واکنش معلمان به گروگانگیری اوراق امتحان نهایی

«گروگان» تعبیری است که سخنگوی دولت در واکنش به درخواست معلمان درخصوص پرداخت حق‌الزحمه امتحانات سال۹۵ به کار برد که واکنش‌های زیادی به‌دنبال داشت.حالا فرهنگیان متعجب از این پاسخ نوبخت خواستار عذرخواهی شده‌اند.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۷
آموزش و پرورش
نوآوران -

ماجرا از این قرار است که معلمانی که سال95 در امر برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق مشارکت داشته‌اند هنوز حق‌الزحمه خود را دریافت نکرده‌اند. این موضوع موجب شد تا انگیزه‌ای برای فعالیت در امتحانات نداشته باشند و حتی زمزمه‌های تأخیر در اعلام نتایج امتحانات به گوش برسد. همشهری در گزارشی تحت عنوان «بی‌میلی معلمان به تصحیح ورقه‌های امتحان نهایی» به این موضوع پرداخت که با واکنش وزیر آموزش و پرورش روبه‌رو شد. فخرالدین احمدی‌ دانش‌آشتیانی وعده داد که تا پایان خرداد همه حق‌الزحمه معلمان پرداخت خواهد شد. انکار بی‌میلی معلمان به تصحیح اوراق امتحانات نهایی اما پایان ماجرا نبود و محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت این بار از موضع طلبکارانه وارد میدان شد و در این‌باره گفت: «ما هر سال بودجه آموزش و پرورش را 110درصد اختصاص می‌دهیم ولی باز هم امسال این وزارتخانه به دولت اعلام کرده اگر120میلیارد تومان ندهید، برگه‌های امتحانی را تصحیح نمی‌کنیم. همیشه گروگانی داریم که آموزش‌وپرورش با آن بودجه بیشتری دریافت کند».


    شما باید گروگان بودی!


سخنان نوبخت افزون بر اینکه بازتاب فراوانی بین معلمان داشت، موجب شد تا سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز دست به قلم ببرد و چند نکته را به سخنگوی دولت متذکر شود. آنطور که خبرگزاری تسنیم نوشته در بخشی از نامه سیدحمایت میرزاده خطاب به نوبخت آمده ‌است: «اصطلاح گروگانگیری را به‌کار بردید برای حقوق مسلم معلمان، در کنار صدها حقوق ضایع شده آنها... اولاً معلمان هیچ‌وقت گروگانگیری نکرده‌اند وگرنه شما و همکاران‌تان در آن جایگاه تشریف نداشتید. اجازه بفرمایید راحت‌تر عرض کنم، سازمان برنامه و بودجه به چه حقی حقوق معلمان را سال‌ها به تأخیر می‌اندازد که امروز شما با این ادبیات سخن می‌گویید؟ به چه حقی حق‌الزحمه نه چند میلیونی، نه چند صدهزارتومانی بلکه چند هزار تومانی معلمان را از خرداد سال قبل پرداخت نکرده است؟ به چه حقی حق تدریس معلمان را که در اصل حقوق است، نمی‌دهد؟ به چه حقی اضافه‌کار اکثر ادارات را کامل و برای آموزش و پرورش قطره‌چکانی آن هم با منت می‌پردازد؟»


مجموع این واکنش‌ها به نوبخت باعث شد او هم در این‌باره یادداشتی بنویسد تا اقدامات دولت برای بهبود وضعیت رفاهی معلمان را تشریح کرده باشد. او که رئیس سازمان برنامه و بودجه هم هست افزایش بیش از دو برابری بودجه آموزش و پرورش، اجرای طرح رتبه‌بندی و پرداخت مطالبات بازنشستگان را مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم در این حوزه عنوان کرده و نوشته است: «از همکاران پرتلاشم در مدیریت آموزش و پرورش انتظار نبود درحالی‌که بیش از 3هزار و 400میلیارد تومان در ‌ماه گذشته علاوه بر اعتبارات ماهانه برای تأدیه مطالبات دریافت کرده و به آنها اطمینان داده شد که باز هم با پرداخت‌های خردادماه رفع مشکل خواهد شد، موضوع عدم‌تصحیح ورقه را مطرح کنند و با وجود این مساعی بیش از پیش، این حقیر را نزد همکاران بزرگوار فرهنگی شرمنده‌تر نمایند.»


    آیا تأخیر داریم ؟!


هرچند فرهنگیان در همه این سال‌ها و با وجود تأخیر دولت در پرداخت حقوق و مطالبات‌شان همه وظایف خود را به‌طور کامل انجام داده‌اند اما حالا زمزمه‌هایی مبنی بر تأخیر در اعلام نتایج امتحان نهایی شنیده می‌شود.آخرین امتحان نهایی پیش دانشگاهی 10خرداد امسال برگزار شد و بر فرض روال 2هفته برای اعلام نتایج باید تا‌کنون این اتفاق می‌افتاد.آخرین امتحان سوم دبیرستان نیز 18خرداد برگزار شده که رئیس مرکز سنجش آزمون آموزش و پرورش گفته بود پس از یک هفته نتایج اعلام می‌شود که البته هنوز نشده است.منهای همه این حواشی، برای معلم‌ها آنچه اهمیت دارد دریافت مطالبات‌شان است.آخرین وعده به آنها پس از یک سال تأخیر پایان خرداد جاری است؛ یعنی پایان همین هفته.آیا این وعده محقق می‌شود؟


    واکنش معلمان به سخنان نوبخت


بسیاری از معلمان در تماس با خبرنگار همشهری از اظهارات سخنگوی دولت گلایه کردند. مدیر یکی از دبیرستان‌های تهران گفت: «ما هم حوزه برگزاری امتحان نهایی و هم حوزه تصحیح بودیم، بیش ا ز 30نفر از همکاران اعم از دبیران و کادر اداری در این کار مشارکت داشتند، هیچ‌یک انگیزه‌ای نداشتند.» معلم دیگری هم گفت: «من در برگزاری امتحانات نهایی سال95 مسئولیت داشتم، ولی با وجود گذشت بیش از یک‌سال هنوز ریالی دریافت نکرده‌ام. از آقای نوبخت می‌پرسم آیا اگر پس از یک‌سال به‌جای پرداخت طلب‌تان با شما هم اینگونه به درشتی صحبت می‌کردند، خوشحال می‌شدید؟» معلمان در تماس‌های مشابهی خواستار توضیح نوبخت در این‌باره و عذرخواهی شدند.