گزارشی از آلودگی هوای شهرستانِ 160 هزار نفری کاشمر

اینجا برای نفس کشیدن هوا کم است

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، تردد بیش از 122 هزار وسیله نقلیه در سطح شهر که 70 هزار آن را موتورسیکلت‏‌ها تشکیل می‌‏دهند موجب شده در هسته مرکزی شهر با وضعیت بسیار نامطلوبی به لحاظ آلودگی هوا روبه‌رو باشیم.متأسفانه این روزها هوای کاشمر قربانی خودروهایی است که از عوامل اصلی آلودگی به‌شمار می‌‏روند. آلودگی‏ که در بعضی مواقع تبدیل به غولی غیرقابل مهار می‌‏شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اینجا برای نفس کشیدن هوا کم است
نوآوران -

مدت‌‏هاست در شهرستانِ 160 هزار نفری کاشمر صحبت‏‌هایی از آلودگی هوا می‌‏شود، معضلی که هرچه حل آن به تأخیر افتد زیان ناشی از آن در جامعه ریشه ‌دارتر خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، تردد بیش از 122 هزار وسیله نقلیه در سطح شهر که 70 هزار آن را موتورسیکلت‏‌ها تشکیل می‌‏دهند موجب شده در هسته مرکزی شهر با وضعیت بسیار نامطلوبی به لحاظ آلودگی هوا روبه‌رو باشیم.متأسفانه این روزها هوای کاشمر قربانی خودروهایی است که از عوامل اصلی آلودگی به‌شمار می‌‏روند. آلودگی‏ که در بعضی مواقع تبدیل به غولی غیرقابل مهار می‌‏شود.

اگرچه چند سالی است توسط مسئولان زنگ تشدید آلودگی هوای کاشمر به صدا درآمده، ولی باید پرسید در این مدت چه اقدامی برای کاهش آلودگی هوا انجام‌ داده‏‌اند؟ لذا با توجه به اهمیت موضوع از مسئولان انتظار می‌‏رود دست روی دست نگذارند و قبل از این‌که آسمان شهرمان همانند بسیاری از شهرها به آسمانی بی‌ستاره و بی‌‏پرنده تبدیل شود، چاره‌‏ای بیندیشند. 

رئیس اداره محیط زیست کاشمر در این خصوص معتقد است با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه که شمال شهر کوهستانی و جنوب آن دشت بوده و همواره وزش باد از سمت دشت به کوه و بالعکس روی می‌‏دهد، امکان آلودگی پایدار وجود ندارد، افزود: ارتفاع مناسب شهرستان (1110 متر از سطح دریا) و نیز شیب ارتفاعی شمال جنوب، در حال حاضر زمان ماندگاری و میزان آلاینده‌‏ها به حدی که شرایط جوی را ناسالم سازد، نیست.

مهدی جمعه‏‌پور افزود: به طور کلی عوامل تأثیرگذار در آلودگی هوا شامل عوامل متحرک نظیر وسایل نقلیه به خصوص موتورسیکلت‌‏ها که در سطح شهر زیاد هستند و عوامل ثابت نظیر گرمایش خانگی و اداری، کارخانجات و عوامل طبیعی نظیر گرد و غبار که به دلیل خشک‌سالی‌‏های پی‌‏درپی و افت رطوبت خاک پدید آمده و این امر سبب سبکی خاک و معلق شدن ذرات در هوا با حرکت باد می‌‏گردد، لذا چند روز در سال را شاهد تغییر کیفیت و رنگ هوا هستیم.

 وی با بیان این‌که در بحث آلودگی هوا طبق اصل پنجاهم قانون اساسی، حفاظت از محیط‌زیست وظیفه همگانی تلقی شده است، اظهار کرد: مردم با استفاده از حمل و نقل عمومی و پیاده‌‏روی، استفاده از دوچرخه در مسیرهای کوتاه و... مهم‏ترین نقش را در این مقوله دارند. همچنین مجلس با تصویب قانونِ مناسب نظیر کاهش یا افزایش اعتبار معاینه فنی می‌‏تواند تأثیرگذار باشد و شهرداری نیز در خصوص ایجاد و حفظ و نگهداری فضای سبز شهری، تعویض سیستم حمل و نقل فرسوده با نو، بسترسازی مناسب جهت استفاده از حمل و نقل عمومی و هم‌چنین نیروی انتظامی جهت برخورد با خودروهای آلاینده و نیز محیط‌زیست جهت نظارت بر عدم آلایندگی صنایع و ... می‌توانند در بهبود وضعیت هوا سهیم باشند.

جمعه‌‏پور گفت: مهم‏ترین عامل ایجاد آلودگی هوا، وسایل نقلیه موتوری هستند که در هسته مرکزی شهر با توجه به عرض معابر و وجود مراکز متعدد درمانی و خدماتی و نیز تمرکز واحدهای فروشگاهی و پاساژها در مرکز شهر تردد می‌کنند، گفت: به علت قدیمی بودن بافت شهر و کمبود فضای سبز در مرکز شهر در بافت مرکزی شهر آلاینده‌‏های بیشتری در جو داریم.وی افزایش فضای سبز، نوسازی ناوگان حمل و نقل درون‏‌شهری و استفاده از سوخت پاک، نظیر گاز در ناوگان به ویژه تاکسی‌‏ها، جایگزینی خودروهای فرسوده، استفاده از انرژی‌‏های پاک نظیر خودروها و موتورسیکلت‏‌های برقی و هیبریدی، توسعه فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حذف خودروهای تک‌سرنشین، پیاده‌‏روی، استفاده از دوچرخه در مسیرهای کوتاه و... را از مهم‏ترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.جمعه‌پور با اشاره به وضعیت تعداد روزهای آلوده هوا در کاشمر، گفت: در حال حاضر معدود روزهایی با گرد و غبار زیاد را می‌‏توان جزء روزهای آلوده در این شهر به حساب آورد.

به گفته این مسئول از منظر شاخص‌های آلودگی هوا، با توجه به افزایش و توسعه شهر و شهرنشینی، افزایش وسایل نقلیه و رفت‌وآمد زیاد وسایل تک‌سرنشین، افزایش مصارف خانگی و ... همه ساله شاهد ورود آلاینده‌‏های بیشتری به جو هستیم.وی با بیان این‌که تمامی مشکلات آلودگی هوا، به وجود خودروها بر نمی‌‏گردد، یکی از مباحث تأثیرگذار در آلودگی هوای شهرها را عوامل طبیعی مانند خشکسالی‌‏های پی‌‏درپی دانست و بیان کرد: این عوامل باعث شده تا دشت کاشمر نیز با فرونشست و افت رطوبت خاک همراه شود و این امر سبب سبکی خاک و معلق شدن ذرات گرد و غبار با وزش باد می‌‏گردد، البته گرمایش خانگی را نیز باید به این عوامل افزود.

جمعه‌‏پور با اشاره به برنامه‌‏های محیط زیست برای داشتن شهری با هوای پاک و سالم، اعلام کرد: با عنایت به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع دوستداران و فعالان محیط زیست در اسفند 93 و سیاست‏‌های ابلاغی توسط معظم له، بیشترین اهتمام محیط زیست، فرهنگ‏‌سازی و ارتقاء فرهنگ زیست‌محیطی شهروندان و آگاهی‌بخشی عمومی در خصوص مخاطرات و مشکلات ناشی از آلودگی‌‏های زیست محیطی به ویژه آلودگی هواست که در این راستا بهره‌‏برداری از اولین مدرسه جامع زیست‌محیطی استان در شهر کاشمر، برگزاری همایش‌‏های عمومی دوچرخه‏‌سواری، برگزاری جلسات و کارگاه‌‏های آموزشی در مدارس جهت دانش‌‏آموزان و مربیان مدارس و هم‏چنین برگزاری همایش‏‌ها و جلسات آموزشی در خصوص ترویج استفاده از دوچرخه در مسیرهای کوتاه و اهمیت فضای سبز و لزوم حفاظت از آن، عدم استفاده از خودروهای تک‌سرنشین و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و رایگان‌‏سازی خدمات در برخی مناسبت‌‏ها توسط ناوگان عمومی شهرداری انجام شده است.

کاشمر نیازمند دستگاه پایش سنجش آلودگی

 بدون‏ شک تا زمانی‏ که این شهر از داشتن حتی یک دستگاه سنجش آلودگی محروم باشد، نمی‏‌توان گفت وضعیت شهر کاشمر از این منظر چگونه است و باید گزارشاتی احتمالی ارائه داد.در همین خصوص، رئیس اداره هواشناسی کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که سنجش، پایش، پیش‌‏بینی، مدیریت و اطلاع‏‌رسانی وضعیت کیفی هوا برای عموم مردم از مأموریت‌‏های اصلی هواشناسی است، گفت: در سطح استان خراسان، مشهد به عنوان اولین شهر دستگاه پایش سنجش آلودگی را نصب نمود.علی اصغرزاده با بیان این‌که شهرستان کاشمر برای پیشبرد کارهای مختلف به خصوص در حوزه سلامت افراد جامعه، نیازمند ایجاد زیرساخت‌‏های لازم است، افزود: اگرچه کاشمر به جد نیازمند داشتن دستگاه پایش سنجش آلودگی است، اما ابتدا باید منابع مالی مورد نیاز آن در حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان تأمین شود.

وی اظهار کرد: آلودگی هوای شهر کاشمر در زمانی ‏که به دلیل مباحث خشکسالی، گرد و غبار زیاد می‌‏شود بیشتر است، اما اگر بخواهیم به‌طور مداوم میزان آلودگی هوا را سنجش کنیم نیازمند تأمین زیرساخت و تجهیز وسایل سنجنش آلودگی هوا هستیم تا وضعیت را با دلیل اعلام کنیم.

اصغرزاده با بیان این‌که در زمان‌‏های خاصی از سال، به‌خصوص 6 ماهه اول، گرد و غبار بسیاری در کاشمر وجود دارد، تصریح کرد: علت این گرد و غبارها از دیدگاه کارشناسی، خشکسالی‏‌های پی‌درپی، بارش‏‌های نامناسب و عدم تثبیت ریشه گیاه در خاک و از بین رفتن گیاهان مرتعی است.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر با اشاره به این‌که این گرد و غبارها بیشتر منشاء محلی دارد، گفت: متأسفانه امسال میزان بارش‌‏ها بسیار اندک بوده به طوری ‏که در متوسط دراز مدت شهرستان، با کاهش مواجهیم.وی با بیان این‌که علاوه‌بر گرد و غبار، آلودگی محیطی دیگری به دلیل وجود وسایل نقلیه متعدد داریم، بیان کرد: متأسفانه هسته مرکزی کاشمر به دلیل رفت‌وآمد بیشتر وسایل نقلیه و استفاده مصارف خانگی و شرایط گرمایی در وسط شهر شاهد آلودگی بیشتری در این مناطق باشیم.اصغرزاده با تأکید بر این‌که شهرستان نیاز مبرم به تأمین زیرساخت‌‏های لازم جهت نصب دستگاه‏‌های سنجش آلودگی دارد، افزود: با توجه به مباحث تغییر اقلیم، گرد و غبار در منطقه بیشتر خواهد شد و خشکسالی و عدم بارش‌‏های مناسب این معضل زیست محیطی را تشدید خواهد کرد.متأسفانه یک خلاء بزرگ در برنامه مدیریتی مدیران شهرستان این است که از ظرفیت‌‏های مردمی جهت کاهش آلودگی استفاده نمی‌‏شود.

بدون ‏شک برای مقابله با آلودگی هوا، راهکارهای مؤثری وجود دارد که با اجرایی شدن آن می‌‏توان از میزان آلودگی هوا کاست؛ یکی از این راهکارها، تعیین و تعریف طرح ترافیک براساس میزان آلایندگی خودروهاست. زیرا رفت‌وآمد خودروهای آلاینده در شهر حجم عظیمی از میزان آلودگی‏‌ها را باعث می‌شود. این در حالی است که با توجه به نبود درآمد در مناطق روستایی و سرازیر شدن خیل جمعیت به سوی شهرها، ترافیک بیش‌تر و به طبع آن تشدید آلودگی در انتظار است.