دکتر اکبر نصراللهی:

شبکه‌های اجتماعی مکمل فعالیت روزنامه‌ها نه تهدید

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
دکتر اکبر نصراللهی:
نوآوران -

در گذشته فقط تعداد خاصی مطبوعه چاپی بود که به صورت انحصاری فعالیت می‌کردند و هر قاعده‌ای را که خودشان می‌خواستند حتی ناعادلانه و غلط، وضع می‌کردند. دیگران نیز مجبور به پذیرش قواعد غلط و انحصاری بودند. در شرایط کنونی رقبای جدیدی به میدان آمده‌اند که نیاز مخاطبان را با سرعت بیشتر و بدون سانسور پاسخ می‌دهند. در چنین حالتی دلیلی ندارد مردم به سراغ رسانه‌های سنتی بروند. در مجموع به جای این‌که ما فضای مجازی را محکوم و مردم را متهم کنیم باید بررسی کنیم خود رسانه‌ها چه کردند که مردم به سمت فضای مجازی روی آورده‌اند. درواقع قواعد بازی را رسانه‌ها باید طراحی کنند. مطبوعات باید به نیازهای مردم توجه کنند. اگر رسانه‌های سنتی به نیاز مردم توجه می‌کردند، مردم به رقبای مطبوعات یعنی شبکه‌های اجتماعی مراجعه نمی‌کردند.

مردم در هر حال به خبر نیاز دارند و دوست دارند اخبار را زودتر، بهتر و با دیدگاه‌های مختلف بشنوند.متأسفانه بسیاری از مطبوعه‌های چاپی دیدگاه‌شان یک‌طرفه است و اخبار جناحی را منتشر می‌کنند و معنای خبر فقط در صحبت‌های مسوولان خلاصه می‌شود. از‌این‌رو نباید انتظار داشته باشیم که مردم همچنان مخاطب روزنامه‌ها باقی بمانند. اگر دقت کرده باشید، در روزهای تعطیل روزنامه‌ها با کمبود خبر مواجه می‌شوند. علت این امر تفکر حاکم بر رسانه‌های سنتی است که فقط صحبت‌های مسوولان را خبر می‌دانند.

قطعاً مردم در چنین شرایطی به فضای جدیدی روی می‌آورند. بنابراین به نظر من به جای این‌که فضای مجازی را زیر سوال ببریم که البته اشکالاتی نیز بر آن وارد است باید به بررسی نحوه فعالیت مطبوعات و سایر رسانه‌های سنتی بپردازیم که در حوادث مهم چه تحلیلی به مردم ارائه داده‌اند. به عنوان نمونه در ماجرای حادثه منا که دوم مهرماه سالگرد شهادت حجاج است کدام روزنامه تحلیلی عمیق و متفاوت در این خصوص ارائه داده است؟

متأسفانه روزنامه‌ها موضوعات را روندی بررسی نمی‌کنند، در حالی که مردم نیاز به تحلیل و تفسیر و آگاهی از دیدگاه‌های مختلف در‌خصوص مسائل دارند. در ماجرای بیداری اسلامی و به عبارت غربی‌ها بهار عربی نیز مدتی روزنامه‌ها اخبار انقلاب‌های کشورهای عربی را منتشر کردند، اما دیگر پیگیری نکردند که چه سرنوشتی بر این کشورها بعد از انقلاب‌هایشان حاکم شد. ماجرای مربوط به فیش‌های حقوقی و فساد اقتصادی شهرداری نیز همین‌طور است. روزنامه‌ها فقط اخبار مربوطه را به مردم ارائه دادند و تحلیلی در این خصوص که چرا این اتفاقات می‌افتد و مشکل اصلی کدام بخش است که شاهد چنین مفاسدی هستیم، منتشر نکردند.

اگر مطبوعات وظایف‌شان را به درستی انجام دهند نباید فضای مجازی را به عنوان تهدید بدانند، بلکه باید آن را مکمل فعالیت‌شان تلقی کنند، چراکه شبکه‌های مجازی فعالیت رسانه‌ها را تکمیل می‌کنند.