پرونده قتلی که بسته نمی شود

انتظار 12ساله برای اعدام

15 ساله بود که به جرم قتل درحین سرقت بازداشت شد و تا امروز که 27سال دارد در زندان عادل آباد شیراز منتظر اجرای حکم اعدام است. حکمی که درچندروز اخیردر رسانه های داخلی و خارجی و بین مردم درشبکه های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرده است. محمدرضا حدادی قرار بود شنبه 11 خرداد در زندان شیراز به دار آویخته شود که با پیگیری وکلیل مدافع متهم و مساعدت دستگاه قضایی برای چندمین بار درسال های اخیر به تعویق افتاد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
محمدرضا حدادی
نوآوران -

حسین الهامی نژاد: 15 ساله بود که به جرم قتل درحین سرقت بازداشت شد و تا امروز که 27سال دارد در زندان عادل آباد شیراز منتظر اجرای حکم اعدام است. حکمی که درچندروز اخیردر رسانه های داخلی و خارجی و بین مردم درشبکه های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرده است. محمدرضا حدادی قرار بود شنبه 11 خرداد در زندان شیراز به دار آویخته شود که با پیگیری وکلیل مدافع متهم و مساعدت دستگاه قضایی برای چندمین بار درسال های اخیر به تعویق افتاد.

قتل با تسمه  پروانه

یکی از فرزندان محمدباقر رحمت، مقتول پرونده، ماجرای قتل را اینگونه شرح می دهد: «28 مرداد ۱۳۸۲ پدرم برای عیادت یکی از آشنایان، به کازرون رفته بود و در زمان برگشت، ۲ سرباز و ۲ نفر دیگر سوار ماشین می‌شوند، آن‌ها در راه می‌گویند منتظر دوستمان هستیم، متهم ردیف ۲ با یک سنگ بزرگ به پشت سر پدر من می‌زند. بقیه می‌گویند او را رها کنیم و ماشین را برداریم و برویم، متهم ردیف ۲ که سرباز بوده قبول نمی‌کند، پدرم را به صندوق عقب ماشین منتقل می‌کنند، بعد از طی حدود ۴۰ کیلومتر، پدر من به هوش می‌آید و علامت می‌دهد که ماشین را نگه دارند. ماشین را نگه می‌دارند و به پدرم می‌گویند ما فقط ماشین را می‌خواهیم و به تو کاری نداریم، حدود ۵ کیلومتر از جاده اصلی دور می‌شوند، در صندوق عقب را باز می‌کنند، همه چوب و سنگ در دست داشتند و پدرم را زخمی می‌کنند. در آن زمان محمدرضا حدادی از عقب ماشین یک تسمه‌پروانه می‌آورد؛ پاهایش را روی شانه‌های پدرم می‌گذارد، تسمه پروانه را به گلوی پدرم می‌اندازد و او را خفه می‌کند. بعد بنزین می‌آورد و روی پدرم می‌ریزند و کبریتی در دهان او روشن می‌کنند و او را می‌سوزانند و او را زیر خاک پنهان می‌کنند و بعد از ۵۴ روز ما به کمک یکی از متهمان پرونده، جنازه پدرم را پیدا کردیم.»

بازپس گیری اعتراف به قتل توسط متهم

محمدرضا در تحقیقات اولیه به قتل با تسمه پروانه اعتراف کرد و پس از آن در تاریخ ۸ آبان ۱۳۸۲ در دادگاه، دوباره اتهام سرقت و قتل را به عهده گرفت و به ارتکاب جرم اقرار کرد اما متهم تنها پس از گذشت چند روز از زمان دادگاه، پرده از راز جدیدی برداشت. حدادی دراولین ملاقات بعد از دادگاه با مادرش مطلع می شود پولی که به او در ازای به عهده گرفتن ارتکاب قتل وعده داده شده بود پرداخت نشده است و بعد از آن با نوشتن نامه ای درتاریخ ۱۶ آبان ۸۲ به اطلاع قاضی دادگاه می‌رساند که یکی از متهمین با وعده پرداخت پول از وی خواسته با توجه به نوجوان بودن، ارتکاب قتل را برعهده بگیرد.

او فریب خورده است؟!

معصومه طهماسبی وکیل سابق محمدرضاحدادی معتقد است او فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب قتل هیچ نقشی نداشته است. او می گوید: «دونفر از زندانیان شاهد بوده اند که دو متهم دیگر این پرونده با دادن وعده 15 میلیون تومان پول از حدادی خواسته اند که ارتکاب قتل را برعهده بگیرد. او هم به خاطر وضع نامناسب مالی خانواده اش این شرط را قبول می کند تا سروسامانی به وضع خانواده اش بدهد ولی بعد آنها منکر می‌شوند و محمد هم هرچه می‌گوید که در چه شرایطی این قتل را قبول کرده دیگر مورد قبول قرار نمی‌گیرد.»

خانواده مقتول چه می گویند؟

خانواده مقتول معنقدند که محمدرضا در حین ارتکاب چنین عملی حتما بالای ۱۸ سال سن داشته است. آنها قد 185 سانتی متری و هیکل بزرگش را مبنای حرف خود قرار می دهند و می گویند شناسنامهٔ یک فرد، آن‌هم یک فردی در روستا که پدرش چندین بار ازدواج کرده بوده و حدود ۳۰ فرزند داشته، نمی‌تواند معیار دقیقی برای سن او باشد.

مخالفت ها با اعدام محمدرضاحدادی ادامه دارد

16 تیر 89، 18آذر 88 و 11 خرداد 95 روزهایی بودند که قرار بود محمدرضا به چوبه دار آویخته شود که هریار با فشار نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی و پیگیری موکلان متهم به تعویق افتاده است. بخشی از مخالفان، قانون جدید مجازات اسلامی را دلیل مخالفت خود اعلام می کنند. قانونی که چندی است با اصلاحات جدید شورای نگهبان از سوی نمایندگان حقوقی مجلس تشریح شده است. بر اساس این قانون اطفالی که بالغ شرعی هستند (سن بلوغ شرعی برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال است) اما زیر 18 سال سن داشته باشند، چنانچه شبهه در کمال عقل و رشد آنها به وجود آید، حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود. معمولا در کمال عقل و رشد اطفال زیر 18 سالی که مرتکب جرم شده اند، شبهه وجود دارد و اگر دادگاه نیز این شبهه را داشته باشد، مجازات حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود یعنی اصلا به این مجازات محکوم نمی شوند. همچنین بر اساس این مصوبه، اطفال مبرا از مسئولیت کیفری هستند. بر اساس این مصوبه، مجازات های تعزیری برای افراد زیر 18 سال با مجازات های تعزیری افراد بالای 18 سال متفاوت است.

افراد زیر 18 سال به زندان محکوم نمی شوند اما برای تربیت به مراکز تربیتی همچون کانون اصلاح و تربیت منتقل می شوند و چنانچه والدین صلاحیت نگهداری او را نداشته باشند، اینگونه اطفال برای تربیت به شخص حقیقی یا حقوقی صالحی سپرده می شوند.

بخش دیگر مخالفان قوانین بین المللی منع اعدام کودکان که توسط ایران نیز به امضا رسیده است را مطرح می کنند که براساس آن مجازات مرگ برای نوجوانانی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می شود طبق قوانین بین المللی ممنوع شده و این ممنوعیت مطلق است. کنوانسیون حقوق کودک و کنوانسیون حقوق سیاسی ومدنی به صورت خاص، مجازات مرگ برای افرادی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال دارند را منع کرده است. ایران نیز کنوانسیون حقوق کودک را در سال ۱۹۹۴ و کنوانسیون حقوق مدنی وسیاسی را در سال ۱۹۷۵ تصویب کرد.