فرهاد دبیری

مدیریت مشارکتی، رویکرد جدید سازمان حفاظت از محیط‌ زیست

اولین سخنران نشست، فرهاد دبیری معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست بود که از تدوین شیوه‌نامه مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت‌شده خبر داد

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
مدیریت مشارکتی، رویکرد جدید سازمان حفاظت از محیط‌ زیست
نوآوران -

گروه محیط زیست: دوشنبه روز شلوغی برای سازمان حفاظت از محیط ‌زیست بود. در آستانه هفته محیط ‌زیست، این سازمان نشستی خبری برگزار کرد و 6 تن از مدیران سازمان در این نشست به پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران پرداختند.

اولین سخنران نشست، فرهاد دبیری معاون محیط‌ زیست  طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست  بود که از تدوین شیوه‌نامه مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت‌شده خبر داد. دبیری با اشاره به لزوم استفاده از شیوه‌های نوین مدیریتی گفت: «امروزه حفاظت صرف جای خود را به حفاظت مشارکتی داده است. بنابراین باید با شرایط جدید خود را هماهنگ کنیم. این نگاه جدید مستلزم مشارکت دادن بخش‌های غیردولتی و توانمندسازی این مناطق از طریق مشارکت جوامع محلی است. اکنون که شیوه‌نامه و دستورالعمل مدیریت مشارکتی مناطق حفاظت‌شده تدوین‌شده است، امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این برنامه را اجرایی کنیم تا از کمک بخش غیردولتی و جوامع محلی برای حفاظت از مناطق چهارگانه استفاده کنیم.»

وی همچنین در پاسخ به سؤال «نوآوران» درباره شیوه ارزش‌گذاری محیط‌ زیست  در سطوح خرد و کلان گفت: «در سازمان حفاظت از محیط‌ زیست ، اداره‌ای با عنوان اقتصاد محیط‌ زیست  دایر است که وظیفه ارزش‌گذاری را بر عهده دارد. البته متأسفانه ارتباط مناسبی بین این اداره و مراکز دانشگاهی برقرار نیست و این مسئله ارزش‌گذاری محیط‌ زیست  را با ضعف روبرو کرده است. »

مدیرکل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌ زیست  دیگر سخنران این نشست بود که از پیش‌بینی تمهیدات ویژه برای مقابله با قاچاق حیات‌وحش خبر داد.  علی تیموری دراین‌باره گفت: «بدین منظور نشستی را با ادارات گمرک فرودگاهی برگزار کردیم. تا واردات و صادرات حیات‌وحش با مجوز محیط‌ زیست  صورت گیرد همچنین با پلیس فتا برای مقابله با سایت‌هایی که تبلیغ خرید و فروش حیات‌وحش را دارند جلساتی داشتیم. با ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا نیز نشست‌هایی را برگزار کردیم تا مانع قاچاق حیات‌وحش و خریدوفروش آن در کشور شویم»