بررسی چرخه معیوب خدمات رسانی شهرداری به شهروندان در گفت‌وگو با تندگویان:

تامین اعتبار مشکل عمده بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی

اگر برای جابه جایی در شهر از حمل و نقل عمومی مثل مترو، اتوبوس یا تاکسی استفاده کرده‌اید به روشنی می دانید که این ناوگان و با این ظرفیت پاسخگوی جمعیت تهران نیست و همیشه شهروندان با مشکل کمبود وسیله حمل و نقل عمومی مواجه هستند به همین خاطر بسیاری از آن ها بعد از مدتی ترجیح می دهند حتی به بهای ترافیک و فرسودگی‌های روانی ناشی از آن با خودروی شخصی رفت و آمد کنند و به این ترتیب مشکلی دیگر به مشکل های حمل و نقل در کلانشهر تهران اضافه شود.

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مترو
نوآوران -

حال این وضعیت را در روزهای بارانی و برفی تصور کنید تا متوجه وضعیت بحرانی ناکارآمدی سیستم حمل و نقل عمومی و خدمات رسانی نهاد اصلی حکمران شهر بشوید. مشکل ناتوانی از یک سو و نپذیرفتن مسئولیت از سوی برخی ارگان های مسئول همچون شهرداری که سعی دارند با انداختن بار مسئولیت چنین کمبودی بر دوش مردم و برجسته کردن استفاده آن ها از خودروی شخصی کمبود و ناتوانی خود را در خدمات دهی به شهروندان پنهان کند،‌ از سوی دیگر، موجب ایجاد چرخه معیوبی شده است که هر نقص در یک بخش مشکل عمده در بخش دیگر را نشان می دهد و تنها کسانی که از این وضعیت متضرر هستند شهروندان هستند. برای بررسی سطح و میزان توانایی شهرداری در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی و اطلاع از وجود برنامه احتمالی توسعه این بخش به سراغ محمد مهدی تندگویان عضو شورای شهر رفتیم.

تندگویان در پاسخ به سوال خبرنگار نوآوران در رابطه با سطح توان خدمات رسانی ناوگان عمومی گفت :« وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی و توانایی پایین آن در ارائه خدمات دهی به شهروندان کاملا روشن است و هیچ راهی برای کتمان آن وجود ندارد. در کنار آن موانعی هم که در این راه هست، از کمبود منابع مالی و تامین اعتبار تا نواقص و مشکل در عملکرد و حتی احداث و بهره برداری. متاسفانه  ما در سیستم اتوبوس رانی هم مشکل اساسی در تجهیز و تعداد وسائط حمل و نقل داریم که طی این سال ها چه در دولت فعلی و چه در دولت گذشته برای تامین خودرو هیچ کمکی به شهرداری نشده است».

او اضافه کرد : حتی در حال حاضر خودروهایی که در سیستم حمل و نقل شهری داریم نه تنها کم است که فرسوده و نامناسب نیز است و این یکی دیگر از عمده مشکلات در خدمات رسانی است.

تندگویان معتقد است :« بار مسئولیت نقص در ناکارایی سیستم های حمل و نقل عمومی و عمده مشکل تامین اعتبار برای خرید خودرو است چون به‌هرحال تا اندازه ای برخی زیرساخت های مورد نیاز را داریم و اگر مشکلات تامین اعتبار حل شود می توان خدمات دهی بهتری به شهروندان ارائه کرد». این عضو شورای شهر در ادامه افزود : « که در حال حاضر هم هیچ امکانی برای بهتر کردن خدمات دهی در بخش حمل و نقل عمومی وجود ندارد چرا که با کاهش درآمدهای شهرداری افزایش هزینه و اعتبار برای سرویس دهی بهتر میسر نیست. تندگویان این کاهش درآمد را ناشی از کاهش درآمد و رکود بازار مسکن می داند»

البته واضح است خود این درآمد غیرمولدی که شهرداری از این راه به دست می آورد تا چه میزان مخرب و زیان بار است و این نشان می دهد چرخه ناتوانی شهرداری گره ای ناگشودنی است و برنامه هایی که قرار است برای بهبود رفاه حال شهروندان اجرا شود تا چه میزان از عدم کارشناسی دقیق و درست رنج می برد.

تندگویان همچنین در پایان گفت :« در حال حاضر اگر هم بودجه ای که برای تامین اعتبار سرویس و ناوگان حمل و نقل عمومی در اختیار ما گذاشته شود برای افزایش خطوط مترو و زیرساخت های ریلی است و همچنان در بخش خطوط اتوبوس رانی و تاکسی رانی با مشکل تامین اعتبار مواجه هستیم و از سوی دیگر چون وزارت صنعت هیچ همکاری در خصوص تجهیز خودروهای فرسوده بخش خصوصی نمی کند و در این بخش هم با مشکلات عدیده ای در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم».