خطراتی که فرزندان طلاق را تهدید می کند

فرزندان طلاق در اثر خلأ روحی و عاطفی ممکن است به افراد دیگر پناه ببرند و در معرض خطراتی قرار بگیرند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
خطراتی که فرزندان طلاق را تهدید می کند
نوآوران -

سمیه افشاریان آسیبشناس طی گفتوگویی با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تبعات طلاق گفت: طلاق از اتفاقات نامبارکی است که تبعات ناخوشایندی برای زوجین، فرزندان و خانواده آنها در پی دارد. مطمئناً هیچکس دوست ندارد در زندگی این اتفاق را تجربه کند اما گاهی اوقات این، تنها راه باقی مانده است. در این میان پس از جدایی، فرزندان این افراد در معرض مسائل و مشکلات متعددی قرار میگیرند که خود در انتخاب آن هیچ دخالتی ندارند.

 وی افزود: نداشتن خانواده یکپارچه و محروم بودن از محبت والدین این کودکان را با مسائل عاطفی مواجه میکند اما توجه به چند نکته میتواند از شدت این آسیبها بکاهد.

افشاریان افزود: والدین پس از جدایی باید تلاش کنند تا حد امکان  فرزندانشان را از لحاظ روحی و عاطفی حمایت کنند و اجازه ندهند آنها احساس خلأ عاطفی کنند چراکه در غیر اینصورت ممکن است برای تأمین نیاز عاطفی به افراد دیگری پناه ببرند که خطراتی را برای آنها در پی داشته باشد.

این کارشناس تصریح کرد: فرزندان دختر و پسر هر دو به یک اندازه در این موقعیتها آسیب میبینند. پسرها با ابراز خشم و دخترها با گوشهگیری و پناه بردن به خلوت خود عکسالعمل نشان میدهند.

وی در ادامه گفت: وجود و حضور پدر و مادر در کنار کودکان امری ضروری است، زیرا در صورت نبودن پدر، کودک احساس ناامنی کرده و  در غیبت مادر نیز از لحاظ احساسی و عاطفی صدمات غیرقابل جبرانی به آنها وارد میشود.

افشاریان تأکید کرد: افرادی که به هر دلیل مجبور به طلاق هستند باید بیشتر به فرزندانشان توجه کنند. والدین در هر شرایطی مسئول هستند و موظفند در مسیر زندگی فرزندانشان را همراهی کنند.