رئیس اداره محیط زیست نوشهر

"شوکا" بیشترین تلفات را در شکارهای غیرمجاز دارد

رئیس اداره محیط زیست نوشهر گفت: به دلیل اینکه شوکا در فصل سرد سال برای یافتن غذا به مناطق پایین دست می آید از این رو بیشترین تلفات را در شکار غیرمجاز دارد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
"شوکا" بیشترین تلفات را در شکارهای غیرمجاز دارد
نوآوران -

رئیس اداره محیط زیست نوشهر گفت: به دلیل اینکه شوکا در فصل سرد سال برای یافتن غذا به مناطق پایین دست می آید از این رو بیشترین تلفات را در شکار غیرمجاز دارد. به گزارش ایسنا منطقه مازندران، کامبیز محسن سلطانی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دستگیری شکارچیان غیرمجاز در نوشهر، اظهار کرد: در منطقه ماشلک به دلیل اینکه «شوکا» در ایام زمستان بر اثر برف و سرما به مناطق پایین دست می‌آید شکارچیان از این موقعیت سوء استفاده کرده و اقدام به شکار می‌کنند و در این مورد شوکا بیشترین تلفات را در موضوع شکارهای غیرمجاز دارد.وی با اشاره به شکار مرال و عدم تلفات پلنگ در منطقه، تصریح کرد: جنگل راه‌های ورودی و خروجی مختلفی دارد و نمی‌توان همه این راه‌ها را کنترل و مسدود کرد و امکانات شکارچیان نیز از نیروهای محیط زیست بیشتر است.رئیس اداره محیط زیست نوشهر  با بیان اینکه در گشت‌های شبانه متخلفان زیادی دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: پیشگیری از شکار از سوی شکارچیان از اهداف این اداره است و در این زمینه تا 80 درصد موفقیت کسب شده است.

محسن سلطانی از شناسایی چهار شکارچی در هفته گذشته و طی یک کمین شبانه خبر داد و خاطرنشان کرد: در این عملیات شکارچیان در مواجهه با نیروهای اداره فرار کردند و از آن‌ها یک گوشی ساده موبایل و دو کوله کشف و ضبط شد و این اقلام پس از صورت‌جلسه تحویل دادگاه کجور شد و افراد متواری نیز شناسایی شدند.وی ادامه داد: حکم دو شکارچی متخلف که 16 فروردین امسال دو رأس «مرال» را شکار کرده بودند نیز از سوی دادگاه کجور صادر شد در حالی که هنوز جریمه محیط زیست در جای خود محفوظ است.این مسئول با اشاره به کشف گوشت «خرس» شکار شده در یکی از منازل با حکم دادستانی، ابراز کرد: پرونده این موضوع در دست بررسی برای صدور حکم نهایی است.

محسن سلطانی، کمبود نیروی انسانی را از مهم ترین مشکلات محیط زیست نوشهر عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه در منطقه البرز مرکزی قرار داریم، ‌کمبود نیروی انسانی از مشکلات محیط زیست نوشهر است. همچنین سرانه استاندارد جهانی به ازای هر هزار هکتار یک نفر نیرو است.

وی با بیان اینکه مخالف ورود صنایع متناسب با منطقه حفاظت شده البرز مرکزی نیستم، اظهار کرد: محیط زیست بیت‌المال است و متعلق به نسل آینده نیز هست و بنابراین باید از آن محافظت شود.رئیس اداره محیط زیست نوشهر تصریح کرد: در بسیاری از روستاها فاضلاب به داخل رودخانه‌ها و نهرها رهاسازی شده‌اند و وظیفه شوراها و دهیاران است تا در این زمینه و در راستای حفظ و حراست از محیط زیست اقدام اساسی انجام دهند.محسن سلطانی در مورد نیروگاه زباله سوز نوشهر گفت: موافقت‌های ادامه ساخت نیروگاه انجام شد تا پس از انجام طرح توجیهی و ارزیابی، روند احداث ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه جلوی ورود خودروهای تانکر فاضلاب‌کش چالوس به نوشهر را که برای تخلیه به نوشهر می‌آمدند گرفته شد، تصریح کرد: موقع بارندگی، میزان شیرابه‌ها در محل دپوی زباله‌ها افزایش می‌یابد و این امر به آب‌های سطحی و سفر‌ه‌های زیرزمینی آسیب جدی وارد می‌کند. بارها در جلسات به شهرداری اعلام کردیم که منطقه‌ای را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا چاه «سپیتک» ایجاد کنند و حتی شرکت‌هایی را هم معرفی کردیم اما هنوز اقدامی نکردند.

سلطانی با بیان اینکه با راه‌اندازی نیروگاه زباله‌‌سوز، مشکل شیرابه‌ها نیز برطرف می‌شود، گفت: آلودگی رودخانه‌ها و دهانه آن‌ها در سمت دریا سبب می‌شود تا تخم‌ریزی ماهی‌ها انجام نشود و در نتیجه میزان تولید ماهی در دریا کم می‌شود. محیط زیست  تا 10 سال پیش در فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها در دهانه رودخانه‌ها چادرهای خود را بر پا می‌کرد  و به طور شبانه‌روزی کار حفظ و حراست را انجام می‌داد اما از 10 سال پیش به بعد این موضوع به شیلات واگذار شد که البته محیط زیست  همچنان در کنار شیلات قرار دارد و  کمک می‌کند تا مشکلات در این حوزه کم و برطرف شود.