سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد

دارو و درمان 10 درصد گران می‌شود

افزایشی که به گفته او، رضایت جامعه پزشکی را فراهم نمی‌کند. قیمت خدمات پزشکی، یکی از بحث‌هایی است که همواره مورد مجادله بوده است، مجادله‌ای که از دل آن ادعای درآمدهای چند صدمیلیونی پزشکان درآمده است. البته ایرج حریرچی، خبری درباره این ادعا نیز داشت: وزارت بهداشت از نظام پرستاری شکایت می‌کند.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
ایرج حریرچی
نوآوران -

 ایرنا: سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در نشست خبری دو هفتگی خود در وزارت بهداشت از رشد 10 درصدی خدمات پزشکی و دارو در سال جاری خبر داد. افزایشی که به گفته او، رضایت جامعه پزشکی را فراهم نمی‌کند. قیمت خدمات پزشکی، یکی از بحث‌هایی است که همواره مورد مجادله بوده است، مجادله‌ای که از دل آن ادعای درآمدهای چند صدمیلیونی پزشکان درآمده است. البته ایرج حریرچی، خبری درباره این ادعا نیز داشت: وزارت بهداشت از نظام پرستاری شکایت می‌کند.

ایرج حریرچی با اعلام رشد 10 درصدی تعرفه‌های پزشکی گفت: «با این سیاست پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعرفه‌های پزشکی سال 95 رشد 15 درصدی بود، پیشنهاد سازمان نظام پزشکی نیز افزایش 20 درصدی تعرفه‌ها بود، برخی بیمه‌ها نیز خواهان رشد صفر درصد تعرفه‌های پزشکی بودند، پیشنهاد رشد 10 درصدی تعرفه‌های پزشکی نیز در شورای عالی بیمه وجود داشت که در نهایت رشد 10 درصدی تعرفه‌ها در دولت تصویب شد.»

وی اضافه کرد: «نگرانی وزارت بهداشت این است که با این سبد رشد کلی 10 درصدی آیا چرخ بیمارستان‌ها می‌چرخد یا نه، زیرا در شرایطی هستیم که حداقل 70 درصد هزینه‌های وزارت بهداشت، هزینه‌های پرسنلی است که شاهد رشد 12 تا 15 درصدی حقوق کارکنان هستیم، علاوه بر آن تورم در بخش سلامت بیش از تورم عمومی است بنابراین رشد 10 درصدی تعرفه‌های پزشکی را کافی نمی‌دانیم.»

حریرچی درباره افزایش قیمت دارو نیز گفت: «در مورد رشد قیمت داروها نیز با تصمیم‌گیری شورای عالی بیمه برای سبد کلی داروهای کشور رشد قیمت 10 درصدی نسبت به سال گذشته پیش‌بینی شده است البته در مورد قیمت داروهای خارجی رشد صفر درصدی را در سال 95 خواهیم داشت.»

پزشکان می‌پذیرند

سخنگوی وزارت بهداشت درباره قیمت‌گذاری خدمات پزشکی گفت: «تعرفه گذاری ابزار سیاست‌گذاری وزارت بهداشت در بازار سلامت است. سیاست‌گذاران سلامت می‌توانند با اعمال تعرفه‌های منطقی بازار سلامت را اقتصادی و سودآور کنند که لازمه این سیاست،واقعی شدن تعرفه خدمات پزشکی است .»

حریرچی در پاسخ به این پرسش که آیا جامعه پزشکی رشد 10 درصدی تعرفه‌ها می‌پذیرد گفت: «مطمئن هستیم که جامعه پزشکی مصوبه دولت را می‌پذیرد و دولت حتماً با اعمال اهرم‌های نظارتی جلوی تخلفات را می‌گیرد.  قائم‌مقام وزیر بهداشت افزود: تخلف در حوزه بستری در حداقل ممکن است البته تخلفاتی در حوزه سرپایی وجود دارد که حتماً در صورت مشاهده و گزارش با متخلفان برخورد می‌شود. افزایش تعرفه‌ها کافی نبود اما میزان رشد تعرفه‌ها نیز در حدی نیست که ارائه خدمات سلامت در مراکز درمانی دولتی و خصوصی فلج شود.»

شکایت وزارت بهداشت از مسئول نظام پرستاری

چندی پیش یکی از مسئولان نظام پرستاری در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها از درآمد 300 برابری پزشکان نسبت به پرستاران خبر داده بود. قائم‌مقام وزیر بهداشت  دراین‌باره گفت: «وزارت بهداشت از یک فردی که در سازمان نظام پرستاری سخنانی درباره درآمد پزشکان گفته است شکایت کرده است، این فرد باید در دادگاه حاضر شود و برای گفته خود که از درآمد چند صدمیلیونی پزشکان سخن گفته است، سند بیاورد. ملاک وزارت بهداشت نامه معاون پرستاری است به‌هرحال افرادی در این حوزه وجود دارند که نمی‌توانیم آ‌نها را اقناع کنیم،برخی افراد با بیان دلایل قانع می‌شوند برخی نیز هیچ‌وقت نمی‌خواهند قانع شوند، وزارت بهداشت نیز بنا ندارد، بیش از این وارد این فضاسازی‌ها بشود. »

حریرچی افزود: «افرادی در حوزه پرستاری هستند که حتی وقتی وزیر به سوریه و لبنان رفته و جان خود را در معرض خطر قرار داده می‌گویند،وزیر به این کشورها رفته که نظام پزشک سالار را صادر کند.  افرادی که از تفاوت 300 تا هزار برابر حقوق پزشک و پرستار می‌گویند باید گفته خود را ثابت کنند. »