گزارشی از دومین شهر آلوده کشور

کرج در محاصره صنایع آلاینده

کرج دومین شهر آلوده کشور بعد از تهران است و از رشد بسیار بالایی در تراکم جمعیت و صنعت برخوردار است. مدیران کرج پس از کسب جایگاه دومین شهر آلوده کشور باید فکری اساسی برای صنایع آلاینده این شهر کنند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
کرج در محاصره صنایع آلاینده
نوآوران -

گروه محیط زیست: کرج دومین شهر آلوده کشور بعد از تهران است و از رشد بسیار بالایی در تراکم جمعیت و صنعت برخوردار است. مدیران کرج پس از کسب جایگاه دومین شهر آلوده کشور باید فکری اساسی برای صنایع آلاینده این شهر کنند.

مرکز دفن حلقه دره، سالهاست به عنوان مکانی برای دفن زباله‌های استان البرز مورد استفاده قرار می‌گیرد اما توسعه شهر نشینی تا نزدیکی این منطقه، مشکلاتی از جمله بوی نامطبوع گاه به گاه را برای اهالی ایجاد  و مدیریت این مرکز را حساس تر کرده است. کارشناسان محیط زیستی بر این باورند، راه‌اندازی کارخانه‌هایی برای بازیافت و استفاده بهینه از زباله می‌تواند بهترین راه حل برای کاهش دفن زباله‌ها و مشکلات ناشی از آن باشد.

از سوی دیگر، وجود شهرکهای صنعتی در داخل و حومه کرج شامل منطقه سردرآباد ماهدشت ، منطقه صنعتی هلجرود، منطقه صنعتی رضوانیه ، منطقه صنعتی جاده مخصوص ، منطقه صنعتی زیبادشت، منطقه صنعتی آبیک، منطقه صنعتی سیمین دشت، شهرک صنعتی بهارستان ، شهر صنعتی اشتهارد و فعالیت صنایع در این مناطق نیز موجبات الودگی هوا را به لحاظ تولید بوی نامطبوع و استفاده از سوخت های فسیلی و نشت گازها فراهم آورده است.

راهکارهایی چون، انتقال کارخانجات و صنایع آلاینده مستقر در حوزه خدماتی و مصوب شهری و بافت مسکونی به خارج از شهر (ترجیحاً شهرکهای و نواحی صنعتی مصوب)، ایجاد واحداث جایگاههای سوخت گاز جهت ارائه خدمات به خودروهای گاز سوز، جایگزین نمودن خودروهای گاز سوز به جای خودروهای بنزینی، استفاده از بنزین بدون سرب و الزامی کردن تمام کارخانجات برای رعایت مسایل محیط زیست از جمله راهکارهاییست که کارشناسان برای کاهش آلودگی کلان شهرهای صنعتی چون کرج پیشنهاد کرده اند.

مدیرکل محیط زیست استان البرز روز گذشته در نشست خبری مشترک با معاون خدمات شهری شهرداری کرج که با حضور مدیرعامل سازمان‌های پسماند، پارک‌ها و فضای سبز و نماینده منابع طبیعی برگزار شد، در این باره گفته است: موضوع شیرابه‌های زباله‌های انتقال یافته در منطقه حلقه‌دره و صنایع آلاینده خطری برای این استان است.

محمدی تصریح کرده است: پدیده نوظهور گرد و غبار در البرز جنس آلودگی محیط زیستی را عوض کرده است،و در سال گذشته استان البرز 20 دوره با پدیده گرد و غبار مواجه بوده که 70 کانون این پدیده‌ها منشا کانون محلی داشته است.

به گفته وی ،استفاده از ظرفیت‌های حمل‌ونقل عمومی در جهت کاهش آلودگی محیط زیست در کرج نیز از دیگر برنامه‌های مشترک جهت حفظ و نگهداری محیط زیست است، خاطر نشان کرده است: صنایع آلاینده و مزاحم نیز در دستور کار ساماندهی قرار دارند.