در نزدیکی گودبرداری ساختمان‌های مسکونی قرار نداشته باشد و در عین حال فاصله زیادی از محل گودبرداری تا مکان هایی که مردم در رفت و‌آمدند، داشته باشد. نه اینکه مانند تهران هتلی مانند هتل فرشته پاسارگاد را در کوچه‎‌ای پنج متری بسازند و 72متر هم گودبرداری کنند.