فرهنگیان معترض به نحوه پرداخت حقوق به کجا مراجعه کنند؟

فرهنگیان معترض به نحوه پرداخت حقوق به کارشناس مشارکت‌های آموزش و پرورش مراجعه کنند

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
آموزش و پرورش
نوآوران -

 قسمت دوم انتقاد های جمعی از معلملن خرید خدمتی یزد به مسائل و مشکلات معیشتی و صنفی از نظرتان می گذرد:


حقوق و بیمه‌ای که تابستان‌ها قطع می‌شود


این معلم جوان یزدی بیان کرد: بیمه ما 21 روزه است و سه ماه تابستان نه حقوق داریم و نه بیمه ضمن اینکه حقوق تعطیلات نوروز نیز به ما پرداخت نمی‌شود و به تازگی نیز زمزمه‌هایی برای حذف حقوق معلمان از زمان پایان امتحانات خرداد ماه دانش‌آموزان است که معمولا پایان آن، قبل از 15 خرداد است.


وی با اشاره به اینکه حقوق ما طبق قانون کار در نظر گرفته شده و بر اساس روال معمول باید بیش از 900 تومان پرداخت شود،‌ خاطرنشان کرد: مبلغ پرداخت شده در سال اول به ازای هر ماه 580 هزار تومان، سال دوم 670 هزار تومان و امسال نیز هنوز دریافتی نداشته‌ایم.


حقوق فروردین 95 هنوز به دست معلمان نرسیده است


این معلم خرید خدمتی عنوان کرد: امسال هنوز قراردادها به دستمان نرسیده و حقوقی نیز پرداخت نشده و اصلا نمی‌دانیم حقوقی که امسال برای معلمان طرح بسته حمایتی یا همان خرید خدمتی در نظر گرفته‌اند، چقدر است.


وی اظهار داشت: هر سال حقوق‌های خود را با تأخیر دریافت کرده‌ایم و امسال نیز هنوز حقوق فروردین 95 به حساب‌های واریز نشده است.


وی عنوان کرد: ساعت کاری ما مثل معلمان استخدام رسمی از هفت تا 12:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه است و برخی معلمانی که در مهمان‌شهرها تدریس می‌کنند شرایط سخت‌تری را به دلایل فرهنگی، دوگانگی زبان، بی‌سوادی پدر و مادرها و ... سپری می‌کنند اما حقوق ما تقریبا نصف و گاهی یک سوم آنهاست.


قرارهای عجیب و غریب برای مرخصی زایمان


یکی از معلمان زن این مدرسه اظهار داشت: می‌گویند اگر می‌خواهی مرخصی زایمان بروی، باید یک نفر را جایگزین خود کنی تا کارت را از دست ندهی و این در حالی است که مؤسسه یا آموزش و پرورش هیچ حقوقی بابت این چند ماه پرداخت نمی‌کند و معلمی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کند، باید از جیب خودش به فردی که جایگزین کرده، حقوق پرداخت کند.


طرح این مسائل از سوی معلمان خرید خدمتی بسیار تأمل برانگیز بود و این رابطه کاری یک‌طرفه، نارضایتی آنها را به دنبال داشت.


این موضوع از سوی آموزش و پرورش استان یزد نیز مورد پیگیری قرار گرفت.


رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان یزد در این مورد به خبرنگار فارس گفت: یکی از راه‌های تأمین کسری نیرو در آموزش و پرورش، اجرای طرح تأمین خدمات و خرید خدمت معلمان بود که این طرح در استان یزد بسیار خوب اجرا شد.


محمدرضا قانع عنوان کرد: حق‌الزحمه گروه‌های خرید خدمات آموزشی مربوط به ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال به طور کامل پرداخت شده و به زودی به حساب معلمان واریز می‌شود.


معترضان به کارشناس مشارکت‌های آموزش و پرورش مراجعه کنند


وی بیان کرد: اگر معلمان شکایت یا انتقادی در مورد نحوه پرداخت حقوق و ... خود دارند، می‌توانند موضوع را با کارشناس مشارکت‌های آموزش و پرورش شهرستان‌های استان یزد و مناطق محل خدمت خود یا آموزش و پرورش کل استان مطرح کنند.


قانع خاطرنشان کرد: در حال حاضر 600 معلم در قالب این طرح با آموزش و پرورش استان یزد همکاری می‌کنند.


اینکه اجرای این طرح در استان یزد بسیار راضی‌کننده بوده است،‌ نشان از سخت‌تر بودن شرایط براری معلمان این استان دارد اما نکته قابل تأمل، رضایت یک‌طرفه از اجرای این طرح است.


قرارداد یک‌طرفه‌ای که زندگی 600 خانوار در استان یزد را تحت تأثیر قرار داده است


دولت در هر حال از بار استخدام شانه خالی کرده اما شرایط کاری به ویژه در زمینه قطع شدن بیمه در تعطیلات تابستان یا قطع حقوق در 15 روز فروردین و سه ماه تابستان، دور از انصاف است و این امر زندگی 600 خانوار را در استان یک میلیون نفری یزد تحت تأثیر قرار داده است.


برخی معلمان که از این شرایط به تنگ آمده‌اند، تنها یک درخواست از آموزش و پرورش دارند و آن اینکه اگر از اجرای طرح رضایت دارند، شرایط بهتری برای معلمان در نظر بگیرند اما واقعیت این است که رضایت از اجرا دقیقا به خاطر وارد آوردن بار کمتر مالی به دولت است و در این رابطه کاری، هرچه فشار بر معلمان بیشتر باشد، فشار کمتری متوجه وزارت آموزش و پرورش است و این برای دولت‌ راضی‌کننده است.


وضعیت مؤسسه رابط نیز در این میان روشن و شفاف نیست و اینکه ماهانه 300 هزار تومان حقوق این معلمان کجا می‌رود، موضوعی است که باید توسط آموزش و پرورش برای معلمان زحمتکش این طرح روشن شود.