همزمان با کشته‌شدن یک توله پلنگ در کیاسر اتفاق افتاد

شکار غیر مجاز توله پلنگ

روزی که خبر کشته‌شدن یک توله پلنگ به دست شکارچی‌ها در کیاسر در رسانه‌ها منتشر شد آژانس‌های مسافرتی از رئیس سازمان محیط زیست خواسته‌اند اجازه برگزاری تور شکار به آنها بدهد. دوستداران محیط زیست با برگزاری این نوع تورها مخالفند ولی دفاتر خدمات مسافرتی معتقدند که برپایی این تورها نه تنها متقاضی دارد بلکه میلیاردها تومان سود به کشور می‌رساند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
شکار غیر مجاز توله پلنگ
نوآوران -

ابتدای سال ۱۳۹۲ احمدعلی کیخا که چندماهی از ورودش به سازمان حفاظت از محیط زیست گذشته بود برای ساماندهی صدور مجوزهای شکار، جلسه‌ای مشترک تورگردانان و مخالفان شکار برگزار کرد. در این جلسه بر ساماندهی صدور مجوز شکار تاکید شد. تاقبل از آن برخی شرکت‌های مسافرتی مجوزهای شکار را بدون داشتن مسافر خارجی علاقه‌مند به شکار، می‌گرفتند و وقتی می‌دیدند که آژانس‌های مسافرتی دیگر، مسافر تور شکار دارند آنها را به قیمتی بسیار بالا می‌فروختند.

تقریبا دو سال پیش هم برپایی تور شکار برای گردشگران خارجی به شدت مورد انتقاد دوستداران محیط زیست قرار گرفت و سازمان محیط زیست را بر آن داشت که نسبت به این موضوع، واکنش نشان دهد. حالا دوباره دفاتر خدمات مسافرتی برآن شده‌اند که تورهای شکار را از سر بگیرند. به همین دلیل محمدحسن کرمانی مدیرعامل انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره نامه درخواست این انجمن که چندی پیش به رییس سازمان محیط زیست برای برپایی دوباره تورهای شکار ارسال شده بود در گفت‌و گو با خبرگزاری مهرگفت: نامه نوشتیم که تورهای شکار برپا شود. هنوز خانم ابتکار به این نامه پاسخ نداده است احتمالا رویه ایشان بر عدم پاسخگویی است.

مدیرعامل انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ادامه داد: گردشگران خارجی متقاضی شکار حیواناتی مانند، کل، قوچ، هوبره وغیره اند.ما پیرو عقل، کار می‌کنیم نه احساسات. منظور از شکار تحفه، شکار حیواناتی است که از چرخه طبیعت درحال خارج شدن هستند و عمر خودشان را کرده‌اند نه آنها که در حال انقراض هستند.

کرمانی با اشاره به اینکه در دنیای پیشرفته تحفه، شکار می‌شود اضافه کرد: نمی‌توان تنها به دلیل دوست داشتن عده‌ای از افراد، منتظر ضربه اقتصادی باشیم. برخی از حیوانات از چرخه حیات خارج می‌شوند پس به جای اینکه آن حیوان خوراک مورچه و شغال شود می‌توان از محل شکارش، میلیاردها دلار پول درآورد.

این فعال حوزه گردشگری گفت: اگر درهای شکارگاه‌ها باز شود از ورود قاچاقچی‌ها جلوگیری به عمل می‌آید همچنین وقتی جوامع محلی از تور شکار استفاده بردند؛ خودشان در نظام مند کردن شکارگاه‌ها همکاری می‌کنند و دیگر با قاچاقچی‌ها همراه نمی شوند. شکارچی حرفه‌ای، شکار در حال انقراض و با ارزش را از بین نمی برد.

این نامه درحالی منتشر شده است که تعدادی از شکارچیان اسپانیایی که گویا هر سال به کمک یکی از شرکت‌های گردشگری به مازندران برای رکورد زدن با دندان نیش گراز پروانه شکار دریافت می‌کنند، فیلم شکارهای خود را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

این فیلم با گفته‌های کرمانی مبنی بر اینکه می‌توان از تعداد انبوه گراز برای برپایی تورهای گردشگری استفاده کرد، همخوانی دارد و این درحالی است که شکار گراز می‌تواند به کمبود طعمه برای گوشتخواران منجر شود.

اگر قرار باشد که تورهای شکار برای گونه‌های زیادی، در حیات وحش برپا شود کنترل شکارچیان در مناطق حفاظت شده سخت خواهد بود. آن طور که پیش از این هم تجربه نشان داده که شکارچیان به مقررات و قوانین شکار چندان پایبند نمی مانند.

فعالان محیط زیست معتقدند که یک شکارچی پول هنگفتی برای سفر به ایران می‌دهد که بتوان شاخ حیوانی را به عنوان سوغات با خود به وطنش ببرد و نمی توان این افراد را قانونمند دانست و برای آنها تور برگزار کرد. رونق صنعت گردشگری با تخریب حیات وحش کار درستی نیست.

مرگ یک توله پلنگ توسط شکارچیان متخلف

نیروهاى یگان محیط زیست پارک ملى کیاسر مازندران حین گشت زنى در مناطق جنگلى و آزاد حاشیه پارک به حضور یک موتورسیکلت بدون راکب مظنون شدند. محیط‌بانان پس از مدتى متوجه دو شکارچى متخلف شدند که لاشه حیوانى را به همراه خود بر روى زمین می کشیدند.

سیدجلال موسوی، رییس اداره پارک ملی کیاسر در این‌باره به پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست گفت: مامورین در زیر بوته اى در جهت حرکت شکارچیان مخفى شدند اما متخلفین لحظاتى پیش از رسیدن به کمین محیطبانان متوجه حضور آنها شده و پس از رها کردن لاشه شکار به درون جنگل متوارى شدند.محیطبانان به تعقیب شکارچیان پرداخته و یک نفر از متخلفین را که سلاح به همراه نداشت دستگیر نمودند. سیدجلال موسوی ادامه داد:محیطبانان پس از بازداشت متهم در بررسى محل اولیه فرار متخلفین متوجه شدند متاسفانه لاشه اى که آنها رها نموده و متوارى شدند متعلق به یک توله پلنگ ماده مى باشد.متهم دستگیر شده به همراه موتورسیکلت مربوطه طى هماهنگى با مقامات قضایى به دادسرا تحویل شده و هم اکنون در بازداشت بسر می برد.تحقیقات و بازپرسى براى شناسایى همدست متوارى متهم آغاز شده است.