کارشناس‌ارشد مامایی در گفت‌و‌گو با «نوآوران»:

فست‌فود و غذاهای چرب ریسک بیماری‌های زنان را بالا می‌برد

مهدیه فرجی ـ این روزها به دلیل عادت‌های بد غذایی و آلودگی آب و هوا شاهد عفونت‌هایی در زنان و حتی دختران هستیم. به این بهانه پای صحبت خانم دکتر سارا احمدی شهرابی، کارشناس ارشد مامایی نشستیم و از تجربیات ارزشمند او بهره بردیم.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
فست‌فود و غذاهای چرب ریسک بیماری‌های زنان را بالا می‌برد
نوآوران -

 فرق دکتر ماما و متخصص زنان در چیست؟

مامایی در شاخه بارداری، مراقبت‌های دوران بارداری، مراقبت‌های زنان و بیماری‌ها و عفونت‌های زنان است. متخصصین معمولا کارهای جراحی پیشرفته زنان را انجام می دهند. بدین صورت که ماماها با معاینه بیمار، علت را در می یابند و اگر نیاز به جراحی داشت، او را به متخصص زنان ارجاع می دهند.

 این روزها چه مشکلاتی در زنان شایع است؟

مشکلات این روزها بیشتر در زمینه عفونت‌های زنان و خونریزی‌های غیرطبیعی به دلیل عواملی مثل کیست، فیبروم، میوم یا علت‌های دیگری که با معاینه و سونوگرافی مشخص می شود، است.

 عامل به وجود آمدن این عفونت‌ها چیست؟

بیماران ما در این مورد به دو شاخه تقسیم می‌شوند: کسانی که ازدواج کرده اند و کسانی که ازدواج نکرده اند و در همین دو دسته هم، نوع عفونت‌ها و قارچ‌ها با هم فرق می کند. در کسانی که ازدواج کرده اند، ممکن است عفونت‌هایی از مردان به زنان منتقل شود و این عفونت به وجود آمده باشد. بعضی از عفونت‌ها، در اثر تغییر نوع هورمون‌های فرد ایجاد می شود. یعنی فرد قاعدگی‌های نامرتبی دارد، در نتیجه فولیکول زیاد آزاد می کند که این فولیکول زیر دل بیمار می ماند. یعنی ترشحات طبیعی بدن فرد، زیر دلش می ماند که این ترشحات روی هم انباشته می شود و در اثر درجه حرارت بالای رحم تبدیل به عفونت‌های ژنیکولوژی می شود. نوع دیگر این عفونت‌ها با علائم دیگری همراه است. مثلا بیمار به خاطر سوزش، خارش یا درد زیردل مراجعه می کند.

دسته دیگری از بیماران هم هستند که در اثر رعایت نکردن نکات بهداشتی دچار عفونت می شوند. این دسته، شامل افرادی می شود که یا زیاد استخر می روند، از دستشویی‌‌های عمومی استفاده می کنند یا لباس زیر نامناسب و غیر نخی می پوشند و ... که این عوامل موجب عفونت‌های کاندیدا می شود.

      عفونت در دختران به چه صورت است؟

در دختران عفونت‌های خاصی رویت می شود که ممکن است علت آن عفونت‌های کاندیدا باشد. در این‌گونه عفونت‌ها بیمار مدام اعتراض می کند که لباس زیرش بوی بد می دهد. که برای این دسته از بیماران پماد موضعی و قرص‌های خوراکی تجویز می‌شود.

   چه توصیه‌هایی برای درمان این عفونت‌ها دارید؟

یکی از توصیه‌های ساده ما به خانم‌ها این است که از بتادین و جوش شیرین، سرکه و ژل بهداشتی که مناسب با PH بدنشان است، استفاده کنند. به جز آن یکسری داروها و یکسری مواد غذایی خاص نباید همزمان مصرف شود. مثل مواد غذایی که محرک هستند نباید با داروهای تجویز شده مصرف شوند چون دوز کمون دارو پایین می آید و باعث می شود دارو دیرتر اثر کند. مثلا از مواد محرک مثل ادویه جات، مواد فلفلی، غذاهای چرب و کافئین نباید استفاده شود و به جای آن از خنکی‌ها و مایعات بیشتر استفاده شود تا بیمار مرتب به دستشویی برود و این عفونت‌ها از مجاری ادرار خارج شود.  

در خانم‌هایی که از غذاهای گرم بیشتر استفاده می کنند، به خصوص در شش ماه اول سال، عفونت خیلی بیشتر دیده می شود. چون شش ماه اول سال هوا کلا گرم و خشک است و ترشحات خانم‌ها معمولا در این شش ماه بیشتر است. به تناسب اینکه ما حاملگی‌های ناخواسته هم در این شش ماه زیاد داریم. غذاهای گرم ترشحات بدن را بالا می برد و این ترشحات زیر دل جمع می شود و این جمع شدن عفونت، بخصوص در خانم‌هایی که نظافت را کمتر رعایت می‌کنند، لباس‌های تنگ زیاد می پوشند و از لباس زیرهای نخی استفاده نمی کنند، بیشتر دیده می شود.

خانم‌ها باید به صورت دوره ای هر سه ماه یک بار مراقبت‌های زنان را انجام دهند و معاینه شوند. برای پیشگیری از عفونت باید هر روز لباس زیر عوض کنند و بعد از شستن لباس زیر، آن را در آفتاب خشک کنند و یا از اتوی داغ استفاده کنند.

   تغذیه تا چه اندازه در پیشگیری از عفونت موثر است؟

خانم‌هایی که کم خونی دارند و دچار کمبود آهن هستند، بیشتر در معرض عفونت‌ها هستند چون خونرسانی به رحم نمی شود. سیر و پیاز حتما در غذای روزمره خانمها باشد. حتی اگر نمی توانند سیر را بجوند، آن را خرد کرده و به صورت قرص، قورت دهند. چون سیر آنتی باکتریال خیلی خوبی است. مصرف لبنیات را در فصول گرم بیشتر کنند. از میوه و سبزیجات استفاده کنند. ولی میوه‌های خیلی گرم مثل خربزه و انبه را خیلی توصیه نمی کنم. چون میزان آنتی ژن این میوه‌ها خیلی بالاست و در خانم‌هایی که میزان درجه حرارت بدنشان بالاست، باعث خارش و گاها ایجاد عفونت می شود.

همینطور غذاهای فست فودی و چرب ریسک بیماری‌های زنان را بالا برده است. بخصوص دختران باید دقت داشته باشند موقع خوردن مرغ حتما پوست آن را بگیرند، از بال مرغ استفاده نکنند، مرغ را به صورت تفت داده شده استفاده کنند که اثرات هورمون آن پایین بیاید. از غذاهای دریایی هم بیشتر استفاده کنند.

  بعد از استخر چه مراقبت‌هایی انجام شود؟

حتما در لگن حاوی آب و بتادین بنشینند. چون ممکن است افرادی از آن استخر استفاده کرده باشند که دچار عفونت باشند و عفونت مونونوکلئوز باشند. عفونت مونونوکلئوز در آب پخش می شود و خیلی سریع سرایت می کند. در اینجا فرد یکی دو روز بعد از اینکه از استخر استفاده کرد، دچار خارش و سوزش و درد زیر شکم می شود. پس بهتر است هفته ای یکی دو بار در لگن آب و سرکه سفید بنشینند تا از عفونت پیشگیری کنند.

 مایعات تا چه حد به دفع عفونت‌ها کمک می کند؟

مایعات هر چقدر میزان قند آنها کمتر باشد، باکتری را سریع تر از بین می برد. برای همین ما توصیه می کنیم لیموترش را داخل آب بریزند و یک قاشق عسل در آن بزنند تا قندشان پایین نیاید. این معجون برای دفع عفونت‌ها خیلی موثر است.

    و حرف آخر...

توصیه می کنم خانم‌ها بعد از ازدواج سالیانه یک بار تست پاپ اسمیر بدهند چون سرطان‌های دهانه رحم، سرطان‌های درجه یک و درجه دو اصلا علامتی ندارند و حتی بیمار هم متوجه نمی شود به این بیماری‌ها مبتلا شده و وقتی به درجات بالاتر برسد، بیمار با خونریزی‌های زیاد مواجه می شود.

خانم‌ها حتما به فکر سلامتی خود باشند. چون تبخال‌های تناسلی فقط در اثر بیماری‌های مقاربتی به وجود نمی آید. بلکه در اثر رعایت نکردن نکات بهداشت هم به وجود می آید.