معاون فرمانداری تهران :

بی دقتی پیمانکار علت کشته و مصدوم شدن 10نفر در مترو کیانشهر

اواسط شهریور ماه امسال بود که بر اثرافتادن چند سگمنت روی بیل مکانیکی و ریزش تونل چهار کارگر جان خود را از دست دادند و 6نفر هم مصدوم شدند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
بی دقتی پیمانکار علت کشته و مصدوم شدن 10نفر در مترو کیانشهر
نوآوران -

گمانه‌ زنی‌های بسیاری درباره علت این حادثه زده شد، برخی می‌گفتند سرعت شهرداری برای رسیدن به کارزار انتخاباتی است که سرعت را فدای کیفیت می‌کنند و فاجعه بار می‌آورد،در عین حال شهرداری‌چی‌ها این ادعا را رد می‌کنند و معتقدند که شهرداری همیشه ایمنی موقع پروژه را رعایت کرده است و مثال هایی هم برای تایید گفته‌اشان می‌آورند.حالا معاون فرمانداری تهران بی‌دقتی پیمانکار را علت وقوع این حادثه اعلام کرده است.

او با اشاره به قطعی بودن بی دقتی یکی از پیمانکاران در حادثه مترو کیانشهر به ایسنا گفته است که هنوز مقصر اصلی این حادثه مشخص نشده و نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و بیشتری دارد اما بی دقتی یکی از پیمانکاران در این حادثه قطعی است. متأسفانه در این حادثه، چهار نفر از کارگران کشته و 6 نفر مصدوم شدند که حال مصدومان رو بهبود است.

غلامحسین آرام اضافه کرده است: با توجه به اینکه که تمام آبهای سطحی زیرزمینی در محدوده همین ایستگاه لبریز می‌شود آن نقطه از جنوب تهران منطقه بسیار حساسی به شمار می‌رود و کار در آنجا سخت و پیچیده است.

به گفته آرام این اتفاق در حالی رخ داد که مراحل اصلی و سفت‌کاری تونل متروی کیانشهر به پایان رسیده بود و کارگران در حال جمع‌آوری «سگمنت‌ها» بودند که بخشی از سقف ریزش کرد. حوادثی از این دست بر اثر بی‌دقتی ایجاد شده و باید پیمانکاران و مشاوران ناظر دقت لازم را در زمان فعالیت داشته باشند.

این در حالی است که پیش از این مازیار حسینی در دقایق ابتدایی حادثه گفته بود که این تونل با دستگاه «تی بی ام»و سه سال قبل ساخته شده بود.زمانی که دستگاه«تی بی ام»حرکت می‌کند، دستگاه تونل را حفر کرده و سگمنت‌گذاری می‌کند و یک رینگ بسته بتونی ایجاد می‌کند. بعد از حفر تونل در مکان‌هایی که باید ایستگاه ساخته شود، عملیات ساخت ایستگاه آغاز می‌شود و ما ایستگاه‌هایی با طول ۱۴۰ یا ۱۶۰ متر بسته به نوع ایستگاه ایجاد می‌کنیم.

به گفته او ایستگاه مترو سازه دو طبقه است که تا روی زمین ۱۵ تا ۲۰ متر از تراز سکو تا سطح زمین فاصله دارد، برای اتصال تونل و ایستگاه‌ها باید سگمنت‌ها برداشته شود تا ایستگاه و تونل با یکدیگر اتصال پیدا کنند.

او هرگونه ریزش تونل و فرونشست را رد کرده و گفته بود: در زیر سازه ایمن قرار داشتیم و باید بگویم این حادثه از نوع حادثه کارگاهی بوده؛ چرا که زمانی که بیل مکانیکی در حال برداشتن رینگ‌ها بوده است به طور ناگهان و نادر این رینگ‌ها به مانند دومینو دچار ریزش می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه برداشتن رینگ‌ها توسط بیل مکانیکی عملی بسیار سخت است، ادامه داده است: عمل بسیار سختی است که بارها در عملیات ساخت مترو تجربه شده است. در این حادثه زمانی که بیل مکانیکی رینگ اول و دوم را بر می‌دارد ناگهان به مانند دومینو کل رینگ طول ایستگاه می‌ریزد.

به گفته حسینی پس از ریزش رینگ‌ها ۱۰ الی ۱۵ نفر در فضای کارگاه حاضر بودند که حدود ۱۰ نفر از آنها از جمله مأمور «اچ اس ای» محبوس می‌شود و خوشبختانه شش نفر از این افراد نجات پیدا کرده، اما چهار نفر از کارگران از جمله راننده بیل مکانیکی و کمک آن در لحظات ابتدایی جان خود را از دست می‌دهند.

حالا باید منتظر ماند تا نتایج بررسی کمیته بررسی شهرداری تهران تکمیل شود و همگان متوجه شوند چه عواملی سبب ایجاد چهارشنبه پرالتهاب برای مترو شده است.