دکتر پورشامی در گفت و گو با نوآوران عنوان کرد:

طب سوزنی درمانی بدون دارو

سال گذشته در یکی از برنامه های جشن رمضان به خانه کودکی به نام امیرعلی بیماری می روند که فلج کامل محسوب می شد و فقط به صورت درازکش بود و قادر نبود حتی گردنش را نگه دارد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
طب سوزنی
نوآوران -

مهدیه فرجی :این کودک توسط یک پزشک طب سوزنی تا حد زیادی درمان می شود به طوری که در چند جلسه، قادر به نشستن و نگه داشتن گردنش می شود.

سرویس سلامت روزنامه نوآوران با پیگیری های بسیار، موفق به یافتن و گفت و گو با این پزشک جوان می شود که موفقیت های پزشکی اش را فقط و فقط لطف خدا و یاری و حمایت پروردگارش می داند. دکتر عباس پورشامی، متخصص طب سنتی و سوزنی که تحصیلاتشان پزشک عمومی بوده ولی در دوره طب سوزنی دوره دیده اند و 38 سبک مختلف را گذرانده اند. به قول خودشان، طب چینی، کره ای، ژاپنی و تایلندی دوره های مختلف و سبک های مختلف دارند و هر کدام علوم خاص خود را دارند که دکتر پورشامی بهره خوبی از سبک ها برده اند.

طب سوزنی چقدر در ایران جا افتاده است؟

می توان گفت آرام آرام در حال جا افتادن است. حتی خیلی از پزشکان ما به طب سوزنی روی آورده اند و دوره های این طب را می بینند. حتی بعضی از پزشکان ما به چین می روند و یک دوره دو ساله می بینند.

معمولا چه کسانی برای درمان به شما مراجعه می کنند؟

از هر طیفی و با هر بیماری ای به اینجا مراجعه می کنند. پا درد، دست درد، دیسک کمر، سیاتیک، طحال، معده، کلیه، قلب و در کل همه اعضا را شامل می شود و به اصطلاح طب کل نگر است.

آیا واقعا طب سوزنی قابلیت درمان اکثر بیماری ها را دارد؟

طب سوزنی مانند همه بیماری ها طول درمان دارد. ولی واقعا معجزه آساتر از سبک های دیگر است. هم طب سوزنی و هم طب های مکمل دیگر که اگر چاشنی این طب شوند، بیمار نتیجه بسیار بهتری می بیند.

آیا برای هر بیماری، جای خاصی را سوزن می زنند؟

بله دقیقا. نقاط زیادی برای طب سوزنی داریم. هر پزشکی هم شگردی برای تشخیص دارد. اگر تشخیص درست داده شود، درمان بسیار بسیار راحت است.

اگر تشخیص اشتباه داده شود و سوزن در جای اشتباهی وارد شود، چه اتفاقی می افتد؟

به جرات می توانم بگویم که هیچ اتفاقی نمی افتد. حتی اگر سوزن به اشتباه به قسمت دیگری برخورد کند، مثلا اگر قرار بود روی کلیه کار شود، اشتباه روی قسمت مربوط به کبد وارد شود، آن قسمت تقویت می شود.

طول درمان در این طب چگونه است؟

اکثر بیماران از جلسه دوم و سوم تغییر را متوجه می شوند. مثلا بیماری مراجعه کرده که پاهایش سرد بوده. این مساله می تواند به ضعف کلیه مرتبط باشد. حال با طب سوزنی، کلیه را تقویت می کنیم. از جلسه دوم پاها شروع به گرم شدن می کند. یا دست های سرد که معمولا اکثر خانم ها با این مشکل مواجه شده اند هم به همین راحتی قابل درمان است.

همینطور بیماری داشتم که دست و پاهای سمت راستش از کار افتاده بود. ولی در چند جلسه شما نمی توانستید متوجه شوید کدام قسمت از بدنش از کار افتاده بود.

یا دختر بچه ای که مچ دستش برگشته بود و پایش را روی زمین می کشید. ولی در جلسه دوم دستش باز شد و راه رفتنش هم بهتر شده بود.

حال شما فکر کنید با طب رایج چگونه قرار است این مشکلات برطرف شود!

طب سوزنی روی بیماری هایی مثل سرطان هم جواب می دهد؟

بله. من در پرونده ام سرطان پروستات دارم که روی بیمار کار کرده ایم و خوشبختانه نتیجه خوبی هم دیده ایم.

سر و کارتان با کودکان هم هست؟

بله. اتفاقا من با کودکان زیاد سر و کار دارم. بچه های صعب العلاج، بچه هایی که تشنج کرده اند، بچه هایی که سی پی هستند، بچه های او تی سی و کودکانی با مشکلات مشابه که روی اینها خیلی کار کرده ام و جوابهای خوبی هم گرفته ام.

برای مثال، کودکی بوده که پدر با نیسان دنده عقب گرفته و با صورت کودک برخورد کرده و صورت کودک شکسته و بینی کودک له شده. استخوان بینی با عصب بینایی برخورد کرده و موجب نابینایی کودک شده است. عمل زیبایی روی صورت این کودک انجام می شود و صورت کودک بهبود می یابد ولی بینایی او بازنمی گردد. چهار سال از این اتفاق می گذرد و حتی با وجود مراجعه به بیمارستان های خوبی مثل فارابی و ... به آنها می گویند که یک درصد هم امکان بازگشت بینایی این کودک وجود ندارد. به اینجا مراجعه کردند. من هم به آنها قولی ندادم فقط گفتم با توکل به خدا کار را شروع می کنم. باقی اش با خداست. وقتی شروع به کار کردیم در جلسه اول یک سوم بینایی این کودک بازگشت و به مرور بینایی اش بهتر هم شد.

این طب روی بیماران مرگ مغزی هم می تواند جواب دهد؟

من شخصا تا به حال روی چنین بیمارانی کار نکرده ام و این موضوع را نشنیده ام. ولی شاید روزی برسد که چنین بیمارانی هم قابل درمان باشند.

پزشکان طب رایج، طب سنتی را قبول دارند؟

البته در گذشته بسیار کمتر. ولی در حال حاضر با توجه به رایج شدن این طب، خیلی بیشتر و بهتر قبول می کنند ولی همچنان طب های دیگر را رد می کنند.

این طب توانایی تشخیص بیماری ها را هم دارد؟

همین که بیمار بگوید مثلا سرگیجه دارم، یا دست و پایم خواب می رود، ما متوجه می شویم که مشکل از کجاست. مثلا به چنین بیماری می گوییم که با چشمان بسته چند قدمی راه برود. تعادل بیمار در همین چند قدم مشخص می شود و با توجه به آن، مشخص بیمار تشخیص داده می شود.

از نحوه سوزن زدن برایمان بگویید.

به خود عضو یا ارگانی که دچار درد یا مشکل است، سوزن نمی زنند. نقاطی هست که برای اعضای بدن تعریف شده. مثلا در دست یا پا، نقاطی وجود دارد که به اعضای داخلی بدن لینک می شود و ما سوزن را با سبک سوجوکی به همان جا می زنیم.

طب معمولی و سوزنی، در بدن بزرگ انجام می شود. نقاطی در بدن بزرگ است. مریدین هایی در بدن وجود دارد که با دستگاهی که نقطه یاب است، جای دقیق سوزن زدن مشخص می شود. مثلا می دانیم برای ریه، این نقطه را باید سوزن زد. این نقاط، نقاطی است که روی پوست و عضله زده می شود نه روی عضوی که دچار مشکل شده و همانطور که قبلا هم گفتم طوری نیست که اگر سوزن را اشتباه بزنیم مشکلی به وجود بیاید. چه بسا ممکن است برای عضو دیگری موثر واقع شود.

برای افزایش قد یا ریزش مو و مشکلاتی که بیشتر زیبایی محسوب می شود هم می توان از ریزش مو استفاده کرد؟

بله. برای افزایش قد هم در طب سنتی و سوزنی کار می شود و البته روش های خودش را دارد. گاهی زانو حجامت می شود. در جایی مگنت می گذارند ولی در کل می گویند سن نباید گذشته باشد.

برای ریزش مو هم جواب داده است. در جاهایی چند سوزن می زنیم تا خون بیاید و گردش خون ایجاد شود. ولی معمولا باید ریشه و علت ریزش مو مشخص شود. مثلا، یک علت ریزش مو مربوط به کلیه است. اگر کلیه ضعف داشته باشد، فرد استخوان درد دارد و دست و پایش سرد است و ریزش مو دارد. همینطور ریزش مو می تواند از یبوست یا از بهم ریختگی هورمون ها باشد. گاها هم برای ناراحتی اعصاب است. ولی معمولا می گویند مادر موی سر، کلیه است.

پس شما طب سوزنی را به طب رایج ترجیح می دهید.

طب رایج خیلی خوب است و در بعضی جاها فوق العاده عمل می کند. ولی خب ضعف هایی هم دارد. طب سوزنی درمان بدون دارو است. کسی که طب سنتی دارد و مزاج شناس است، می تواند اصلاح مزاج هم انجام دهد که خیلی بهتر می شود. اگر اصلاح مزاج شود و بعد سوزن زده شود، فوق العاده تاثیر مثبتی در بهبود بیماری دارد.

هزینه طب سوزنی و سنتی نسبت به طب رایج چگونه است؟

در ظاهر، کمی بیشتر است. مثلا در طب رایج، سونوگرافی، ام آر آی، عکس و یکسری آزمایش ها باید انجام شود تا بیماری مشخص شود و بعد برای بهبود باید دارو مصرف شود. ولی چون طب سوزنی بر اساس علائم کار می کند، شاید بتوان گفت هزینه اش نسبت به طب رایج، کمتر هم باشد.

چاقی و لاغری هم با طب سوزنی قابل درمان است؟

بله. در این مورد هم خوب جواب گرفته ایم. حال چه موضعی و چه کلی. اگر بخواهیم علمی و ریشه ای درمان کنیم باید ببینیم ضعف در کجاست. غدد آدرنالین یا تیروئید است؟ مشکل از طحال است؟ به این ترتیب می آییم اول اشتها را با کنترل طحال کم می کنیم سپس به بخش هایی که احتمال می دهیم مشکل از آنجا ناشی شده است می پردازیم.

طب سوزنی در مورد بیماری های اندام های تناسلی هم جوابگو هست؟

بله. ناباروری، جهش اسپرم، عادت ماهانه های به هم ریخته و یا با خونریزی و بدون خونریزی هم جزو بیماری های بوده که درمان شده اند.

خاطره ای از کارتان برای خوانندگان ما تعریف کنید.

دختر 18 ساله نابینایی به همراه پدر و مادرش به اینجا آمدند. در صورت این دختر ناامیدی موج می زد. به من گفت پیش چند پزشک متخصص رفته ایم و جواب نگرفته ایم. تا اینکه یکی از اقوام، شما را معرفی کرده اند، گفتیم اینجا هم بیاییم.

این دختر به خاطر تبخالی که در مغزش به وجود آمده بود، هشت سال نابینا شده بود. حتی بعد از اینکه به مرور زمان تبخال خوب شده بود ولی بینایی این دختر بازنگشته بود.

من پیش خودم گفتم حتما طول درمان دارد ولی چیزی به بیمار و خانواده اش نگفتم که نگران تر نشوند. فقط گفتم به امید خدا شروع می کنیم ببینیم چه می شود. روی دست ها  و جاهای مختلفی از بدنش سوزن زدم. بعد از چند دقیقه، این دختر خانم گفت که می بینم. یعنی حتی سوزنی که در دستش فرو رفته بود را می دید و نشان می داد. طوری که همه بیماران بالای سر او آمدند و حیرت کرده بودند که البته باز هم می گویم تمام این اتفاقات چیزی نیست جز لطف خدای متعال و توفیقی که به برای درمان بیماران به من داده.

... و حرف آخر

به امید روزی که سخت ترین و غیرممکن ترین بیماری ها هم درمان شود و شاهد عذاب کشیدن هیچ عزیزی نباشیم.