سخنگوی وزارت بهداشت

اعتماد میان مردم و پزشکان باید بازسازی شود

مرگ عباس کیارستمی، کارگردان شهیر ایرانی همچنان یکی از مرموزترین پرونده‌هایی است که مورد توجه افکار عمومی است. وزارت بهداشت کمیته‌ای برای بررسی علت مرگ او تشکیل داده است و قرار بود چند هفته پیش نتیجه تحقیقات این کمیته منتشر شود اما نه تنها نتیجه بررسی‌های این کمتیه منتشر نشد بلکه دیروز سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود اعلام کرد طبق توافقی که بعد از نامه وزیر بهداشت به رئیس سازمان نظام پزشکی بنا شد بعد از بررسی کمیسیون پزشکی نتیجه را اعلام کند که این نتایج در نهایت تا هفته آینده اعلام خواهد شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
وزیر
نوآوران -

ایرج حریرچی در ادامه این نشست درباره علت مرگ چهار بیمار دیالیزی بیمارستانی در اهواز هم توضیح داد. به گفته او  معمولا بیمارانی که دیالیز می‌شوند یک بیماری زمینه‌ای نیز دارند و «ویروس یا عامل بیماری در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی باشند نسبت به افراد سالم به صورت شدیدتری ظهور می‌کند» و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماران دیگری هم در آن بیمارستان حضور داشته‌اند، گفت اگر عامل مرگ این افراد «عاملی سیستماتیک و مسموم‌کننده» بوده، همه باید علایم خاصی نشان می‌دادند و «نمی‌شود فقط چهار نفر این عامل را بگیرند.» در این بیمارستان هشت بیمار تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و به گفته حریرچی «سایر بیماران هیچ علامتی نداشته‌اند» و بررسی‌ها نشان داده «نه از نظر سیستماتیک و نه از نظر غذای بیماران مشکلی وجود نداشته» بلکه یک «عامل دهانی روده‌ای» در آنجا موجود بوده که یا «ناشی از غذای مشترک و یا ناشی از عامل دیگری» بوده است. او همچنین تاکید کرد که از بین چهار نفری که جان خود را از دست داده‌اند «دو نفرمبتلا به نارسایی قلبی، یک نفر مبتلا به سیروز کبدی و یک نفر هم مبتلا به سرطان» بوده است.

حریرچی در ادامه با اذعان به اینکه اعتماد جامعه به پزشکان کاهش پیدا کرده است ابراز امیدواری کرد با کم‌ترشدن ارتباط مالی بین پزشک و بیمار این اعتماد افزایش پیدا کند. او همچنین در پاسخ به اینکه چرا برخورد صریحی با پزشکان متخلف صورت نمی‌گیرد گفت: در دنیا برای این موضوع بسته‌های مختلفی وجود دارد؛ اولین چیزی که در خطای درمانی به نظر می‌رسد، برخورد قاطع قانونی و افشای مسئله است. در عین حال باید توجه کرد که یکی از روش‌های مقابله با خطای پزشکی، خوداظهار محرمانه است؛ به صورتی که با سیستم قانونی شرایطی را ایجاد کنیم که فرد خودش اعلام کند که این خطا را انجام داده است.

حریرچی درباره وضعیت محصولات تراریخته در کشور هم تولید این نوع محصولات را به صورت انبوه ندانست و در عین حال مدعی شد در زمینه واردات محصولات تراریخته دامی «نظارت وجود دارد.» او همچنین توزیع خدمات بهداشتی و درمانی در سطح استان‌های کشور را به سمت «عدالت» دانست.

قائم مقام وزیر بهداشت درباره وضعیت شاخص‌های عدالت در سلامت بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت اعلام کرد بعد از اجرای این طرح پرداخت‌ها از جیب مردم کاهش داشته و قرار است سازمان بهداشت برای ارزیابی این موضوع به ایران بیاید. او همچنین مدعی شد پرداخت هزینه‌های سلامت از جیب مردم که پیشتر تا 60 درصد هزینه‌ها بود به 30 تا 40 درصد رسیده است و هزینه‌های فقرزا هم کاهش معناداری داشته‌اند.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره حوادث ترافیکی گفت: در حال حاضر تصادفات عامل سوم مرگ و میر در ایرانند و حتی در برخی استان‌ها به عامل دوم مرگ تبدیل شده‌اند. باید توجه کرد که تصادفات هزینه‌های بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند؛ به طوریکه می‌توان گفت پنج درصد درآمد ناخالص ملی ما مانند بسیاری از کشورهای مشابه صرف هزینه‌های مربوط به تصادفات می‌شود. به گفته البته در 10 سال گذشته قدم‌های مثبتی در حوزه تصادفات برداشته شده به طوریکه تعداد نزدیک 20 هزار مرگ در سال به 16 هزار مرگ رسیده است.