دکتر وحید عقیلی:

عمر روزنامه‌ها به سر نمی‌رسد

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
دکتر وحید عقیلی:
نوآوران -

ما همواره به روزنامه‌های استاندارد، پرمحتوا و روزنامه‌هایی که قدرت تحلیل، تفسیر و نقد مسائل مبتلا به جامعه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داشته باشند نیاز داریم؛ از این رو می‌توان قاطعانه گفت عمر روزنامه ها به سر نمی‌رسد. البته باید اعتراف کرد تعداد کمی از روزنامه‌هایی که در حال حاضر چاپ می‌شوند متأسفانه در این مسیر حرکت می‌کنند.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، شناختی است که روزنامه‌ها با چاپ مطالب و همچنین نقد و تفسیر به مخاطب خودشان ارائه می‌دهند که عبارت از نوع شناخت عمیق، همه‌جانبه و غیرسطحی است و این برخلاف نوع شناخت احساسی هیجانی و سطحی است که تعداد زیادی از سایت‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی به مخاطب خودشان عرضه می‌کنند، چراکه اطلاعاتی که معمولاً در شبکه‌های مجازی مطرح می‌شود فقط صرف اطلاع است و غالباً تبدیل به شناخت و خرد نمی‌شود، در‌حالی که ما همیشه به نقد و تفسیر عمیق و علمی مسائل مبتلابه جامعه نیاز داریم.

در خور جامعه ما نیست که تیراژ روزنامه‌ها و مطبوعات در مجموع زیر 600 هزار نسخه باشد، اما خود این تعداد یعنی تیراژ 500 و 600 هزار نسخه گویای واقعیاتی است که قابل مطالعه و تحقیق هستند. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که دلایل عدم استقبال از روزنامه‌ها در ایران چیست؟ آیا تیراژ پایین و عدم استقبال مردم از روزنامه‌ها در ایران فقط فعالیت فضای مجازی است؟ آیا فراگیری و نفوذ فضای مجازی در بین مخاطبان باعث شده که روزنامه‌ها با اقبال خوانندگان روبه‌رو نشوند در حدی که تیراژشان مجموعاً 500 هزار نسخه باشد یا دلایل دیگری وجود دارد. مطمئنا دلایل دیگری نیز دخیل هستند. بسیاری از دست‌اندرکاران مطبوعات به معنای واقعی روزنامه‌نگار حرفه‌ای نیستند. برای نمونه چهره‌های سیاسی و اقتصادی هستند که اقدام به چاپ روزنامه نیز می‌کنند. متأسفانه روزنامه‌ها هم در حد مطلوب و آن‌طور که شایسته جامعه ماست به اولویت‌ها نمی‌پردازند.

ما اکنون با مخاطبی مواجه هستیم که به موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روز و همچنین تحلیل و تفسیر پیرامون آن‌ها نیاز دارد، اما متأسفانه کمتر می‌تواند در بین مطبوعات نقد یا تفسیری را بخواند که پاسخگوی پرسش‌هایی که در ذهنش ایجاد شده است باشد.