بلاتکلیفی معلمان حق التدریسی در شان نظام نیست

به گفته یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی؛اجحاف در حق معلمان حق التدریسی در شان نظام نیست و تکلیف معلمانی که 10 سال در کلاس درس بوده اند باید مشخص شود.

  1. ۲ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آموزش و پرورش
نوآوران -

اولین روز از هفته جاری خبرگزاری فارس ؛گزارشی را پیرامون لزوم تعیین و تکلیف معلمان حق التدریسی منتشر کرد که براساس آن قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش مجلس، در برنامه تلویزیونی پرسشگر گفته بود: در سال 94 از آموزش و پرورش خواسته شد آمار نیروهای پیش‌دبستانی را ارائه دهد و آنها اعلام کردند 28 هزار نیرو وجود دارد که 22 هزار نفر حائز شرایط شده‌اند و 16 هزار نفر نیز با شاخصه‌هایی به صورت حق‌التدریس جذب شده‌اند. فردی آمار را 30 هزار نفر و دیگری 40 هزار نفر اعلام می‌کند و این تناقض آماری اشکال دارد.


بلاتکلیفی معلمتن حق التدریسی تا کی ادامه دارد؟


براساس اظهارات این عضو کمیسیون آموزش مجلس: اگر قرار است در سال جدید 15 هزار نیروی جدید جذب شود، ابتدا این موضوع را تعیین تکلیف کنیم که آیا برای نظام بد نیست که در شرایط برابر تدریس و به عنوان مثال در 3 کلاس درس در یک مدرسه یک معلم رسمی، یک معلم حق‌التدریس و آموزشیار نهضت با حقوق و مزایای متفاوت باشد؟ چراکه این موضوع در شأن نظام نیست، نباید در حق معلم حق‌التدریسی که مانند معلم رسمی در کلاس درس زحمت می‌کشد و کلاس‌داری می‌کند، اجحاف کرد؛ باید ابتدا افرادی که زحمت کشیده و 10 سال در کلاس‌های درس بوده‌اند را تعیین تکلیف کنید.


استخدام حق التدریسی ها پس از گذراندن دوره آموزشی


بااین حال فروردین ماه امسال بود که در یکی از جلسات علنی مجلس ،یک فوریت طرحی به تصویب رسید که در صورت موافقت مجلس با جزئیات آن دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت یک‌سال کلیه نیروهای حق التدریسی مشمول این قانون و همچنین معلمین حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سواد آموزی را پس از گذراندن دوره های آموزشی بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدامی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآورد.


ابلاغ تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی


علاوه بر آن مهرماه سال گذشته هم قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش از سوی رئیس جمهور برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شد که بر مبنای تبصره 10 این قانون ؛وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را که از طریق شرکتهای عمومی یا خصوصی در آموزش و پرورش به کار گرفته شده اند وهمچنین حق التدریسان غیرمستمر را که قبل از سال 1391 با آموزش و پرورش همکاری داشته اند به منظور تأمین نیروی حق التدریس با عناوین معلم مربی پرورشی، مربی بهداشت، مشاور و اداری با توجه به ارتباط رشته ، مقطع تحصیلیجنسیت، نیاز منطقه ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه، بدون الزام به رعایت ماده (8) این قانون به کار گیرد که این قانون ازآخرین روز شهریور ماه 95 لازم الاجرا شد.