شهرداری پایتخت همچنان ناکام در مدیریت بحران شهری

به سان گذشته که با کوچکترین بارش باران و برفی معابر و خیابان های تهران دچار مشکل می شوند و عبور و مرور عابرین و ماشین ها به سختی صورت می گیرد، چند روز گذشته نیز با برودت هوا و بارش برف شاهد قفل شدن ترافیک در معابر شمال شهر و حوادث ناشی از سختی عبور و مرور و لغزنده بودن خیابان ها بودیم.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مترو
نوآوران -

هر سال شهرداری تهران با اعلام «غافلگیری» بار مسئولیتش در مدیریت شهری را به گردن غافلگیری می اندازد اما امسال دیگر با اعلام سازمان هواشناسی دیگر جای هیچ گونه مواجهه ناگهانی و غافلگیری برای شهرداری باقی نماند اما باز هم شهرداری خلاقیت به خرج داده و این بار با رد غافلگیری و کاستی خدمات رسانی ناوگان حمل و نقل شهری معتقد به خدمات رسانی کامل به شهروندان شده است اما واقعیت این است که اگر ناوگان حمل و نقل شهری خدمات کاملی به شهرداری ارائه داده است چرا به طور مثال خط یک متروی تهران که یکی از پرتردد ترین خطوط مترو است با تاخیرهای بسیار آن هم در روزهایی که به علت سردی هوا و لغزنده بودن خیابان ها استفاده مردم از ناوگان شهری افزایش می باید و مورد نیاز است،‌مواجه شده است؟ یا چرا به جای افزایش تعداد اتوبوس ها در این روزها اتفاقا با کاهش خدمات رسانی ناوگان حمل و نقل شهرداری مواجه شدیم؟

برای بررسی علت چنین رویدادهایی و برنامه ریزی شهرداری در چنین روزهایی با شهرام جبارزادگان مدیر روابط عمومی حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت و گویی داشتیم. جبارزادگان در پاسخ به علت کندی عبور و مرور با بارش کمترین باران و برف در تهران گفت:« طبیعی است که در شرایط ریزش‌های جوی به علت لغزنده بودن حرکت ماشین‌ها در خیابان‌ها کندتر می شود، از سویی استفاده نکردن برخی رانندگان از تایرهای عاج دار به ویژه در زمانی که خیابان‌ها لغزنده است موجب بروز تصادفات بیشتر از روزهای قبل می شود نتیجه این است که در نقاطی تصادفاتی رخ می دهد، با بسته شدن یک معبر در نقطه ای از خیابان، بزرگراه یا اتوبان و حرکت بسیار کند و عبور و مرور در آن منطقه دامنه این کندی به نقاط دیگر تسری پیدا می‌کند و به همین علت می بینیم که در روزهای بارانی و برفی زمان بودن افراد در ترافیک بیشتر از قبل است. ما همیشه از شهروندان می خواهیم که در چنین روزهایی از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و فقط در صورت لزوم از خانه خارج شوند.»

جبارزادگان با بیان این که باید همه نهادهای خدمات رسان برای مواجهه و مقابله با حوادث در چنین روزهایی آمادگی کامل داشته باشند افزود ناوگان شهری در تمام روزهای سال و شرایط عادی باید به ارائه خدمات رسانی نسبت به شهروندان بپردازد و اتفاقا در چنین روزهایی باید با تمام نیروها و امکانات روند حمل و نقل و ترافیک را انجام داد و ما موظف به انجام آن هستیم.

در رابطه با اتفاق عجیب تاخیرهای بیش از نیم ساعته در متروی تهران آن هم در چنین روزهایی که افراد بیشتری از مترو استفاده می کنند از جبارزادگان پرسیدیم که گفت:« متروی تهران در روزهای کاری یک زمان کاری ویژه دارد و در روزهای تعطیلی و آخر هفته که جمعیت کمتری در شهر تردد می کنند طبیعتا عبور و مرور قطارها کمی دیرتر صورت می گیرد اما در این روزها با اعلام هواشناسی مبنی بر بارش و برودت هوا به مدیریت خطوط مترو دستور داده شد که خدمات رسانی در روزهای آخر هفته مثل روزهای عادی و وسط هفته باشد.» مدیرروابط عمومی حمل و نق و ترافیک تهران از مشکل پیش آمده که بسیاری از شهروندان در مترو با آن مواجه شدند و صف های طولانی و ازدحام جمعیت صورت گرفته که ناشی از نبود قطار حتی در اندازه شرایط عادی بود،‌اظهار بی اطلاعی کرد و اظهار داشت که بنا بوده که اتفاقا خطوط مترو با ظرفیت بیشتری به جا به جایی شهروندان اقدام کند.

         چه کسی مقصر است؟

هر بار با وقوع چنین اتفاقاتی مدیران شهر از مردم می خواهند که از سفرهای غیرضروری درون شهر پرهیز کنند. البته که این توصیه ای منطقی است اما نکته این جاست که طبیعتا مردم هم ضرورتی نمی بینند که در هوای زیرصفردرجه از خانه بیرون بیایند و  این خروج ها و عبور و مرور از سر ضرورت است. جمعیت عظیمی که در شهر جا به جا می شود نیروی کار سازمان ها، ادارات، ارگان ها، کارخانه‌ها و ... است، خدمات رسانی به این جمعیت به عهده  چه کسی است؟ شهرداری از سویی از مردم درخواست می کند که برای کمک به کاهش آلودگی هوا و ترافیک از ناوگان حمل و نقل شهری عمومی استفاده کنند اما در مقابل خود هیچ گونه تدابیری برای حمل و نقل مردم اتخاذ نمی کند. کم بودن زیرساخت های حمل و نقلی در روزهای عادی و بدون بارش سال به وضوح احساس می شود، روزهای بارانی و برفی که جای خود دارد. زمزمه ها و شنیده‌هایی حاکی از این است که بخش زیادی از نیروهای شهرداری در این روزهای برفی در تهران حضور نداشته‌اند و برای خدمات رسانی به زوار در اربعین هنوز به تهران بازنگشته اند. روشن است که خدمات رسانی به این جمعیت در ایام سوگ حسینی بسیار لازم است و باید همه تدابیر برای تسهیل زیارت آن ها فراهم شود اما قرار نیست این موضوع باعث فراموشی جمعیت دیگری که در شهر باقی مانده اند شود. تا کی قرار است بار خدمات رسانی که به عهده شهرداری است بر دوش مردم گذاشته شود؟


خبرنگار: آسو جواهری