احمد بیگدلی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با نوآوران:

توسعه کسب و کارهای خُرد راه حل جاذبه در شهرستان ها و روستاها و کاهش مهاجرت به تهران

سال هاست که کارشناسان و مسئولان از تمام شدن ظرفیت و بارگذاری تهران خبر داده اند و هشدار می دهند که ادامه این روند توسعه بیش از حد مشکلات جبران ناپذیری به وجود می آورد.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
شهر
نوآوران -

شاهد مثال هم مشکلات زیست محیطی چون آلودگی هوا و بهره برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی که موجب خشک شدن لایه ها و سطوح خاک و در نتیجه فرونشست ها و فروچاله هایی است  که در این سال ها در گوشه و کنار تهران رخ می دهد. راه این توسعه بی رویه هم از تراکم سازی ها و ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین خواری ها می گذرد. با وجود همه این مشکلات و هشدارها اما همچنان هیچ کار خاصی برای تمرکز زدایی از تهران انجام نشده است و هرچه که هست در حد شعار و برنامه و لایحه های تصویب نشده مانده است.

      جمعیتی که بیش از توان تهران است

براساس آمار سازمان ثبت احوال، جمعیت استان تهران تا پایان شهریور ۹۰ حدود ۱۲‌میلیون و ۲۲۳‌هزار و ۵۹۸ نفر بوده که از این تعداد حدود ۸‌میلیون و ۵۰۰‌هزار نفر تنها در شهر تهران زندگی می‌کنند. اما آمارهای غیررسمی از حضور ۱۲ تا ۱۳‌میلیون نفر در تهران خبر می‌دهند که هر روز صبح از شهرهای اطراف تهران راهی پایتخت می‌شوند، برای کار و تحصیل و شب باز می‌گردند.

شبکه معابر و وسایل حمل‌ونقل عمومی بیش از همه بار این جمعیت متغیر را به دوش می‌کشند و درنهایت آلودگی هوایی که ایجاد شده به گلو و ریه مردم تهران وارد می‌شود.  به همین دلیل و با بررسی شرایط و مشکلات تهران، مقرر شد سقف جمعیت‌پذیری شهر تهران در مرز ۱۰‌میلیون و ۵۰۰‌هزار نفر باقی بماند تا جمعیت تهران در‌سال ۱۴۰۴ از‌‌ همان سقفی که در طرح جامع آمده تجاوز نکند.

      توسعه کسب و کارهای خرد در شهرستان ها راهکار پیشنهادی دولت

احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی می گوید:« متاسفانه در این سال ها فقط شعار داده ایم و هیچ گاه راهکاری عملی برای توسعه شهرستان ها و ایجاد جاذبه در آن جا نداشته ایم و این روند منجر به مهاجرت از شهرستان ها و روستاها به تهران شده است». او افزود مشکل از آن جا ناشی می شود که ما تمام جاذبه ها را در تهران متمرکز کرده ایم و از سوی دیگر در مناطق دیگر دافعه ساخته ایم، روشن است با این وضع روز به روز جمعیت تهران افزوده می شود و این افزایش بیش از توان و ظرفیت تهران است.

بیگدلی خبر از لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، عشایری و مرزی را با قید دوفوریت به مجلس توسط دولت داد. او می گوید اگر این لایحه تصویب شود و محقق شود مطمئنا نتایج مثبتی خواهد داشت.

او در ادامه راجع به جزئیات این بودجه افزود : « بودجه‌ای که در این لایحه برای ایجاد اشتغال در روستاها در نظر گرفته شده ۵۰ هزار میلیارد ریال است که از طریق سرمایه‌گذاری در کارهای تولیدی و بنگاه‌های کوچک و تعاونی‌های محلی به کار گرفته می‌شود. به این ترتیب علاوه بر کمک به توسعه مناطق روستایی، با ایجاد اشتغال از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌شود».

بیگدلی می گوید : « طرح انتقال برخی صنایع بزرگ از تهران به شهرستان ها یا ایجاد صنایع بزرگ در شهرستان ها در موقعیت کنونی دولت و وضع اقتصادی فقط می تواند اشتغال زا باشد اما این اشتغال منجر به پول و درآمد نخواهد شد. مردم باید سر سفره هایشان نان ببرند و این موضوع را الان کسب و کارهای خرد می توانند محقق کنند. ما برنامه داریم که با توسعه کسب و کارهای خرد بتوانیم حرکتی در راستای ایجاد درآمد و رفع مشکلات معیشتی مردم برداریم».


خبرنگار: آسو جواهری