رییس پلیس آگاهی ناجا

سارقان خشن‌تر شده اند

سرقت های مسلحانه آماربالایی ندارند اما استفاده ازسلاح دربین متهمان افزایش داشته است که در بررسی ها مشخص شده که مجرمان تحت تاثیر برنامه و فیلم های خشن ماهواره سرقت می کنند

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
محمدرضا مقیمی
نوآوران -

گروه اجتماعی - آزاده خانی: رییس پلیس آگاهی ناجا صبح روز سه شنبه در جمع خبرنگاران حوزه حوادث حاضر شد و درباره تمامی اتفاق هایی که این روزها رخ داده و آنهایی که قبلا اتفاق افتاده و مساله امنیت در جامعه صحبت کرد. از آمار سرقت ها و خودکشی تا ترفندهای تازه پلیس برای برقراری نظم در جامعه همه و همه در نشست خبری سردار محمدرضا مقیمی گفته شد. او از مهمترین پرونده های پلیس آگاهی ناجا و برنامه ها و اولویت های پلیس آگاهی در سال 95 خبر داد. این نشست خبری در حالی برگزار شد که اخبار انهدام باندهای سرقت در همین یک ماه گذشته چند بار منتشر شد.

فیلم های خشن ماهواره عامل سرقت مسلحانه

رییس پلیس آگاهی ناجاگفت: سرقت های مسلحانه آماربالایی ندارند اما استفاده ازسلاح دربین متهمان افزایش داشته است که در بررسی ها مشخص شده که مجرمان تحت تاثیر برنامه و فیلم های خشن ماهواره سرقت می کنند. بر همین اساس سارقان همه رفت و آمدها و زمان کاری اصناف پر درآمد را زیر نظر دارند و منتظرند تا از کوچکترین خلا ایمنی برای اجرای نقشه سرقت خود استفاده کنند، علاوه بر چشمان بینای پلیس، خود اصناف پرخطر از جمله طلافروشی ها و صرافی ها باید نسبت به تجهیز مغازه های خود اقدام کنند. یگان پیشگیری ناجا و کلانتری ها می توانند در صورت مراجعه بانک ها و صرافی ها و طلافروشی ها از کمک کارشناسان پلیس برای بالا بردن ایمنی مغازه خود بهره برداری کنند.

سردار محمدرضا مقیمی، با اشاره به اینکه وقوع جنایت در کشور بیشتر خانوادگی است، گفت: به تفکیک استان ها وقوع قتل را داریم و می توانیم اعلام کنیم اما به نظر ما اعلام این آمارها باعث تشویش اذهان عمومی می شود.

۳۱ درصد قتل ها توسط بستگان رخ داده است

وی با اشاره به اینکه بیشتر قتل های ما ناموسی است و به خاطر سوءظن و توهم ارتباط ناشی می شود، گفت: باید در زمینه کاهش وقوع قتل های ناموسی فرهنگ سازی شود. رییس پلیس آگاهی ناجا در ادامه با اشاره به آمار قتل هایی که در سال گذشته به وقوع پیوسته است، گفت: ۳۱ درصد قتل ها توسط بستگان رخ داده است و ۹ درصد در وقوع قتل کاهش داشته ایم که ۳۷ درصد مقتولان با چاقو به قتل رسیده اند.

سارقان خشن تر شده اند

سردار مقیمی در ادامه با اشاره به نحوه وقوع جرایم و به ویژه جرایم خشن گفت: متاسفانه مجرمان خشن تر شده اند و علاوه بر سرقت از سلاح سرد نیز استفاده می کنند. خشونت در دنیا روند رو به رشد دارد و تاثیر آن در کشور ما نیز قابل مشاهده است.

سال ۹۴ سال مبارزه با سرقت

سردار مقیمی با اشاره به دستاوردهای خوب قرارگاه مبارزه با سرقت گفت: همانطور که فرمانده ناجا دستور داده بودند کاهش ۵ و نیم درصدی وقوعات سرقت را شاهد بودیم این کاهش ها به راحتی به دست نیامده اند سال ۹۳ جلوی افزایش را گرفتیم و سال ۹۴ روند رو به کاهش را دنبال کردیم ما در پلیس آگاهی به تنهایی نمی توانیم کاهنده آمار باشیم بقیه دستگاه ها و پلیس های تخصصی نیز باید پای کار بیایند.

پراید در صدر سرقت ها

وی با اشاره به اینکه در بحث سرقت خودرو نتوانستیم خوب عمل کنیم گفت: بیشتر سرقت خودروها به خودروهای وطنی مربوط می شود.

وی با نام بردن از پراید به عنوان خودروی کم ایمن داخلی که ۷۰ درصد سرقت را به خود اختصاص داده است، گفت: با تولیدکنندگان این خودرو جلسات متعددی را برگزار کرده ایم اما همچنان این خودرو به عنوان یک خودروی ناایمن با ضریب ایمنی پایین و مورد توجه سارقان به سرقت می رود که البته به علت فراوانی پراید تعداد زیاد آن در خیابان بیشتر هم سرقت می شود.

رییس پلیس آگاهی ناجا در ادامه با اشاره به اینکه مبارزه با سارقان وجوه متفاوتی دارد، گفت: علاوه بر مبارزه با سارقان باید بخشی از فعالیت های پلیس معطوف به شناسایی و منهدم کردن بازار دست دوم فروشی ها و مبارزه با مالخران شود که سارقان را به انجام سرقت های جدید ترغیب می کنند. خودروهای داخلی ۹۰ درصد سرقت ها را به خود اختصاص داده اند و این رقم مربوط به ۳ یا ۴ مدل خودروی داخلی می شود. ما نباید همه مشکلات را از مجموعه پلیس مطالبه کنیم در طول سال طرح های زیادی با هدایت پلیس آگاهی انجام می شود. از نظر کشف سرقت خودرو ۹۵ درصد خودروها کشف می شوند. این کشف شدن از بابت تجهیزات و امکاناتی است که در کشور داریم. اما آنجایی مشکل داریم که همکاری شهروندان و استفاده از تجهیزات ایمنی کم تر بوده است.

وی گفت: در سال ۹۴ در تهران و استان های بزرگ دستگیری های خوب و کشفیات قابل توجه داشته ایم اما به خاطر خلاءهای موجود چرخه سرقت وجود دارد مال های زیادی شناسایی شده و به مالباختگان ارائه شده است.

مقیمی با اشاره به اینکه بیمه ها می توانند در صورت پای کار بودن باعث کاهش میزان آمار سرقت در کشور شوند، گفت: بستر مناسب برای حضور بیمه ها و پای کار بودن آنها انجام شده اما هنوز اقبالی از سوی مردم دیده نشده است.

قبول ندارم سارقان باهوش تر از پلیس هستند

رییس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره باهوش بودن سارقان این ادعا را رد کرد و گفت: درست است که سارقان برای دور زدن پلیس دست به هر کاری می زنند اما قبول ندارم که سارقان باهوشند.

وی درباره قاچاق کالا و ارز گفت: در سال گذشته قرارگاه قاچاق کالا و ارز سال گذشته با محوریت سوخت آغاز به کار کرد و تا پایان سال اقلام دیگر هم به آن اصافه شد در سال ۹۴ از نظر ارزش ریالی ۱۵ درصد افزایش داشته ایم و در خصوص انهدام و کشف پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان ۲۵ درصد افزایش شناسایی داشته ایم.

در دو ماه اول امسال هم نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش کشفیات به لحاظ ریالی داشته ایم این نشان می دهد توانسته ایم در بحث قاچاق با دانه درشت ها برخورد کنیم پرونده های بالای ۵۰۰ میلون تومان ۱۷۶ درصد افزایش داشته ایم ما با باندها هم برخورد کرده ایم که این موضوع هم ۲۲ درصد افزایش داشته است.

سردار مقیمی با اشاره به اینکه موفق شده ایم تعداد تشکیل پرونده ها را در بحث قاچاق کالا و ارز کم کنیم، از برخورد جدی با قاچاقچیان کالا و ارز خبر داد.

۱۴ درصد افزایش جعل و کلاهبرداری

سردار مقیمی با اشاره به جرایم جعل و کلاهبرداری در کشور به شهروندان هشدار داد و گفت: الان می طلبد رسانه ها به خصوص رسانه های نوشتاری به کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی و کلاهبرداری هایی که در انجام امور بانکی صورت می گیرد پرداخته و شیوه و شگرد متهمان دستگیر شده را برای شهروندان تبیین کنند تا باعث کاهش این آمارها باشیم. هرچه بیشتر درباره کلاهبرداری هایی که از طریق استفاده از عابربانک ها صورت می گیرد، اطلاع رسانی شود، آگاهی شهروندان بیشتر شده و از وقوع سرقت جلوگیری می شود. کلاهبرداران با از بین بردن اعتماد شهروندان زمینه کلاهبراری از شهروندان را انجام می دهند و باعث از بین بردن اعتماد عمومی می شوند. بخش اعظم کلاهبرداری ها توسط خویشاوندان و آشنایان با سوء استفاده از اعتماد رقم می خورد.

موضوع مدیر سازمان جنگل ها و مراتع خودزنی است

مقیمی درباره پرونده شلیک و خودرنی یکی از مدیران کل اداره جنگل ها و مراتع گفت: موضوع قتل یا سوء قصد را رد می کنم کل پرونده وجود دارد اما فعلا درباره آن اطلاع رسانی نمی کنیم آنچه مسلم است این است که سوء قصدی صورت نگرفته و پرونده خودزنی بوده است و تحقیقات درباره آن ادامه دارد کما اینکه ایشان همچنان زنده هستند.