امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان محیط زیست و معاونت توسعه روستائی

مهم ترین اقدام برای توسعه پایدار، رفع چالش پسماند است

این تفاهم نامه به امضاء مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و ناصر زرگر معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری رسید.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
مهم ترین اقدام برای توسعه پایدار، رفع چالش پسماند است
نوآوران -

ایسنا- تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری با حضور معصومه ابتکار و سید ابوالفضل رضوی منعقد شد. این تفاهم نامه به امضاء مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و ناصر زرگر معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری رسید. در این مراسم سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری یکی از مهم ترین تهدیدهای محیط زیستی در مناطق روستایی را دفن غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله دانست و گفت: «مهم ترین اقدام برای توسعه پایدار در این مناطق، رفع چالش پسماند است.» مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تاکید بر اینکه ضرورت توسعه در کشور نباید منجر به غفلت از محیط زیست شود، گفت: «ارزیابی محیط زیستی راه حل رفع این چالش است.»

همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره  به تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی استان ها گفت: در تعامل با شورایان و دهیاران تلاش می کنیم تا مشکل زباله را به عنوان اصلی ترین معضل روستاهای کشور، رفع کنیم. معصومه ابتکار هدف از تشکیل و تفویض اختیار به شوراها را مدیریت مسائل محلی دانست و تاکید کرد: «البته نهادها و مسئولان دولتی نیز با ارائه مشورت های فکری و تخصصی، آموزش های عمومی و تخصصی، توان افزایی اعضاء شوراهای شهر و روستا، ارائه کمک های مالی و فنی باید آن ها را یاری دهند. در این زمینه می توان از شوراها به عنوان شبکه مدیریت روستایی بهره گرفت و البته بهترین روش، استفاده از این شبکه ها برای آموزش و توان افزایی روستائیان و مردم بومی و محلی است.»

حذف نقش روستائیان در حفاظت از محیط زیست، آسیب های زیادی به همراه دارد

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه حذف نقش روستائیان و جوامع بومی و محلی در حفاظت از محیط زیست، آسیب‌های زیادی را به همراه دارد، گفت: «به طور مثال هم اکنون شاهد اجرای پروژه زاگرس در چهار استان کشور به منظور قرار گرفتن منطقه در مسیر توسعه پایدار، همچنین حفاظت از ذخیرگاه ارزشمند و طبیعی زاگرس با مشارکت مردم هستیم. باید برای مردم ساکن در مجاورت اکوسیستم های جنگلی به ویژه جنگل های زاگرس و هیرکانی معیشت پایدار سازگار با جنگل تعریف شود تا شاهد تخریب این رویشگاه های ارزشمند توسط مردم نباشیم.»

وی همچنین بر ضرورت تغییر الگوی معیشت جوامع بومی و محلی در رابطه با شکار تاکید کرد و افزود: «در بحث شکار نیز روستائیان نقش کلیدی دارند و خوشبختانه به رغم ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست از صدور پروانه شکار برای چهارپایان و صدور محدود و در حد معیشت وابسته پروانه صید، شاهد همکاری خوب مردم در این زمینه بودیم. همچنان نیازمند انجام اقدامات بسیاری در این زمینه برای رفع چالش هایی چون صید و شکار غیرقانونی هستیم.»

لزوم حفظ تنوع محیط زیستی تالاب‌ها

یکی از اهداف اصلی تفاهم‌نامه، کمک به روند توسعه جوامع روستایی بوده است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اینباره با بیان اینکه شاخص های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی سه محور اصلی توسعه پایدار را شکل می دهند، گفت: «محیط زیست از جمله مهم ترین اولویت های دولت یازدهم است و بارها این موضوع مورد تاکید رئیس جمهوری نیز قرار گرفته است. سازمان حفاظت محیط زیست با ماموریت ها و مسئولیت ها سنگینی مواجه است که ناشی از روندهای نادرست و اختلالاتی است که در محیط زیست کشور به وجود آمده و همین بی توجهی به مسئله طبیعت و محیط زیست کشور را دچار بحران های متعدد کرده است.»

ابتکار از ضرورت توسعه الگوهای موفق مشارکتی جوامع بومی و محلی خبر داد و گفت: «از همین رو با استناد به تجربه موفق روستاهای حاشیه ارومیه، طرح مشابهی در منطقه هامون استان سیستان و بلوچستان با اولویت حفظ تالاب ها در حال پیگیری است.»

وی یکی از برنامه های مدون برای جلب مشارکت، حضور و آموزش مردم در عرصه مدیریت مناطق حفاظت شده و حفظ تنوع زیستی به ویژه در محدوده تالاب ها را توسعه گردگشری پایدار اعلام کرد و افزود: «این هدف گذاری بر اساس سیاست های ملی و کنوانسیون تنوع زیستی است. حضور و مشارکت جوامع محلی برای حفاظت از مناطق و سایر طرح های توسعه پایدار روستا می تواند نقشی مهم در جلوگیری از روند صعودی تخلیه روستا ها و مهاجرت روستائیان به شهر داشته باشد. ضمن آنکه معیشت جوامع بومی و محلی را نیز می توان از طریق طرح های مختلفی همچون توسعه و رونق صنایع دستی تامین کرد.