ممنوعیت دریافت هزینه از معلمان برای دوره های آموزش ضمن خدمت

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌ و پرورش شهر تهران با اشاره به رایگان بودن دوره های آموزش ضمن خدمت برای معلمان گفت: هیچ مجوزی برای دریافت هزینه به منظور حضور در این دوره های آموزشی وجود ندارد.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
آموزش و پرورش
نوآوران -

ابوالقاسم حدادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر دریافت هزینه از معلمان برای دوره های آموزش ضمن خدمت اظهار کرد: این موضوع را کاملا تکذیب می کنم.

وی گفت: هیچ مجوزی برای دریافت پول از معلمان برای حضور در کلاس های آموزش ضمن خدمت به طور تکلیفی یا اختیاری وجود ندارد.

حدادی افزود: برخی از موسسان مدارس غیردولتی برای ارتقای سطح دانش و مهارت معلمان دوره های آموزشی برگزار می کنند و هزینه این دوره ها را برعهده خود معلمان می گذارند اما دوره های آموزش ضمن خدمت در مدارس دولتی رایگان است و به مراکز برگزارکننده این دوره ها تاکید می کنیم که از معلمان استقبال خوبی داشته باشند.

وی هدف از برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت را ارتقای سطح دانش و مهارت معلمان عنوان کرد و گفت: این دوره ها برای معلمان شاغل در طول سال تحصیلی برگزار می شود.

حدادی افزود: فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و افرادی که از طرق دیگری وارد آموزش و پرورش می شوند، با گذراندن دوره های آموزشی در قالب کارورزی و کارآموزی ضمن ارتقای دانش و مهارت برای حرفه معلمی توانمند می شوند.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌ و پرورش شهر تهران با بیان اینکه معلمان باید سالانه 40 ساعت دوره های آموزش ضمن خدمت را بگذرانند، اظهار کرد: 60درصد این دوره ها اختصاصی مرتبط با رشته و کتابی است که تدریس می کنند و 40درصد عمومی مرتبط با دوره های آموزشی، پرورشی، تربیتی، فرهنگی، روش تدریس و مدیریت کلاس درس است.

وی گفت: علاوه بر این، در راستای آشنایی معلمان با شیوه تدریس کتاب های جدیدالتالیف، به طور میانگین 120 ساعت آموزش ضمن خدمت پیش بینی شده که بخشی از این دوره ها قبل از آغاز سال تحصیلی و بخشی دیگر در طول سال تحصیلی برگزار می شود.

حدادی با بیان اینکه مدت زمان دوره های آموزش ضمن خدمت متفاوت و مبتنی بر تعداد دروس جدید و کتاب های جدیدالتالیف، است، افزود: دوره های آموزش ضمن خدمت معلمان برای آشنایی آنان با شیوه تدریس این کتب، پس از پایان دوره های آموزشی ویژه مدرسان آموزش ضمن خدمت، اواخر مردادماه یا اوایل شهریورماه برگزار می شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌ و پرورش شهر تهران با اشاره به شیوه های برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت معلمان اظهار کرد: هر ساله روش های متنوعی از جمله کلاس های حضوری، نیمه حضوری برای بهره مندی معلمان از دوره های آموزش ضمن خدمت براساس محتوای تعیین شده از سوی وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود و به دنبال این هستیم که کلاس های مجازی را نیز برای بهره مندی معلمان از این دوره های آموزشی فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه های آموزش و پرورش شهر تهران برای سال تحصیلی 97-96 گفت: به دنبال اعلام برنامه وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جدید به دستور سرپرست جدید آموزش و پرورش شهر تهران، شورای برنامه ریزی آموزش و پرورش شهر تهران تشکیل شد.

حدادی افزود: بر این اساس، راهبردها و سیاست های آموزش و پرورش شهر تهران منتج از سیاست های و راهبردهای برنامه ای وزارت آموزش و پرورش تدوین شده و در اختیار شورای برنامه ریزی متشکل از معاونت های آموزش و پرورش شهر تهران و روسای مناطق قرار گرفت.

وی گفت: اهداف و سیاست های وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده هم متاثر از اسناد بالادستی؛ فرمایشات رهبر معظم انقلاب، سیاست و برنامه های شورای عالی آموزش و پرورش است که در قالب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تبیین شده است که اساسی ترین برنامه آموزش و پرورش تهران هم اجرایی کردن راهبردهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش شهر تهران، درگیرشدن همه بخش های آموزش و پرورش تهران همچون شورای برنامه ریزی، روسای مناطق، معاونت، در جهت هماهنگی و همسویی در تفهیم، برنامه ریزی و اجرای برنامه، ابلاغ به موقع به مناطق و مدارس، تطابق برنامه های آموزش و پرورش با منابع و اعتبارات مالی برای اجرای برنامه ها در مدارس را از جمله ویژگی های برنامه های آموزش و پرورش شهر تهران عنوان کرد.

حدادی گفت: محور فعالیت های اجرایی آموزش و پرورش در مدارس است که کمیت و کیفیت برنامه ها در مدارس باید مورد توجه قرار گیرد.