با بدغذایی چه کنیم؟

کودک بی اشتها نیست شما پرخورید

فرزندان ما، از لحظه تولد تا بزرگسالی با مشکلات گوناگونی روبه رو میشوند. یکی از شایعترین این مشکلات، به ویژه در سنین قبل از دبستان، بی اشتهایی است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کودک بی اشتها نیست شما پرخورید
نوآوران -

عوامل بسیاری میتواند در روش غذایی و اشتهای کودک تأثیر بگذارد و ما فقط در صورتی میتوانیم به او کمک کنیم که دلیل واقعی مشکل او را دریابیم و آن را بر طرف کنیم. در عین حال توجه به این نکته ضروری است که پیدایش مشکل یا ناراحتی یکی از بخشهای غیرقابل اجتناب در سیر رشد بچههاست. قبل از هر چیز بهتر است تعریفی از اشتها ارائه کنیم. اشتها یعنی میل خاص دستگاههای بدن که فرد را به سوی انتخاب غذای موردنیاز و لازم هدایت میکند. اشتها نیز حالتی شبیه نفس کشیدن، بلعیدن و سایر برنامههای بدن انسان بوده، بیاختیار و غیرارادی است. بدیهی است که تمایل نداشتن کودکان به غذا، والدین را نگران میکند اما باید به میل آنها احترام گذاشته و در ضمن به حل مسأله پرداخته شود. در ضمن لازم نیست که اوقات غذا خوردن به ساعت جدال و درگیری تبدیل شود. غذا نخوردن کودکان را به بدخلقی آنها نسبت ندهید. نباید بچهها را عادت داد که فقط در ساعات غذا خوردن، چیزی بخورند. پس در هنگام بروز این مشکل چه باید کرد؟ شاید قبل از هر چیز لازم باشد که فرزند خود را نزد پزشک ببرید چراکه بیمیلی به غذا ممکن است با پیدایش هر نوع بیماری، هر چند خفیف و جزیی، ایجاد شود و پزشک با معاینات دقیق فرزندتان این موضوع را روشن خواهد کرد.

گاهی اوقات والدین تصور میکنند که فرزندشان بیاشتهاست. در حالیکه بیش از ظرفیت، به او غذا میدهند و وقتی که او نمیخورد، تصور میکنند که مشکلی در اشتهای وی ایجاد شده است. اگر وضعیت رشد فرزند شما در نمودار قد و وزن مطلوب است و رشد طبیعی نشان میدهد، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. غالباً تغییر رژیم غذایی نیز بیتأثیر در اشتهای کودک نیست. غذاهایی که چرب باشند، اشتیاق کودک را نسبت به غذا خوردن کمتر میکنند برای مثال اکثر بچهها شیر را دوست دارند اما بچههای بیاشتها شیر بدون سرشیر و شیر کمچرب را بهتر میخورند. گوشت، سبزیجات و میوه نیز از منابع غذایی خوب برای کودکان به شمار میرود.

        فقط 3 وعده یا بیشتر

سوال بسیاری از والدین این است که آیا خوراکیهای میانوعده میتوانند جایگزین غذای اصلی شوند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که میتوان از خوراکیهای کمحجم مانند سیب، هویج، آبمیوه یا میوه استفاده کرد تا علاوه بر اینکه مواد طبیعی را به بدن کودک میرسانند موجب بیاشتهایی او نیز نشوند. گاهی اوقات وقتی با فرزندتان بیرون میروید و او تقاضای یک شیرینی یا شکلات میکند با او مخالفت نکنید زیرا گاهی اوقات این خوراکی بیشتر غذای روح کودک شما به حساب میآید. البته بهتر است اینگونه خوراکیها بعدازظهر یا عصر به کودک داده شود تا مانع خوردن غذای اصلی نشود. یکی دیگر از کارهایی که والدین میتوانند صورت دهند این است که یک رژیم غذایی کامل و متنوع را برای کودک در نظر بگیرند اما به او اجازه دهند که مسئولیت انتخاب غذای خود را به عهده گیرد. به این ترتیب او تمایل بیشتری برای خوردن غذا پیدا خواهد کرد.

        نمودار سینوسی اشتها

نکته قابل توجه دیگر این است که اشتها متغییر است. حتی مقدار شام و ناهار افراد با یکدیگر فرق میکند، سن کودک و میزان نیاز او به انرژی، همچنین احساسات او، همه در مقدار و نوع غذای مصرفی تأثیر دارند. کودکان، معمولاً در سالهای دوم و سوم زندگی کمتر از سال اول غذا میخورند و در این دوران سرعت رشد هم نسبت به سال اول کندتر میشود، بنابراین آنها به انرژی کمتری نیز احتیاج دارند و غذای بسیاری نمیخواهند، که همه این موارد طبیعی است و نباید آنها را وادار به غذا خوردن کرد. از دیگر عوامل موثر بر اشتهای کودکان، جو حاکم بر زمان صرف غذاست. بهتر است که کودکان غذا را با شادی بخورند. اگر هنگام صرف غذا همه خوشحال و راضی باشند و از غذا خوردن لذت ببرند، میتوانند آهسته غذاخوردن و زمین ریختن غذای کودک را بهتر تحمل کنند و با آرامش بیشتری با او کنار بیایند. در ضمن افرادی که برای کودک عزیز و مهم هستند در احساسات کودک نقش بسزایی داشته و حالت آنها در حین غذا خوردن برای بچه الگو میشود. نگرانی و ترس بیش از هر چیز موجب بیاشتهایی کودکان میشود. توجه داشته باشید که نگرانی و استرس والدین، بیش از آنچه تصور کنید بر فرزندان تأثیر دارد و از آنجایی که فرزندان تجربه کافی در زندگی ندارند، ممکن است با احساس ناراحتی والدین بترسند که نکند والدین به دلیل مشکلاتی که دارند. فرزندشان را ترک کرده یا دیگر او را دوست نداشته باشند و همین مسأله عاملی برای نگرانی و ترس آنها شده ، اشتهای آنان را بهشدت کاهش میدهد. پس تا حد امکان فضای آرام و شادی را برای فرزندان ایجاد کنید تا آنها نیز با آرامش و خوشحالی مراحل رشد خود را پشت سر بگذارند.