به بهانه لاغری و ترک اعتیاد فروخته می‌شوند

مرگ‌ با طعم داروهای عطاری

«100درصد گیاهی، لاغری و ترک اعتیاد فقط در مدت 20 روز، بدون درد، بدون خماری، بدون بستری، افزایش دهنده قوای جسمی، روشن کننده پوست، چاق کننده پوست» همه اینها از نمونه تبلیغاتی است که بارها در شبکه‌های ماهواره ای و یا عطاری‌ها دیده می‌شود.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مرگ‌ با طعم داروهای عطاری
نوآوران -

کسانی که به گفته فروشنده این داروها از «چاقی رنج می‌برند» و یا اعتیاد «آن‌ها را از آغوش خانواده دور کرده» جذب این تبلیغات می‌شوند. غافل از اینکه براساس نظر کارشناسان طب سنتی در بیش‌تر داروه‌های ترک اعتیاد و لاغری سنتی مواد مخدر شیشه وجود دارد و علاوه بر معتاد کردن مصرف‌کننده های آنها باعث مسمومیت و در نهایت مرگ آن‌ها می‌شود. رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی دیروز از فوت۷۳۲نفر بامسمومیت دارویی درسال گذشته خبر داده است. حالا این سوال مطرح می‌شود که با این آمار آیا باید از خیر مصرف داروهای گیاهی از ترس مسموم شدن گذشت و یا اینکه به گفته وزیر بهداشت به طب سنتی«اعتقاد و باور» داشت.

   ترک اعتیاد در کم تر از 10روز!

یکی از پر طرفدارترین داروهای عطاری‌ها، داروی ترک اعتیاد است که با تبلیغاتی چون «داروی ترک اعتیاد گیاهی رسید ترک اعتیاد در ۱۰ روز» روی شیشه و در و دیوار مغازه‌ها، فروخته می‌شود. آنهایی که فرد معتادی در خانواده دارند و پس از امتحان چند راه برای ترک آن به نتیجه‌ای نرسیده‌اند، به خیال بی‌خطر و موثر بودن این داروهای گیاهی، سراغش می‌روند. غافل از اینکه این دارو خودش اعتیاد آور است و فرد را از چاله به چاه می‌اندازد. طبق اعلام نظر کارشناسی آزمایشگاه‌های سم شناسی ستاد مبارزه با مواد مخدر ماده اصلی داروهایی که به عنوان ترک اعتیاد و یا کاهش سریع وزن در عطاری به فروش می رسد مخدر شیشه است. که خاصیت اعتیاد آوری دارد و لغزیدن در دام آن عمر را به باد فنا می سپارد. متاسفانه نبود آگاهی لازم درباره سوء مصرف این مواد زنگ های خطر را به صدا در آورده است.

محمدرضا قدیرزاده، رئیس گروه مطالعات سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده که داروهایی که به عنوان ترک اعتیاد گیاهی در عطاری ها فروخته می‌شود، اکثرا دارای داروهای شیمیایی و اعتیاد‌آور است. براساس تحقیقات این گروه، بیش از ۹۰‌درصد از داروهای ترک اعتیاد گیاهی در عطاریها، حاوی داروی شیمیایی دیفنوکسیلات است و البته از آن خطرناک تر، داروهای اعتیادآوری مانند ترامادول و کدئین. آن هم در شرایطی که ترامادول این روزها به عنوان یکی از داروهای اعتیادآور و روانگردان شناخته می‌شود و اعتیاد به آن بسیار خطرناک است. اما وجود ترامادول در این داروهای ترک اعتیاد باعث می‌شود، فرد احساس سرخوشی و شادابی پیدا کرده و تصور کند که ترک اعتیادش موثر بوده است.

حالا بار دیگر قدیرزاده در نشست خبری داروهای عطاری و لاغری از فوت۷۳۲نفر بامسمومیت دارویی درسال گذشته، خبر داده است. به گفته او مردم در رابطه باداروهای گیاهی اطلاعات کافی ندارند درحالی‌که برخی گیاهان اعتیادآورند.

دکتر قدیرزاده با اشاره به تبلیغ داروهای تقلبی از سوی عطاری‌ها و ماهواره‌ها گفت: تبلیغ‌کنندگان و شرکت‌های سازنده این داروها مدعی هستند که داروهایشان صد درصد گیاهی، بدون ماده شیمیایی و دارای تائیدیه آمریکا یا اروپا است. همچنین مدعی هستند که دوره درمان با این داروها بسیار کوتاه مدت است. رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در خصوص داروهای گیاهی ترک اعتیاد اضافه کرد: در مورد این داروها یک تبلیغ بسیار منفی وجود دارد و سازندگان آن معتقدند که ظرف مدت یک ماه اعتیاد قابل ترک است که این ادعا در کنار ادعاهای ذکر شده، همگی رد می‌شود.

قدیرزاده معتقد است این نوع از بیماری‌ها با هر دارویی قابل درمان نیست و به هیچ وجه با داروهای تقلبی و به ویژه داروهای گیاهی درمان و رفع نمی‌شود.

قدیرزاده با اشاره به اعتیادآور بودن این داروها تاکید کرد: داروهای گیاهی که از سوی ماهواره‌ها تبلیغ و یا در عطاری‌ها به فروش‌ می‌رسد، در چند دسته از جمله داروهای ترک اعتیاد، لاغری، چاق‌کننده و همچنین داروهایی به عنوان افزایش‌دهنده‌ی قوای جنسی عرضه می‌شود که هیچ‌کدام از آنها قابل تائید نیستند.

به گفته این مقام مسئول حتی اگر دارویی صد درصد گیاهی اما بدون ملاحظه مصرف شود، باز هم عوارض خاص خود را دارد. علاوه بر این باید گفت که در آمار وزارت بهداشت فوت ناشی از مصرف داروهای گیاهی لاغری گزارش شده است که در نتیجه آن فرد بعد از مصرف به کما رفته و پس از آن فوت شده بود. او درباره شناخت داروهای تقلبی از داروهای معتبر و رسمی توضیح داد: حتی اگر یک دارو ی وارداتی باشد، مردم باید شماره سریال، تاریخ تولید و انقضای آن را به دقت ببینند اما متأسفانه در داروهای گیاهی لاغری افزایش و کاهش وزن شاهد این هستیم که هیچ علامتی برای معرفی و جزییات ساخت و تولید ندارد. 

او در این نشست گفت که بسیاری از داروهای گیاهی که با عناوین لاغری، افزایش وزن و قوای جنسی و همچنین مؤثر در بدنسازی عرضه می‌شود، در کارگاه‌های زیرزمینی اطراف شهرهای بزرگ ساخته می‌شود و متأسفانه درصدهای مختلفی از داروهای گوناگون از جمله ترامادول و دیازپام در آنها وجود دارد.

    مرگ‌های گیاهی

این در حالی است که وزیر بهداشت اردیبهشت ماه امسال در نشستی از وجود برخی از عطاری‌هایی که به سلامت مردم آسیب می‌رسانند به‌عنوان یکی از مشکلات حوزه طب سنتی یاد کرده است.

او گفته است که از قوه قضاییه تقاضا دارم تا با افرادی که از علاقه مندی مردم به حوزه طب سنتی سوء استفاده می‌کنند، برخوردهای لازم شود. افراد متخلفی توسط سازمان نظام پزشکی و یا انجمن طب سنتی شناسایی می شوند اما به دلایل نامعلومی هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این افراد سودجو بیشترین آسیب را به سلامتی مردم و حوزه طب به سنتی می زنند. وزیر بهداشت با اشاره به اینکه به طب سنتی اعتقاد و باور زیادی دارد، تاکید کرده که طب سنتی در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند استفاده شود بدون اینکه عوارض طب مدرن را داشته باشد و فکر می‌کنم که نظر مردم نیز همین است چراکه مراجعات آنها به این مراکز بیشتر از مطب‌های پزشکان است.

این در حالی است که کارشناسان و متخصصان طب‌سنتی به وجود مواد مخدر در داروهای گیاهی هشدار داده‌اندو گفته‌اند که هیچ داروی گیاهی برای ترک اعتیاد وجود ندارد. تاکنون هیچ درمان گیاهی برای ترک اعتیاد شناخته نشده و این قبیل داروها مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

به گفته برخی کارشناسان، فروشندگان این گونه مواد تقلبی برای آن که رضایت نسبی خریدار را فراهم کنند در داروهای خود مقادیری مواد مخدر ضعیف تر از جمله تریاک یا داروهای خواب آور و آرام بخش می ریزند که خود اعتیادآور است. به عبارت دیگر ممکن است فرد اعتیاد اصلی خود را کنار گذاشته و به این داروها یا بهتر بگوییم مواد به کار رفته در آن ها معتاد شود. یک متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی با تأیید این مطلب می‌گوید: با بررسیوآزمایش‌های صورت‌گرفته روی بعضی

ازداروهای گیاهی ترک اعتیاد، دوزهایی از تریاک در این داروها ملاحظه شده که میزان آن نیز در این داروها متفاوت بوده است.

« محمد دریایی» اضافه می کند: بعضی از عطاری‌ها بدون آگاهی در مورد سوابق بیماری فرد معتاد اقدام به تجویز بعضی از داروهای گیاهی ترک اعتیاد می‌کنند در حالی که مشخص نیست مواد تشکیل دهنده این داروها چیست هرچند در بررسی های صورت گرفته، مشخص شده که بعضی از این داروها دارای دوزهایی از تریاک نیز می باشند.

او با این که اشخاص برای تهیه داروهای گیاهی باید به عطاری های دارای مجوز وزارت بهداشت مراجعه کنند؛ می گوید: در بعضی از عطاری ها، داروهای گیاهی با عنوان ترک اعتیاد و دخانیات به فروش می رسد در حالی که سلامت این داروها مورد تایید نیست.بیشتر گیاهانی که به عنوان داروی لاغری به خریداران فروخته می‌شود دارای مواد مخدر شیشه است و باعث اعتیاد و یا مسمومیت و در نهایت مرگ آن‌ها می‌شود.

این متخصص می گوید: هیچ دارویی به تنهایی منجر به ترک اعتیاد در فرد نمی شود. براین اساس اشخاص برای ترک اعتیاد باید به کلینیک های معتبر ترک اعتیاد و دارای مجوز مراجعه کنند. بنابراین ترک اعتیاد فقط از طریق دارو ممکن نیست و براین اساس دارو درمانی باید در کنار روان درمانی صورت گیرد. 

وجود نمک دریایی مسموم در بازار نیز از خبرهایی بود که این متخصص طب سنتی به نوآوران داد. او می‌گوید: نمک دریایی تصفیه نمی‌شود و دارای فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، کادمیوم است. وجود این فلزات در نمک باعث مسمومیت می‌شود و یکی از علت‌های اصلی سقط جنین است.

او به اقدامات وزارت بهداشت در این باره اشاره می‌کند و می‌گوید تا کنون مقادیر زیادی از این نمک‌ها از سطح بازار جمع شده است.اما هنوز بعضی از فروشندگان به طور غیر قانونی و با گمراه کردن مشتریان آن‌ها را می‌فروشند.

کارشناسان اعتیاد معتقدند که معتاد با مصرف داروهای ترک اعتیاد گیاهی، ممکن است که اعتیادش از ماده مخدر اولیه قطع شود اما به مواد مخدری که در این داروها وجود دارد اعتیاد پیدا می کند.اعتیاد یک بیماری چند جانبه و دارای ابعاد روانی اجتماعی است که با مصرف این داروها نه تنها بهبود پیدا نمی‌کند بلکه افراد دچار اعتیاد چندگانه به چند ماده مخدر می‌شوند. مراکز توزیع کننده این داروها نشانی مشخصی ندارند و این داروها به صورت غیرمجاز و زیرزمینی تهیه می شود.

قطعا برخی از درمان های گیاهی برای کمک به ترک اعتیاد وجود دارد، اما این مهم است که هر فردی که برای اولین بار از محصولی استفاده می‌کند اطلاعاتی در آن مورد داشته‌باشد. همچنین توصیه می شود که مردم انتظارات واقع گرایانه داشته باشند و از دارو انتظار معجزه نداشته باشند به ویژه هنگامی که آن را به عنوان درمان در ترک اعتیاد و یا لاغری استفاده می کنند. همه کارشناسان و مسئولان به مردم توصیه می‌کنند که قبل از استفاده از هرگونه داروی گیاهی به عنوان یک شیوه درمانی از پزشک کمک بگیرند. حتی اگر فردی در حال استفاده از این داروهاست بهتر است به پزشک مراجعه کند وفعل وانفعالاتی را که در بدنش اتفاق افتاده را گزارش دهد. ولی این همه داستان نیست. مسوولان و به ویژه ناظران این آشفته بازار نیز باید به خود بیایند و مسئولیت‌های خود را به یاد‌آورند و با چنین تخلفاتی که موجب بی‌اعتمادی مردم به یک قشر خاص یا حتی تلاش‌های فرهنگی برای درمان معتادان می‌شود، به شدت برخورد کنند.