ملخ ها به جان هامون افتادند

تا چند روز پیش توفان‌های 120روزه به جان سیستان افتاده بود و حالا هجوم ملخ ها امان آن‌ها را بریده است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
ملخ ها به جان هامون  افتادند
نوآوران -

فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان از حمله شمار زیادی از ملخ‌های غیر بومی به هزار هکتار از تالاب بین‌المللی هامون در این شهرستان خبر داده‌است.

محمدعلی پیری گفته است که این ملخ ها از حدود پنج روز پیش از سمت شمال شرقی سیستان و بلوچستان مرز ایران و افغانستان وارد بخش پوزک تالاب بین المللی هامون در این شهرستان شده‌اند.

به گفته او ملخ های مهاجم به تالاب هامون بومی نیستند و ما در تلاشیم تا با بررسی های انجام شده و با کمک کارشناسان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی که از تهران به منطقه وارد شدند این مشکل را حل کنیم.

فرماندار هیرمند به بی سابقه بودن هجوم ملخ‌ها در این منطقه اشاره کرده و گفته پس از هجوم این حشره به دلیل تخم ریزی و امکان افزایش آنها ستاد مقابله در این شهرستان شکل گرفت و به دلیل اهمیت موضوع به طور جدی در دستور کار قرار دارد.

در همین حال مدیر جهادکشاورزی هیرمندتاکید کرده است که هجوم ملخ ها به منطقه باعث خسارت‌های زیادی به منطقه می‌شود به همین دلیل راه مقابله با این مشکل در دستور کار مسوولان این شهرستان قرار گرفت.

حبیب رستمی گفت: با بررسی‌های اولیه مشخص شد که این نوع ملخ از گونه آسیایی است واین درحالی‌است که تاکنون هیچ‌گونه سابقه‌ای برای هجوم ملخ‌های آسیایی در سیستان

 وجود ندارد. رستمی ادامه داد: این ملخ‌ها تاکنون به حدودهزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی تالاب‌هامون هجوم آوردندکه پیش بینی می‌شود با توجه به حرکت جمعیت‌های ملخ این سطح افزایش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند تاکیدکرد: در صورت افزایش جمعیت های ملخ نیازمند کمک های ملی برای کنترل خسارات ناشی از این موضوع هستیم و این کار از توان استان و شهرستان خارج خواهد بود.

با توجه به مشکلات محیط زیستی که در این مدت گریبان‌گیر سیستان شده است، انتظار می‌رود که مسوولان نگاه و تلاش ویژه‌ای را برای مقابله با این مشکلات انجام دهند تا شاهد از بین رفتن زیستگاه انسانی سیستان نباشیم.