بررسی علت ریزش رخ داده در خیابان مولوی در گفت و گو با حقانی

منتظر نشست های دیگر باشیم

روز شنبه گذشته بخشی از یک کوچه در خیابان مولوی حد فاصل چهارراه مولوی و میدان محمدیه در حدود 30 متر فرو ریخت. بعد از این حادثه تعدادی انبار در منطقه مولوی اعضای شورای شهر تهران دیروز از این منطقه بازدید کردند تا علت اصلی آن را بررسی کنند.

  1. ۷ ماه قبل
  2. ۰
ریزش
نوآوران -

در این جلسه اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز با بیان این که قبلا مطالعات ژئوفیزیک احداث این خط مترو انجام شده بود، گفت: باید حالا با روش‌های جدید همچون ژئوتکنیک نسبت به بازبینی و مطالعات اقدام شود. هرچند که مشاور پروژه عنوان داشته از روش‌های جدید برای بازبینی مطالعات استفاده کرده اما جنس خاک و وجود حفره و مقاره‌های ناشناخته کار را در این میدان سخت‌تر می‌کند. برهمین اساس باید با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته تغییر رفتار خاک را مطالعه کرد تا از بروز هرگونه حوادث پیشگیری کرد.

وی با اشاره به تخلیه زودهنگام سکنه و کارگران از محل فروریزش خاک در میدان محمدیه گفت: این اتفاق مبارک و بزرگی است که توانسته‌ایم قبل از بروز حادثه نسبت به تخلیه افراد و کارگران اقدام کنیم تا مانع از بروز فجایع بیشتر باشیم که باید مطالعات برای رویت تغییر رفتار خاک بیشتر استفاده شود. رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه عملیات حفر مترو در زیر خاک انجام می‌شود و امکان بروز هر حادثه‌ای وجود دارد، گفت: ولی باید با انجام مطالعات دقیق‌تر و به روز، از بروز حوادث بیشتر و عمیق‌تر جلوگیری کرد.

شاکری با تاکید مجدد از استفاده از مطالعات ژئوتکنیک اظهار کرد: با مطالعات جدید از جمله ژئوتکنیک می‌توان نسبت به بازبینی مطالعات استفاده کرد و اگر کمبود مطالعاتی صورت گرفته نیز در این زمینه جبران شود. رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به دل نگرانی کسبه که در این حادثه دچار خسارت شدند، گفت: با اینکه شهرداری و پیمانکار پیگیر پرداخت خسارت این کسبه است، اما پیشنهاد می‌شود مترو و شهرداری یک نماینده مشخص را برای رایزنی و دلگرمی کسبه و اهالی مشخص کند تا پیگیر خواسته‌های آنها نیز باشد.

         ریزش و نشست های پی در پی

به نظر می رسد این ریزش دیگر ربطی به خشک شدن زمین نداشته و علت اصلی آن در ناکافی بودن مطالعات زمین شناسی و بررسی‌های کارشناسی در مسیر ساخت خط مترو بوده است. بعد از این بازدید و جلسه شورای شهر در گفت و گویی تلفنی با محمد حقانی نتیجه بررسی نشست و ریزش را جویا شدیم.

محمد حقانی در پاسخ به علت ریزش زمین در این منطقه به خبرنگار نوآوران گفت:« اول این که نباید فراموش کرد خاک این منطقه سست است اما با این وجود ریزش زمین زیر این انبارها ربط مستقیمی به سستی خاک نداشته است».

حقانی با اشاره به این که علت این حادثه ناپایداری در یکی از شمع‌های حائل شفت میانی هوارسان مترو خط ۷ بود که به دلیل مجاورت با چند آب انبار قدیمی باعث ریزش شد. از آنجایی که جنس خاک این منطقه آبرفتی و سست است، ظاهرا و طبق گفته‌های عوامل مترو پیش از برداشت خاک شفت هواکش، شمع‌های سازه‌ای به طول 20 متر در اطراف این شفت زده بودند اما وجود حفره‌های پیش‌بینی نشده در زیر خانه‌های اطراف، سبب ریزش و فشار خاک به پایه شمع‌ها شده بود.

روال این است که هنگام هر عملیات ساخت و سازی از قبل کارشناسی های لازم و کامل انجام می شود. به ویژه در مسیر خط مترو که از زیر زمین عبور می کند و احتمال خطرات بیشتری وجود دارد باید کارشناسی های دقیق تری انجام شود، حقانی در این باره گفت :«بله البته باید شرایط فیزیکی خاک هر منطقه سنجیده شود و بنابر آن برنامه های ایمنی سازی تدوین شود اما متاسفانه در این مورد ظاهرا یا مطالعات کافی انجام نشده است یا اگر انجام شده نکات ایمنی برای آن در نظر نگرفته شده که منجر به چنین حادثه ای شده است».

حقانی در پایان افزود به علت برداشت بی رویه از اب های زیرزمینی و این که تمام آب خوان های اطراف تهران تخلیه شده است حفره های داخل بیشتر شده و این موجب سست شدن و ناپایداری دانه های شنی خاک می شود در نتیجه این سستی منجر به ریزش و نشست می شود. حالا در نه در این منطقه اما در کل از این به بعد باید منتظر نشست زمین در مناطق مختلف تهران باشیم.