کارشناسان در گفت‌وگو با نوآوران در واکنش به اظهارات معصومه ابتکارعنوان کردند:

لایحه‌ کاهش آلودگی هوا همچنان در پیچ‌وخم راهروهای بهارستان

طی گفت‌وگوهایی که رئیس سازمان محیط زیست پس از بازگشت به کشور در نخستین واکنش به آلودگی هوای تهران داشت، تا کید بر این موضوع که «دولت دقیقا می‌داند برای آلودگی در کلان‌شهرها باید چه کاری انجام دهد اما رفع مشکل آلودگی هوا زمان‌بر خواهد بود» بیش‌از هر چیز دیگر نظر مخاطبان را به خود جلب کرد.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۰
آلودگی
نوآوران -

معصومه ابتکار گفت: از ابتدای دولت یازدهم با یک برنامه منسجم و کارآمد، مبتنی بر ساز و کار مدیریتی فرابخشی کار درباره آلودگی هوا را آغاز کردیم. دولت دقیقا می‌داند برای آلودگی هوا در کلان‌شهرهاباید چه کاری انجام دهد. برنامه بسیار دقیق زمان‌بندی و اجرایی داریم که حدود ۱۶ دستگاه در آن دخیل و سهیم هستند.

دستگاه‌ها به طور منظم جلسه دارند و کارگروه‌های استانی تشکیل شده است. ما از همان ابتدا در سال ۱۳۷۹ هم اعلام کردیم که این برنامه کوتاه مدت نخواهد بود و ۱۵ سال زمان می‌برد، مشروط بر آن که تمام برنامه اجرا شودکه از جمله این برنامه‌ها  خارج کردن پیکان از خط تولید و حذف سرب از بنزین کشور بود که انجام شد. اما بنا به دلایلی برای مدتی به طور کامل به وقفه افتاد.

اوادامه داد: قرار بود سال ۱۳۸۶ سوخت کشور، چه بنزین و چه گازوییل، استاندارد شود و همین‌طور خودروهای تولیدی کشور همه یورو ۴ باشند اما این اتفاق تا نیمه دوم سال ۱۳۹۲ رخ نداد و هیچ اتفاق مهمی در زمینه آلودگی هوا نیفتاده  است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که اکنون چه مرحله‌ای از برنامه پیش رفته است، گفت: در واقع برنامه را در سال ۱۳۹۲ از ابتدا شروع کردیم و اکنون سال سوم آن را پشت سر گذاشته‌ایم. البته وضعیت آلودگی هوای کشور در این سه سال بهتر شده و در اکثر کلان‌شهرها تعداد روزهای سالم و پاک افزایش پیدا کرده است. این که بگوییم حتی یک روز آلوده هم نخواهیم داشت منطقی نیست، به هر حال این اتفاق خواهد افتاد و ما هیچگاه چنین ادعایی نداشته‌ایم. آلودگی کاهش پیدا خواهد کرد که این بر اساس شواهد و آمار و نمودارهایی که بارها ارائه کرده‌ایم مشخص است و روزهای ناسالم در اصفهان، اراک، مشهد، شیراز و بسیاری از شهرهای ما کمتر شده،  این در حالی است که  روند بهبود وضعیت هوا در اهواز کندتر انجام می‌شود که این موضوع مربوط به گرد و غبار و مسائل نفتی است که باعث می‌شود این روند  کندتر  و با تاخیر پیش ‌برود.

او در تشریح اقدامات دولت برای رفع مشکل آلودگی هوا گفت: گام‌های مهمی در استانداردسازی بنزین و گازوییل و همچنین خودروهای تولیدی کشور برداشته شده است. موتورسیکلت‌ها از آغاز مهرماه انژکتوری شده و موتورهای کاربراتوری تولید نمی‌شود. ارتقای معاینه فنی خودروها در دستور کار ما بوده و سیستم یکپارچه معاینه فنی به زودی افتتاح می‌شود که این هم کار خیلی بزرگی است. همین الان هم خودروها بر اساس معاینه فنی با دوربین چک می‌شوند  که باعث شده مراجعه مردم به معاینه فنی بیشتر شود.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در بحث نیروگاه‌ها نیز ما سوخت مازوت را تقریبا حذف کرده‌ایم و از ۴۵ درصد سوخت نیروگاه‌های کشور اکنون به حدود ۵ درصد رسیده است. همچنین ۷۰۰ هزار خودروی فرسوده را طی سه سال و۳۰ هزار تاکسی فرسوده را از اسفند سال گذشته از رده خارج کردیم، اقدامات مهمی هم برای از رده خارج کردن مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌های فرسوده صورت گرفته است.

ابتکار تاکید کرد: دولت روز چهارشنبه نشست ویژه‌ای برای آلودگی هوا داشت که در آن تصمیمات درست و مهمی گرفته شد. بحث مدیریت سفر در هماهنگی با آموزش و پرورش برای کاهش آلودگی هوا و همچنین تعطیلات زمستانه پیشنهاد شده اما نیاز به قانون دارد و روی اصلاح قانون کار می‌شود.

او ادامه داد: لایحه هوای پاک را به مجلس برده‌ایم که کلیات آن رأی آورده، اما برخی دوستان مانع تصویب یک شوری این لایحه شدند و آن را دوشوری خواستند البته این حق مجلس است و ما هم احترام می‌گذاریم، اما تقاضای دولت در روز چهارشنبه این بوده که به این موضوع در اولویت قرار بدهند زیرا موضوع مهمی است. تصمیم غلط گذشته برای معاینه فنی ۵ ساله به ما هیچ کمکی نمی کند و من هم نمی‌توانم خلاف قانون دستور بدهم که آن را دو ساله کنید. اگر می توانستم حتما این کار را می کردم، زیرا حتما به ما ضرر زیادی زده اما ما تابع قانونیم و اکنون لایحه هوا دقیقا وارد سال سوم می شود که در مجلس قبلی کاری پیش نرفت و امیدوارم مجلس کنونی کار را سرعت ببخشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حوزه آلودگی هوا دولت، تمام عیار به میدان آمده است اما این یک برنامه بلندمدت است و به جای اینکه بپرسیم چرا این مشکل حل نشده باید بپرسیم چرا برنامه رفع مشکل آلودگی هوا هشت سال تعطیل شده بود؟ چرا کسانی که الان نگران آلودگی هوا هستند، آن زمان اعتراضی نکردند؟ سال ۸۶ باید سوخت کشور استاندارد و خودروهایمان یورو ۴ می شد. چرا سوخت کشور نه تنها یورو ۴ نشد، که بنزین آلوده پتروشیمی نیز به آلودگی هوای کشور دامن زد.

وی گفت: اتفاقات خوبی افتاده، اما رفع مشکل آلودگی هوا زمان بر خواهد بود. ما نمی توانیم کار ضربتی کنیم و بر اساس برنامه حرکت می کنیم

دولت هر قدمی لازم باشد برای تضمین سلامت شهروندان بر می‌داردولی در این بین مشارکت مردم برای رفع مشکل آلودگی هوا بسیار مهم است.

    احمدی نژاد محیط زیست را سد راه توسعه می‌دانست

محمد درویش رئیس دفتر آموزش و مشارکت مردمی  سازمان محیط زیست کشور نیز  با تائید گفته‌های معصومه ابتکار به خبرنگار نوآوران گفت: «متاسفانه در مجلس قبل لایحه‌ی صدور5 ساله‌ی معاینه فنی به رغم مخالفت‌های شدیدسازمان محیط زیست و فعالان آن تصویب شد و این موضوع نشان دهنده‌ی عزم و اراده ای است که سعی در تصویب این لایحه داشت. در مجلس فعلی نیز بار‌ها پیشنهاد برای تصحیح آن مطرح شده است ولی به دلیل کمبود وقت و ترافیک  لایحه های دیگر، در دستور کار قرار نمی‌گیرد همچنین دستگاه‌های  خودرو سازی کشور نیز به هیچ عنوان مایل به انجام این کار نیستند.»

او درباره‌ی به تعویق افتادن 8 ساله‌ی طرح کاهش آلودگی هوایی که معصومه ابتکاربه آن تاکید داشت گفت:« دلایل این تعویق روشن است، افرادی که فکر می‌کنند گردن نهادن به ملاحظات محیط زیستی می‌تواند چرخ توسعه را کند و فعالیت کارخانه هارا کاهش دهد و به خودرو سازی و اشتغال ضربه وارد کند، در مجلس، دولت و حاکمیت دست بالا را دارند. این موضوع بیش از همه در دولت آقای احمدی نژاد به چشم می‌خورد،  خود آقای احمدی نژاد آشکارا و با تاکید اظهار می‌کرد « محیط زیست نباید سد راه توسعه باشد» و  در برابرملاحظات محیط زیستی تمام قد ایستاده بود. این در حالی است که مجلس در آن زمان مخصوصا دوره‌ی اول ریاست جمهوری او، بسیار با وی همراه بوده که  همین امر برای خارج کردن این طرح از دستور کار کافی است.

درویش تاکید کرد:« عملا دستگاه‌هایی که نقش اجرایی این طرح را داشتند به آن عمل نکرده و دولت نیز به عنوان ضامن اجرایی قانون پی‌گیر اجرای آن نبود. در حال حاضر این طرح تکمیل شده و به عنوان لایحه‌ی کاهش آلودگی هوا از 3 سال پیش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است ولی این مجلس نیز همچنان زیر بار بررسی این لایحه نرفته و به بهانه‌های مختلف از زیر بار آن شانه خالی می‌کند. حتی دو هفته‌ی پیش که کلیات آن نیز رای آورد مخالفان لایحه به قدری اخطار‌های آئین نامه‌ای بیان کردند که مجلس مجبور به ارجاع مجدد لایحه به کمیسیون‌ها برای بررسی بیش‌تر شد. این در حالی است که ما شاهد هستیم آلودگی هوا دست کم سالی بیست میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضربه زده و هزاران نفر از هموطنان ما را می‌کشد اما عملا هنوز در سبد اولویت‌های راهبردی صحن بهارستان از جایگاه لازم برای این‌که  لایحه خارج از نوبت مورد بررسی قرار بگیرد و تصویب شود  قرار نگرفته است.»

او برای سرعت بخشی به اجرای این برنامه گفت: «ما توانستیم اتفاقی که قرار بوده در سال 82 انجام شود را در سال 93 انجام دهیم یعنی تمامی خودرو ها از استانداد یورو 4 برخوردار شوند. باید به این موضوع تاکید کرد که دولت کاملا از این لایحه حمایت کرده و و تکلیف شانزده وزارت خانه و نهادی که در آلودگی هوا درگیر هستند و مسوولیت دارند برای اولین بار با شفافیت مشخص شده است. امیدواریم با توجه به مصوبه‌ی دولت که تاکید بر سرعت بخشی بیش‌تر بررسی این لایحه داشت، بتوانیم این عقب ماندگی را جبران کرده و یک بار برای همیشه ماجرای آلودگی هوا را حل کنیم.»

     تعطیلی مدارس مشکل آلودگی هوا را حل نمی‌کند

فریده اولادقباد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز درباره این لایحه گفت:« من در دیدار خود با آیت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله مقتدایی، موضوع آلودگی هوا را مطرح کرده و گفته ام آلودگی هوا موجب مختل شدن جدی زندگی مردم شده است، لذا باید بر لزوم بهبود کیفیت سوخت نیروگاه‌ها، حرکت به سمت استحصال انرژی‌های نو و همچنین تسهیل حمل و نقل ریلی و پایان دادن به روند تراکم فروشی در شهرهای بزرگ تأکید شود.»

او در ادامه توضیح داد:« متاسفانه  برای آلودگی هوای تهران و کلانشهر ها بیش‌تر تصمیماتی که گرفته می‌شود خلق‌الساعه است.

 از جمله این تصمیمات مسکنی مثل تعطیلی مدارس بوده، ما نیازمند یک برنامه ریزی اساسی در این چهارچوب هستیم که خیلی از سازمان‌ها در آن نقش به سزایی دارند. تعطیلی مدارس نه تنها مسکن موثری برای حل این موضوع نیست بلکه موجب افت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد، این موضوع عواقبی در پی خواهد دارد که جبران آن بسیار سخت و در بعضی مواقع غیر قابل جبران است.»

او در ادامه تصریح کرد:« یکی ازمواردی که می‌تواند در آلودگی هوا بسیار اثر گذار باشد خودرو‌های فرسوده یا به تعویق افتادن معاینات فنی آن‌ها است. باید تدابیر و برنامه ریزی اصولی و بنیادی برای رفع این موضوعات اندیشیده شود که مطالعه راهکارهای کشور‌هایی که دارای کلان‌شهر هستند واستفاده از روش‌های آن‌ها برای به حداقل رساندن آلودگی هوا می‌تواند موثر باشد.»