ابتکار:

خطوط فرسوده ایرالکو از عوامل مهم آلودگی هوای اراک است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از مسائل برجسته در آلودگی هوای اراک، معضل خطوط فرسوده ایرالکو است که تاکنون 96 دیگ آن از خطوط قدیمی تولید حذف و این شرکت متعهد شده تا پایان امسال تمام دیگ ها و خطوط قدیمی را برچیند.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
معصومه ابتکار
نوآوران -

به گزارش نوآوران،  معصومه ابتکار روز یکشنبه در جریان بازدید از سامانه سامد در اراک افزود: گازسوز کردن کوره های آجرپزی در سه سال اخیر در اراک با موفقیت انجام شد و همچنین راهبردهای عملیاتی و نظارتی در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی از مسائلی است که دولت در مهار آلایندگی هوای اراک بر آن تاکید ویژه دارد.

معاون رئیس جمهوری گفت: مهمترین عامل در آلایندگی هوای اراک، وجود ریزگردهاست که بخشی از این معضل مربوط به منابع محلی و کانون ها و چشمه های گرد و غبار داخلی و بخش دیگر وارداتی است.

وی افزود: اقداماتی برای مهار گرد و غبار ناشی از شرایط اقلیمی کشور عراق و غرب ایران در دست انجام است اما رفع این معضلات زمان بر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: اگر شمار روزهای آلاینده در اراک امسال افزایش یافته به دلیل گردو غبار ناشی از خشکسالی ها و پیامدهای تشدید شونده ای آن است .

ابتکار یادآور شد: درحال حاضر نیروگاه حرارتی شازند از سوخت گاز استفاده می کند و با توجه به شرایط خاص هوای اراک با تاکید رئیس جمهوری این سیاست ادامه خواهد داشت.

وی عنوان کرد: تالاب کویری میقان اراک از زیست بوم های مهم است که در سال های گذشته آسیب های زیادی را دیده و شکننده شده است.

وی گفت: در سفر دولت مصوبات خوبی در حوزه الایندگی هوا و همچنین مدیریت تالاب کویری میقان و احیا و تامین حق ابه مناسب آن انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: اراک جزء کلانشهرهایی است که در سال های گذشته با معضلات آلایندگی منابع پایه همراه بوده و در سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید اقدامات ارزنده ای از جمله حذف مازوت از سوخت نیروگاه حرارتی شازند، عرضه بنزین یورو 4 در تمامی جایگاه های سوخت استان مرکری، عرضه گازوئیل یورو 5 در یک و نیم سال اخیر و تلاش برای مهار آلاینده های صنعتی برای آن لحاظ شده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ظهر یکشنبه در جریان سی و دومین سفر استانی دولت تدبیر و امید، از سامانه سامد در اراک بازدید کرد.

ابتکار افزود: سامانه سامد، پل ارتباطی هدفمند و کارا در پیگیری و طرح مسایل مردم و تقویت روابط دولت - ملت است و این کار ارزنده توانسته در پاسخگویی مطالبات مردمی در سایه عزتمندی به خوبی نقش آفرینی کند.

وی توضیح داد: رسیدگی سریع به مسائل طرح شده از طریق درگاه ارتباطی سامد و شماره تماس 111 برای دولت تدبیر و امید که خود را خادم ملت می داند از جایگاه و اهمیت زیادی برخوردار است.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است.

کاروان تدبیر و امید در روزهای دوم و سوم آبان ماه جاری مهمان استان مرکزی است و دیدار رئیس جمهوری با مردم اراک و خمین، برگزاری نشست های سرمایه گذاری صنعتی و دیدار با نخبگان، ایثارگران و علما، شورای اداری، بازدید از یک واحد صنعتی و بیت تاریخی امام راحل در خمین و نشست خبری از جمله برنامه های تدارک شده برای این سفر است.

استان مرکزی با یک میلیون و 414 هزار نفر جمعیت و 13 شهرستان در قلب کشور قرار دارد.