مدیرکل آموزش و پرورش استان خبر داد:

مازاد 700 نیروی آموزشی در کرمان

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: حدود 800 مورد از فضاهای فیزیکی ما یا کاملا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم سازی دارند و اگر اقدامی انجام نشود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۶
مازاد 700 نیروی آموزشی در کرمان
نوآوران -

محمد محسن بیگی در نشست مجمع نمایندگان استان کرمان اظهار کرد: 4800 مدرسه دولتی در استان وجود دارد که با مدارس غیردولتی و فضاهای دیگر حدود 7000 فضای آموزشی در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه از نظر پراکندگی نیز بیشترین طول و عرض جغرافیایی را دارا هستیم افزود: سال گذشته 239 مدرسه زیر پنج نفر دانش آموز داشتیم که تعدادی هم با یک نفر دانش آموز تشکیل شد، در حوزه کمی به ویژه در حوزه ابتدایی و دانش آموزی اکنون هیچ نقطه ای نیست که مدرسه نداشته باشد.

محسن بیگی تصریح کرد: سال گذشته حدود 560 هزار نفر دانش آموز در سطح استان داشتیم که حدود 41 هزار نفر پیش دبستانی و مابقی از ابتدایی تا پیش دانشگاهی در مدارس ما تحصیل کردند، 46 هزار نفر پرسنل و 33 هزار نفر بازنشسته نیز داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان یادآور شد: در حوزه نیروی انسانی سال گذشته حدود هفت هزار ساعت حق التدریس پرداخت کردیم و اکنون 2500 نفر نیروی انسانی کمبود داریم که کار آنها با حق التدریس جبران می شود، در برخی مناطق وضعیت نیروی انسانی بومی خوبی نداریم و به همین دلیل مناطق محروم یا کمتر توسعه یافته وقتی نیروی بومی نباشد مشکلات خاصی ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: بنا داریم در حوزه کیفیت بخشی ورود کنیم و تمام جهت گیری‌ها در حوزه معیشتی و ... به سمت و سوی کیفیت بخشی باشد، ضمن اینکه ما جز هفت استانی بودیم که میزان رشدمان قابل تقدیر بیان شده است و علی رغم اینکه در امتحانات نهایی دانش آموزان گلایه مند بودند ولی میانگین ما یک نمره افزایش داشته است.

محسن بیگی تصریح کرد: حدود 800 مورد از فضاهای فیزیکی ما یا کاملا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم سازی دارند و اگر اقدامی انجام نشود در آینده دچار مشکل خواهیم شد، در برخی مناطق هم نیازمان به فضای فیزیکی بیشتر است، سال گذشته اعتبار حوزه نوسازی در استان 36 میلیارد تومان بود که با این حجم مدارس غیرمقاوم امکان بهسازی آنها نیست.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: در زمینه نیروی انسانی هم تا آخر ماه آینده آگهی آزمون استخدامی اعلام می شود و 10 هزار نفر سهمیه در کشور وجود دارد که ما درخواست کردیم سهمیه استان افزایش یابد.

وی ادامه داد: سال گذشته در مدارس دولتی حدود 5000 نفر افزایش آمار دانش آموزان افغانی را داشته ایم که از نظر نیروی انسانی فشاری به سیستم وارد می کند همچنین بالغ بر 2000 نفر افزایش ورودی دانش آموزان ایرانی بوده است که هم در حوزه فیزیکی و هم نیروی انسانی به کمک جدی تری نیاز داریم.

محسن بیگی یادآور شد: میانگین حقوق خردادماه همکاران با تمام هزینه ها دو میلیون و 500 هزار تومان و حدود 3700 نفر از همکاران ما حکم آنها زیر یک میلیون تومان است و میانگین حقوق بازنشسته ها یک میلیون و 400 هزار تومان است، ضمن اینکه هنوز بخشی از پاداش سال 93 و پاداش سال 94 به طور کامل باقی مانده است.

وی گفت: در زمینه نقل و انتقالات امسال حدود 4600 نفر متقاضی داشته‌ایم و شاید بیش از یک سوم آنها را نمی توانیم منتقل کنیم، عدم توازن به کار گیری نیروی بومی در بسیاری از مناطق مشکل ایجاد کرده است، بطوریکه در شهر بابک در چهار سال آینده با بحران نیروی انسانی مواجه می شویم چراکه میانگین سنوات 27 سال است و در سال های آتی اغلب نیروها بازنشسته می شوند و با مشکل مواجه خواهیم شد.

محسن بیگی افزود: در سال 93 حدود 2000 نفر در دوره ابتدایی تارک التحصیل داشته‌ایم که رصد شده اند و تلاش برای بازگرداندن آنها ادامه دارد و اکنون تعداد آنها به 800 نفر رسیده است، بازهم اگر همکاری در بخش‌های محلی وجود داشته باشد این مسئله کاملا حل خواهد شد ضمن اینکه بازماندگان از تحصیل وضعیت خوبی دارند و در زمینه بازگشت آنها نسبت به سال گذشته حدود شش درصد رشد داشته‌ایم.

وی اظهار کرد: چهار اداره وابسته به آموزش و پرورش در استان وجود دارد که ما فقط حوزه آموزشی و پرورشی را عهده دار هستیم، در حوزه ساخت و ساز مدارس نیز اجازه ورود نداریم ولی گاهی از ظرفیت خیرین استفاده می کنیم اما ناچار هستیم در قالب دستورالعمل ها و قانون عمل کنیم.

وی ادامه داد: در گروه خانم‌ها در کرمان نزدیک 700 نفر نیروی مازاد داریم، در جیرفت، بافت و رابر هم وضعیت به همین شکل است اما چون توزیع نامتوازن بوده ابزاری که برای انتقال وجود داشته باشد نیست.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: آموزش و پرورش تنها دستگاهی است که خارج از قانون مدیریت خدمات کشوری نتوانسته از ظرفیتی استفاده کند، واقعیت این است که ضعف تغذیه‌ای در مدارس وجود دارد و این مسیائل دائما بیان می‌شود اما بدون کمک والدین مدارس ما اداره نمی‌شوند.

وی ادامه داد: اگر والدین کمک نکنند با اعتباری که در بخش دولتی اعمال می شود مدارس اداره نخواهند شد به گونه‌ای که سهم اعتبارات ما در استان دو درصد است و سال گذشته پنج میلیارد تومان مصوب شد اما چهار درصد تخصیص یافت از این رو با این منابع مالی حتی کار پرورشی هم نمی توان انجام داد.

محسن بیگی یادآور شد: آموزش و پرورش دستگاه درآمدی نیست بلکه فرهنگ ساز است و بنا به دستور مقام معظم رهبری هرچه در این دستگاه هزینه شود کم است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در مدارس اقدامات خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته برای تمام معلمین ابتدایی زیر شش سال سابقه کار دوره ارزشیابی برگزار شد و می‌توان گفت در زمینه توانمندسازی معلمین اقدمات خوبی انجام شده است.