مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار محیط زیست خبر داد

پرداخت اولین سری خسارت بیمه پلنگ ایرانی

سازمان محیط زیست پیش از این طرحی برای بیمه خسارتهای ناشی از حمله پلنگ در نظر گرفته بود که دیروز در مراسمی در بوشهر، اولین سری از این خسارات پرداخت شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
پرداخت اولین سری خسارت بیمه پلنگ ایرانی
نوآوران -

این بیمه برای جلوگیری از کشتن پلنگهایی است که به دامداران و گلههای دام آسیب میزنند. در این طرح بعد از حمله پلنگ افراد خسارت دیده میتوانند خسارت خود را از بیمهها دریافت کنند.

 مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست این خبر را اعلام کرد. علی تیموری در این برنامه با بیان اینکه برنامه بیمه پلنگ ایرانی برای اولین بار در کشور با مساعدت و مشارکت شرکت «بیمه ما» اجرا میشود، گفت: برای اجرایی شدن این برنامه نیازمند ایجاد ساز و کار جدیدی بودیم که طی ماههای گذشته، شیوه نامه مربوطه آماده و به استانها ابلاغ شده و ساختار اجرایی آن نیز از طریق تعیین کارشناسان معتمد بیمه که در واقع نیروهای اجرایی سازمان حفاظت محیط زیستند و با آثار و علایم مربوط به حیات وحش و شرایط مناطق و زیستگاه ها  آشنایی دارند، تشکیل شده است.

به گفته او متعاقبا استانها از تاریخ صدور بیمهنامه جامع پلنگ ایرانی، یعنی 26 اسفند ماه 1394، موارد خسارات خود را متناسب با شیوهنامه مربوطه تهیه و به این اداره کل ارسال کرده‌‌اند که پس از تکمیل و تایید مدارک در اختیار کارشناسان شرکت «بیمه ما» قرار گرفته است.

تیموری با اشاره به اینکه خسارات اعلام شده از استانها در دوره زمانی یاد شده به صورت مرتب پیگیری شده و مدارک تکمیل شده برای پرداخت خسارات به شرکت بیمه ما اعلام شده است، اضافه کرد: اولین گروه این خسارات مربوط به موارد خسارات دام اهلی شامل گوسفند و بز در استانهای بوشهر و شتر در سیستان و بلوچستان، همچنین خسارات وارد شده به محیط زیست به دلیل اتلاف دو پلنگ در استان های گلستان و کهگیلویه و بویراحمدبود که دیروز 13 مرداد ماه، طی مراسمی در استان بوشهر و با حضور در زیستگاه این گونه ارزشمند پرداخت   شد.

به گفته او خسارات مربوط به دام در وجه افراد خسارت دیده و خسارات وارد شده به محیط زیست به دلیل اتلاف پلنگ به صندوق ملی محیط زیست پرداخت می شود که هزینهکرد مورد دوم، در راستای رفع عوامل تهدید پلنگ در زیستگاه آن با نظارت و تشخیص این اداره کل است. مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: این اولین بار است که برنامهای برای حمایت از مردم محلی در راستای حفاظت از یک گونه در معرض خطر انقراض با استفاده از ظرفیتهای صنعت بیمه و با ابعادی که زیستگاه های وسیعی را تقریبا در کلیه استان های کشور پوشش میدهد، طراحی و اجرایی میشود.

این برنامه در واقع یکی از برنامههای مدل بیمه پلنگ ایرانی است که در برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران طراحی و پیشبینی شده است.