سر مقاله - مهدی رحمانیان

به رسانه های مکتوب نیازمندیم

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
مهدی رحمانیان
نوآوران -

از زمان به وجود آمدن و گسترده شدن اینترنت، این نگرانی پدید آمد که در آینده اینترنت جایگزین مطبوعات و کتاب ها خواهد شد و تا جایی که برخی از نشریات معتبر مثل نشریه "موزیک" چاپ کاغذی خود را به مدت یکسال متوقف کردند که مجددا پس از یک سال این نشریه چاپ شد.

بنابراین یک حس نوستالژیک و اعتماد نسبت به کاغذ، روزنامه و مجله وجود دارد که علی رغم وجود شبکه های اجتماعی بسیار گسترده در دسترس مردم که می توانند اخبار و اطلاعات را به زودی و در کمترین زمان کسب کنند؛ اما حس رفاقتی که روزنامه و مجله به مخاطب می دهد، این شبکه ها به مخاطب نمی دهند و هنگامی که مخاطب می خواهد از صحت خبر مطلع گردد مجددا به رسانه هایی از جنس کاغذی رجوع می‌کند.

عمقی که در رسانه هی مکتوب و کاغذی وجود دارد در رسانه های دیجیتال وجود ندارد چرا که رسانه های دیجیتال سطح شان زیاده و عمقشان کم و بر عکس رسانه های سنتی یعنی رسانه های مکتوب ممکن است حتی از آن گستره سابق خودشان برخوردار نباشند اما همچنان رسانه هایی هستند که از عمق زیادی برخوردارند و مخاطب احترام خاصی برای آنها قائل است.

هر رسانه ای جایگاه خودش را دارد گرچه تکنولوژی تاثیر خودش را می گذارد و تغییرات بنیادی را در حوزه های مختلف ایجاد می کند، به عنوان مثال درگذشته کتاب ها چاپ و در انبار ها نگهداری می شدند اما در حال حاضر به تعداد تقاضا کتاب ها چاب می شوند؛ لذا چنین تغییراتی ایجاد شده است.

کتاب، روزنامه و مجله همچنان جایگاه خودشان را دارند و فکر می کنم سال ها این چالش وجود خواهد داشت و اینکه در پایان تکنولوژی غالب می شود یانه، موضوعی است که گذشت زمان آن را مشخص خواهد کرد. بنابراین طی ماه های آتی به این رسانه های مکتوب نیازمندیم.

بهترین حمایتی که مسئولان و دولتی ها می توانند از مطبوعات داشته باشند این است که آزادی عمل مناسبی در چارچوب قانون اساسی به رسانه ها داده شود تا بتوانند از رسالت آگاهی بخشی که بر عهده دارند به خوبی بربیایند.

بنابراین اگر کمک هایی از جنس یارانه برداشته شود برای رسانه هایی که مخاطب دارد بهتر است.

بنابر این تا زمانی که رسانه ای از دوپینگ دولتی روی دکه بیاید بی فایده است چرا که رسانه هایی که مخاطب دارند آسیب خواهند دید، لذا همین که دولت ها موانعی بر سر راه رسانه ها ایجاد نکنند کمک بزرگی است که می توانند به یک رسانه داشته باشند.