سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد

استقبال از سرمایه‌گذاری خارجی در بخش سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه را طی سه سال گذشته تشریح کرد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
استقبال از سرمایه‌گذاری خارجی در بخش سلامت
نوآوران -

 ایرج حریرچی در نشست خبری دیروز به مناسبت هفته دولت، درباره برنامه وزارت بهداشت برای کاهش آسیب،توضیح داد و گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در دوره اخیر توجه به کاهش آسیب است. هدف ما در تمام جامعه مدنی و نظام، به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی است. ما مراکزی را به طور ویژه برای زنان و مردان در معرض خطر راه‌اندازی کردیم و اقداماتی را در زمینه پیشگیری و غربالگری در سطح جامعه، زندان‌ها و برخی از مراکز تجمع آنها ارائه می‌کنیم. حریرچی همچنین به امضای تفاهمنامه با برخی کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی مجتمع‌های بزرگ بیمارستانی (مگا هاسپیتال) در کشور اشاره کرد و گفت: ما در این مورد تفاهمنامه‌های متعددی را امضا کردیم، اما از پیشرفت آن به طور کامل راضی نیستیم. در عین حال امیدواریم بتوانیم موفقیت خوبی در این زمینه به دست آوریم.

 کمبود 100 هزار تخت بیمارستانی

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت معمولا ۱۰/۵ درصد تولید ناخالص به حوزه سلامت اختصاص دارد که این رقم بیش از سه برابر بخش انرژی و تسلیحات نظامی است اما در حال حاضر ۷/۳ تولید ناخالص ملی در حوزه سلامت صرف می‌شود در نتیجه به سرمایه‌گذاری زیاد در این حوزه نیاز است. به گفته او در ایران حدود یک‌صد هزار تخت بیمارستانی کمبود داریم و 57 درصد تخت‌ها نیز فرسوده است. بنابراین سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و داخلی در این زمینه می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود. سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با توجه به کمبود منابع، دولت به جذب سرمایه‌گذاری خارجی تمایل دارد، گفت: برخی اقدامات حوزه سرمایه گذاری مربوط به آمادگی در داخل کشور است که باید قیمت تمام شده، سود معقولی داشته باشد. همچنین امنیت سرمایه‌گذار خارجی نیز فراهم شود که در این راستا مطالعات لازم انجام و پروژه‌های آن مشخص شده است. حریرچی در باره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه درمان نیز توضیح داد و گفت: ما با همکاری دولت، مجلس و وزارت رفاه از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای بیمه ثبت نام کردیم که در نتیجه ۹ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۲۶۵ نفر دفترچه بیمه دریافت کردند. در این طرح از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بستری در بیمارستان‌های دولتی حمایت مالی شد. به گفته سخنگوی وزار بهداشت انجام یک میلیون و ۱۴۳ هزار زایمان طبیعی رایگان، کاهش هفت درصدی سزارین، نوسازی ۳۹ هزار تخت بیمارستانی و همچنین ایجاد ۶ هزار و ۴۴ واحد مطب در مراکز دولتی و برنامه برای ساخت ۱۹۰ کلینیک ویژه از جمله دستاوردهای سه سال اخیر وزارت بهداشت است. سخنگوی وزارت بهداشت از مذاکره با ترکیه برای راه‌اندازی دو بیمارستان هزار تختخوابی در کشور خبر داد و گفت: ما در بخش خدمات تخصصی، اقدامات عملی متعددی انجام داده‌ایم. 16 میلیون و 500 هزار بستری شامل پیوند کبد و کلیه و جراحی‌های متعدد طی این سه سال انجام شد و خدمات تخصصی بستری در بیمارستان‌های دولتی تکمیل شد.

 پیوند کبد برای لطیفه مقدور نبود

حریرچی با اشاره به ماجرای فوت «لطیفه» دختر نوجوان افغان که پنج شنبه گذشته بر اثر ابتلا به نارسایی کبدی در بیمارستان نمازی شیراز درگذشت، اعلام کرد که همه لطیفه‌های رحمانی خواهران ما هستند. سیستم درمانی ما در زمان جنگ دشمن را هم درمان می‌کرد. نارسایی حاد کبدی که «لطیفه» به آن مبتلا بود، مشکلات مربوط به خود را دارد. برای کسی که در ICU بستری شده، لوله تنفسی برای او گذاشته شده و خونریزی دارد، پیوند کبد مقدور نیست. او همچنین از حاشیه سازی برخی رسانه‌ها نسبت به این موضوع نیز انتقاد کرد و گفت: تا یک سال و نیم گذشته در این کشور 10 میلیون نفر بیمه نداشتند و کسی مطلب نمی‌نوشت. در تمام دنیا از جمله ایران لیست‌های طولانی انتظار برای پیوند کبد وجود دارد. سال گذشته 10 مورد پیوند برای برادران و خواهران افغان با دهنده‌ای از میان خودشان انجام شد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت اقدامات این وزارتخانه برای اجرای برنامه پزشک خانواده به تصویب رسیده است. خرید راهبردی خدمات، اصل تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان و همچنین اجرای نظام ارجاع و سطح‌بندی به عنوان اصول اساسی مطرح شده است. در این مدل برای پزشک عمومی، متخصص، به‌ورز و مراقبان سلامت نقش معینی تعریف شده است. حریرچی همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره ارتباط قاچاق شیر خشک و دارو از کشورهای غربی که آذر ماه سال گذشته از سوی رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو اعلام شد با پرونده هلال احمر که به تازگی رسانه‌ای شده است، گفت: موضوعی که در آذرماه مطرح شد مستقل بود، نمی‌توان گفت قاچاق دارو به صفر رسیده است اما آنچه که از کانال‌های رسمی به ما اعلام می‌شود این است که دارو و اقلام قاچاق موجود در داروخانه‌های دولتی به صفر و در داروخانه‌های غیر دولتی به حداقل رسیده است.

او در ادامه افزود: عمده مشکل ما با مکمل‌ها است و پرسود بودن این حوزه باعث وجود آن در همه کشورهای دنیا شده است. وزارت بهداشت اطلاعی از ارتباط پرونده قاچاق شیرخشک و دارو از کشورهای غربی با پرونده هلال احمر ندارد و در این موضوع نیز دخیل نیستیم.