کارشناسان سیاسی در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کردند:

شهردار آینده امانتدار مردم باشد نه کاسب‌کار

29 اردیبهشت ماه مردم تهران با رأی به لیست امید نشان دادند که خواهان تغییر در روند اداره شهر هستند. مردم با این اقدام نشان دادند که خواهان بازگشت شورای شهر و شهرداری به وظایف اصلی خود هستند. مدیریت شهری امر مهمی است که متأسفانه طی سال‌های اخیر به دلیل ورود شهرداری تهران به حاشیه‌ها و مسائلی که به هیچ‌وجه با کارکردهای آن سنخیتی ندارد، مغفول واقع شده است.

  1. ۲ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

 در وهله اول مردم انتظار دارند که مسؤولان شهری با اداره مناسب شهر به تأمین نیازهای‌شان پاسخ گویند اما متأسفانه این اتفاق در عمل نیفتاد.

مکانیسم انتخاب شهردار تهران همواره امری چالش‌برانگیز بوده است و قطعاً در این دوره نیز از حساسیت‌های خاصی برخوردار خواهد بود. از این رو اعضای شورای شهر باید در عین حفظ استقلال‌شان در این خصوص به مشورت با افراد آگاه بپردازند. در بحث انتخاب شهردار، نمایندگان مردم در شورای شهر باید به این امر توجه داشته باشند که مدیری توانمند و کارآمد و مسؤولیت‌پذیر نه مسؤولیت‌گریز را برای اداره کلانشهر تهران برگزینند.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با کارشناسان سیاسی پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

     مردم با رأی به لیست امید به تغییر اوضاع رأی دادند

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام مصطفی درایتی، مشاور رئیس دولت اصلاحات پرداختیم.

او معتقد است که انتخاب شهردار برای شهر تهران به دلیل کلانشهر و پایتخت بودن و همچنین حساسیت‌هایی که وجود دارد، امری بسیار مهم است.

مشاور رئیس دولت اصلاحات با بیان این‌که شهر هرچه کلانتر شود، به همان اندازه نیز مشکلاتش گسترش می‌یابد، اظهار داشت: مشکلات تهران به بزرگی خود تهران بزرگ و در کشور تأثیرگذار است.  موضوع شهردار تهران همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین امور مطرح بوده است. طبیعی است مدیریت شهری باید به فردی سپرده شود که قادر به اداره شهر باشد و به خوبی از پس مشکلات شهری برآید.

درایتی با تأکید بر این‌که شهر تهران فردی را می‌طلبد که از نظر سیاسی خط‌مشی فکری روشن و مشخصی داشته باشد، عنوان کرد: مدیریت شهر را باید فردی برعهده گیرد که هم از نظر اجرایی توانایی اداره امور را در حد یک مدیر کارآمد باشد و هم این‌که قادر به هماهنگی امور شهری باشد چراکه برخی مسائل شهری به‌ویژه در تهران مسائل ملی را تحت تأثیر قرار  خواهد بود. از این رو شهردار تهران باید شخصیتی باشد که از نظر توانمندی و قدرت اجرایی و اشراف به مدیریت شهری توانمندی لازم را داشته باشد.

مشاور رئیس دولت اصلاحات همچنین مطرح کرد: شهردار آینده تهران باید شخصی باشد که منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح دهد و در عین این‌که خط فکری مشخصی دارد اما نباید منافع شخصی را در اداره امور مورد توجه قرار دهد. در مدیریت شهری باید سلیقه‌ای حاکم شود که با مدیریت گذشته تفاوت داشته باشد چراکه مردم با رأی به لیست امید به تغییر اوضاع رأی دادند.

درایتی افزود: شهردار تهران وظایف مشخصی دارد و باید بستر مناسبی را برای زندگی طبیعی شهروندان تأمین کند. تأمین رفاه مردم در حقیقت اولویت اول شهردار آینده تهران باید باشد. انتظار مردم نیز این است که متولیان امور شهری‌ به فکر رفع مشکلات و کاهش گرفتاری‌هایی‌هایشان برای زندگی آرام در شهر باشند و این انتظار را با رأی به لیست امید نشان دادند و چنین وظیفه‌ای را عملاً بر دوش شورای شهر گذاشتند. باید به این سمت حرکت کنیم و با مسائل حاشیه‌ای وقت و توان شهردار و مسؤولان شهر را نگیریم.

وی انتخاب شهردار را نیازمند مشورت و شناسایی گسترده دانست و گفت: اعضای شورای شهر برای انتخاب فردی مناسب برای منصب شهرداری تهران باید به مشورت با افراد صاحب‌نظر بپردازند و این‌که عده‌ای مطرح می‌کنند جریانی اعضای شورا را برای انتخاب شخص موردنظر خود تحت‌فشار قرار می‌دهند، اما این ادعای بی‌اساس و بدون پشتوانه‌ای است. اعضای شورای شهر بعد از مشورت جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌کنند که چه فردی واجد شرایط برای  برعهده گرفتن شهرداری تهران است.

     شورای شهر به نقش واقعی و اصلی خود بازگردد

علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم نیز دیگر فعال سیاسی بود که با وی درخصوص موضوع انتخاب شهردار به گفت‌و‌گو پرداختیم.

تاجرنیا معتقد است که شورای شهر باید به نقش واقعی و اصلی خود یعنی تصمیم‌گیری برای مسائل مختلف شهری اعم از اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بازگردد.

وی با بیان این‌که شهر تهران به دلیل مرکزیت سیاسی و همچنین وسعت جغرافیایی که دارد، لاجرم یک نگرش سیاسی بر آن حاکم است، اظهار داشت: نمی‌توان گفت شورای شهر و شهردار تهران باید به دور از مسائل سیاسی فعالیت کنند. این عملاً فقط در شعار قابل تحقق است و در عمل، تهران پایتخت ایران است. حتی برای تغییر نام یک خیابان درگیر مسائل سیاسی خواهیم بود. از این رو ضروری است که شهردار تهران نگاه همه‌جانبه‌نگر به شهر داشته باشد و در عین حال قادر به برآورده کردن نیازهای شهروندان باشد.

نماینده مجلس ششم در پاسخ به این سؤال که فراجناحی بودن شهر تهران را تا چه حد ضروری می‌دانید، اظهار داشت: شهردار تهران باید حتماً چهره‌ای سیاست‌ورز باشد اما در عین حال نباید درگیر جناح‌بندی‌های سیاسی شود. اقدام اشتباهی که قالیباف در شهرداری تهران کرد، ورود به مسائل سیاسی بود که به هیچ عنوان در حیطه شهرداری تهران نبود. در حقیقت قالیباف به حیطه‌هایی از حوزه سیاسی ورود کرده بود که به هیچ عنوان سنخیتی با رسالت و وظیفه شهرداری نداشت. به ویژه در حوزه سیاست‌خارجی و مسائل امنیتی کشور که در قالب ارائه شعارها و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر دخالت می‌کرد و این اقدام تحت هیچ شرایطی با وظایف شهرداری تهران همخوانی نداشت.

تاجرنیا ورود شهردار به منازعات سیاسی را امری نکوهیده دانست و تأکید کرد: شهردار آینده تهران باید این نکته را مورد توجه قرار دهد که مسائل مربوط به مدیریت شهری را درگیر مسائل سیاسی نکند. واسپاری مسؤولیت پروژه‌ها به جناح سیاسی خاص و همچنین عدم شفافیت در مسائل شهری به صلاح کشور نیست.

وی با اشاره به این‌که استخدام‌های سیاسی و کاملاً جهت‌دار از جمله مسائلی است که شهر تهران در دوران شهرداری قالیباف از آن بسیار رنج می‌برد، عنوان کرد: شهردار آینده علی‌رغم این‌که باید نگرش سیاسی داشته باشد اما در ارتباط با مسائل عمرانی فرهنگی و اجتماعی شهر باید به دیدگاه‌های کارشناسی‌شده رجوع کند و شفافیت را در پیمان‌های مختلف شهرداری در حوزه‌های مختلف کاملاً نشان داد. جذب و استخدام افراد در شهرداری براساس شایستگی‌ها و لیاقت‌ها صورت گیرد. به اعتقاد من کسی که با این نگاه شهردار شود، قطعاً موفق خواهد بود.

نماینده مجلس ششم افزود: پیروز انتخابات شورای شهر یک جناح سیاسی است از این رو طبیعتاً شهردار با این جهت‌گیری سیاسی منتخبین مردم بیگانه نخواهد بود اما مهم این است که در جایگاه شهرداری تهران بتواند رسالت و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و شهرداری را با دیگاه‌های سیاسی خود به حاشیه نکشد چراکه در این صورت متضرر اصلی مردم شهر تهران خواهند بود همانطور که قالیباف با درگیر شدن بی‌جهت با دولت به دلیل مسائل سیاسی نتوانست بخشی از ظرفیت‌های موجود را جذب کند و در این خصوص مردم شهر تهران ضرر کردند. شهردار آینده تهران باید از این‌گونه اقدامات پرهیز کند اما این‌که جهت سیاسی خاصی داشته باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تاجرنیا با بیان این‌که استقلال اعضای شورای شهر با  جهت‌گیری سیاسی آن‌ها منافاتی ندارد، ابراز داشت: اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار کلانشهری همچون تهران باید به مشورت با افراد آگاه بپردازند. متأسفانه افرادی که بیش از همه رفتارهای تند را جایگزین رفتارهای شفاف حزبی و سیاسی کردند بیش از همه در چنین شرایطی سعی می‌کنند با مطرح کردن عنوان استقلال‌خواهی، شرایط و عرصه را برای اعضای شورا محدود کنند.

وی ادامه داد: اعضای راه‌یافته به شورا قطعاً شایستگی‌هایی داشتند که معرفی شدند و  مردم نیز آن‌ها را انتخاب کردند. اگر این افراد در طول 4 سال آینده نتوانند کارآمدی لازم را داشته باشند بیش از این‌که خودشان زیر سوال قرار گیرند آن جریان سیاسی معرفی‌کننده زیر سوال می‌رود. این حق شورای اصلاح‌طلبان است که در مورد عملکرد اعضای شورا نقش نظارتی خود را حفظ کند البته رأی نمایندگان شورای شهر متعلق به خودشان است و در ارائه رأی مستقل هستند اما این استقلال نباید به گونه‌ای باشد که از چارچوب‌های اصلاح‌طلبی که آن‌ها با این پرچم به شورای شهر راه یافته‌اند، عدول کند. احزاب و شورای اصلاح‌طلبان بیش از اعضای منتخب شورا مسؤولیت دارند و به مردم پاسخگو هستند و به همان نسبت نیز باید نقش مشورتی و نظارتی خود را در طول 4 سال ادامه دهند.


خبرنگار: آرزو قادری