حرف اول - دکتر بهروز بهزاد

نخستین و مهمترین راهکار کاهش آلودگی هوای پایتخت تغییر شهردار است

کارشناس محیط زیست

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آلودگی هوا
نوآوران -

یکی از مهم ترین پدیده های به وجود آورنده آلودگی هوا خود شهروندان هستند. آلودگی هوا همانند خراب شدن یک خودرو یا کارخانه نیست که عده ای مهندس جمع شوند و علت را جویا شوند و در پی رفع آن برآیند.

شناخت دقیق نوع آلودگی هوای تهران و تشخیص ترکیب این آلودگی مهم ترین اولویت در جهت رفع آن است. متاسفانه تاکنون سازمان های عریض و طویل متعددی با استفاده از بودجه های فراوان در زمینه کاهش آلودگی هوای پایتخت تشکیل شده اند، اما هیچ کدام کاری را از پیش نبردند. آلودگی در شهرهای مختلف با توجه به منشا آن شکل های متفاوتی دارد و این پدیده در شهرهای متفاوت یکسان نیست. تشخصی راهکار مناسب برای کاهش آلودگی هوای تهران نیازمند به نوعی بررسی جامع و تخصصی از سوی کارشناسان زبده و نه صرفا چند دانشجو است. با مطالعه منابعی که در سال های گذشته درباره وجود آلودگی هوا نوشته شده، نمی توان وضعیت خطرناک امروز پایتخت را بهبود بخشید. مهم ترین راهکار در این زمینه نمونه برداری از هوای مناطق مختلف به وسیله دستگاه های خاص و انجام آزمایش‌های لازم و درنهایت تجزیه آن نمونه در دست است.

آلودگی هوا در بین سی یا چهل عامل پدید آورنده خود دارای یک عامل فعال است و آن طور که از صحبت های سال های اخیر بر می آید، خودروها عامل 80 درصدی ایجاد کننده این آلودگی هستند.

 به عبارتی اکسیدهای ازت مهمترین عامل پدید آورنده آلودگی هوای این روزهای تهران است که بسیار خطرناک و مضر است و شیوه مقابله با آن ها نیز بسیار دشوار است.

پیامدهای پراکنده بودن اکسیدهای ازت در هوای تهران در دراز مدت خودنمایی می‌کند و به عبارتی مرگ و میرهای نابه‌هنگام و متعدد اخیر ناشی از آلودگی این سال ها است.

متاسفانه گردانندگان امور شهری که در شهرداری و شورای شهر دور هم جمع شده‌اند با اصول شهرسازی و شهرداری نا آشنا هستند و این باعث شده که آلودگی تهران چندین و چند ساله شود.

برای مثال  ساختمان های بلند مرتبه‌ای که در اطراف اتوبان تهران – کرج ساخته شده، باعث نابودی جنگل های چیتگر شده و به عنوان مهمترین عامل مانع حرکت هوای مستقر در بالای تهران معرفی شده است.

آلودگی اکنون تهران به عنوان پدیده ای است که کاهش و رفع آن در درازمدت میسر می شود، به عبارت دیگر همان مولفه های چندین و چند ساله ایجاد کننده آلودگی هوا برای رفع و کاهش نیاز به گذر زمان دارد.

مساله آلودگی هوای این روزهای تهران بسیار جدی تر از همیشه و آن چیزی است که در جامعه مطرح شده است و به عنوان پدیده ای در نظر گرفته شده که با حیات و ممات شهروندان گره خورده است.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده در ایامی که وارونگی هوا رخ می دهد، میزان مرگ و میر افراد جامعه 4 برابر می شود. متوسط فوت افراد در روز های معمولی 600 نفر است، اما در روزهای آلوده به 2600 نفر در روز می رسد.

پس اگر گفته می شود الودگی این روزهای تهران برای تمام شهروندان از جمله سالمندان، زنان باردار و کودکان خطرناک است، سخنی به گزاف گفته نشده است.

برای رفع آلودگی این روزهای پایتخت نباید نشست و به دستان دولت نگاه کرد، چرا که در هیچ جای دنیا دولت به تنهایی نمی تواند از پس آلودگی هوا برآید و باید با مشارکت مردم و کارشناسان آگاه به مقابله با این معضل خطرناک رفت.

منظور از کارشناسان آگاه افرادی ست که باید به عنوان متخصص امور شهرداری و شهرسازی در نهادهای مهمی همچون شورای شهر و شهرداری به فعالیت بپردازند و بر اساس همین ادعاست که می توان گفت تغییر شهردار مهم ترین و نخستین راهکار کاهش الودگی هوای تهران است.

نوشتارهای مرتبط

تازه های محیط زیست