تجاوز زنجیره‌ای این بار در شیراز

مرد ژله‌ای در آستانه اعدام

مسئله آن‌قدر عجیب و هولناک است که در ابتدا پای موجودی غیر از انسان را به میان می آورد تا اینکه بعد از دو سال تلاش و بررسی سرنخ ها توسط پلیس شیراز معمای مرد ژله‌ای حل می شود. جوان 20ساله‌ای که از 12 شب تا 5.30 بامداد به صورت پنهانی وارد منازل مردم می‌شده و اعمال شوم خود را اجرا می‌کرده است. بیش از 100مورد ورود به منازل! بعد از گذشت 9ماه از دستگیری و برگزاری دادگاه، قاضی پرونده حکم به اعدام او در ملأعام داده است. حکمی که قرار بود 13خرداد اجرا شود که به دلایل نامعلوم لغو شد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
اعدام مرد ژله ای
نوآوران -

گروه حوادث - حسین الهامی نژاد: «نمی‌دانستم چه بلایی سرم آمده؛ فکر می‌کردم که جن این کار را انجام داده است.» این را یکی از قربانیان می‌گوید. مسئله آن‌قدر عجیب و هولناک است که در ابتدا پای موجودی غیر از انسان را به میان می­آورد تا اینکه بعد از دو سال تلاش و بررسی سرنخ­ها توسط پلیس شیراز معمای مرد ژله‌ای حل می­شود. جوان 20ساله‌ای که از 12 شب تا 5.30 بامداد به صورت پنهانی وارد منازل مردم می‌شده و اعمال شوم خود را اجرا می‌کرده است. بیش از 100مورد ورود به منازل! بعد از گذشت 9ماه از دستگیری و برگزاری دادگاه، قاضی پرونده حکم به اعدام او در ملأعام داده است. حکمی که قرار بود 13خرداد اجرا شود که به دلایل نامعلوم لغو شد.

چرا مرد ژله‌ای؟

در چند روز گذشته بازار شایعه و گمانه‌زنی بین مردم داغ بود و هشتک مرد ژله‌ای برای ساعاتی کل فضای مجازی را به خود اختصاص داد. علت نام‌گذاری را باید در اعترافات متهم جستجو کرد امین.د در بازجویی‌های به عمل آمده اعتراف کرده است که پس از ورود به منازل مردم با روغنی که خودش از منزلشان برده بدنش را چرب می‌کرده و اگر روغن نداشته با روغنی که در منزل طعمه‌های خود بوده این کار را انجام می‌داده است و پس از چرب کردن خودش، با تیغ لباس زنان را پاره می‌کرده است. سردار گودرزی فرمانده انتظامی شیراز نیز درباره بازداشت مرد ژله‌ای اعلام کرده که مرد ژله‌ای در هنگام تعرض و تجاوز به عنف بدن خود را چرب می‌کرده تا کسی نتواند او را بگیرد و سپس پیاده از منطقه جرم اقدام به فرار می‌کرده است.

نحوه دستگیری

درحالی‌که اکیپ ویژه‌ای مشغول رسیدگی به این پرونده جنجالی بودند به مأموران خبر رسید که مرد ژله‌ای وارد منزلی شده اما به محض اینکه اعضای خانواده متوجه حضور وی شده‌اند با به‌جا گذاشتن لباس‌های خود که قبل از ورود به منزل در پشت‌بام بیرون آورده متواری شده است. در نهایت مأموران به سرنخی از مرد ژله‌ای دست یافتند و در تحقیقات مشخص شد که وی شلوار خود را به خشک‌شویی داده و بر پشت آن اسم امین نوشته شده است، از این رو اسم متهم در حالی مشخص شد که جمعیت زیادی در سطح شهر به این اسم بودند،  تا اینکه مأموران دریافتند مرد ژله‌ای مدتی قبل وارد خانه‌ای شده که به دوربین مداربسته مجهز بوده به همین دلیل یک فیلم چندثانیه‌ای از متهم به دست آمد. در نهایت هرروز سرنخ‌های مأموران بیشتر شد تا اینکه تمام پازل‌ها کنار هم چیده شد و در نهایت این متهم 20 ساله را در یک عملیات غافلگیرانه در منزلشان دستگیر کردند.

 علت تعویق در اجرای حکم چیست؟

بعد از بازداشت امین.د ملقب به مرد ژله‌ای در شهریورماه سال94، در تاریخ 27 مهرماه جرم وی صادر و 26 دی‌ماه در شعبه اول دادگاه انقلاب حکم اعدام صادر شد که پس از اعتراض وارده، پرونده در شعبه 11 دیوان عالی کشور رسیدگی و رای مورد تائید قرار گرفت .این حکم قرار بود پنج‌شنبه 13  خردادماه 1395در ملأعام و در شهر شیراز اجرا شود که به تعویق افتاد. علت تعویق حکم همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

پرونده‌های مشابه درگذشته

در چند سال گذشته بودند پرونده‌هایی که به  پرونده مرد ژله‌ای شباهت داشتند و افکار عمومی و رسانه‌ها را تحت تأثیر خود قرار دادند. پرونده‌هایی که نقطه مشترک آنها قتل و تجاوز به عنف است. یکی از معروف‌ترین آنها پرونده موسوم به خفاش شب بود. غلامرضا خوش‌رو کوران کردیه ملقب به خفاش شب قتل‌های زنجیره‌ای خود را که همراه با سرقت و تجاوز جنسی بود از سال ۱۳۷۱ در تهران آغاز کرد. یک‌بار در سال ۷۱ دستگیر شد ولی از چنگ مأموران گریخت و بار دوم در سال ۱۳۷۶ دستگیر و به اتهام ۹ فقره قتل اعدام شد. پرونده پرسروصدا و معروف دیگر مربوط به قاتل پاکدشت بود. محمد بسیجه معروف به بیجه متهم اصلی جنایات پاکدشت بود. او به تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک و ۳ بزرگ‌سال اعتراف کرد. ماجرای قتل کودکان در اطراف تهران، به عنوان بزرگ‌ترین پرونده جنایی هفتادویک سال اخیر در ایران شناخته شد و به‌شدت افکار عمومی را در کشور تحت تأثیر قرار داد.

ریشه‌یابی علل تجاوز

مجرمین پرونده­های ذکر شده هرکدام بعد از بازداشت و در حین بازجویی­ها دلایل مختلفی را برای انگیزه‌های قتل و تجاوز بیان کردند. امین.د ملقب به مرد ژله­ای در بازجویی‌ها اذعان داشت که بیمار است. بیماری که مسئولان انتظامی فارس، از آن به عنوان مشکلات شخصیتی رفتاری یاد می­کنند. بیجه در اعترافات خود اتفاقات کودکی را انگیزه جنایت عنوان کرده بود. او اعتراف کرد خود در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته بوده و قصد انتقام‌گیری از جامعه را داشته و دیگر اینکه از مرگ زودهنگام مادرش و کمبود محبت ناشی از آن در کودکی رنج می‌برده است. بیجه درباره انگیزه اصلی‌اش برای ارتکاب قتل گفته بود: «من از بچگی تحت ظلم بودم و وقتی زندگی‌ام را با دیگران مقایسه می‌کردم، ناچار دست به چنین اعمالی زدم «. خفاش شب اما در حین بازجویی‌ها خود را از هرگونه اتهامی مبرا دانسته بود و همه قتل‌ها را کار شخصی به نام حمید رسولی می‌دانست آنچه مشخص است ریشه‌یابی و بررسی علل وقوع چنین جرائم وحشیانه و حیوانی است؛ امر مهمی که هیچ‌گاه در کشور ما و از سوی مسئولین مورد توجه قرار نگرفته و همواره پس از وقوع جنایت‌های جدید و هولناک، آنان کاسه چه کنم به دست گرفته و در اقدامی ضربتی به دنبال حل یک‌باره این معضل هستند. دکتر علی نجفی توانا با رویکردی متفاوت و جالب به ریشه‌یابی این جرم پرداخته است . این متخصص حقوق جزا و جرم‌شناسی و استاد دانشگاه، تجاوز به عنف را محصول یک اختلال شخصیتی و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی مرتکب برشمرد و مشکلات اقتصادی، فرهنگی، روحی و روانی را از جمله مهم‌ترین عوامل آن عنوان می­کند. او معتقد است تجاوز جنسی، نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی‌تواند از راه‌های عادی و با ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند نیازهای خود را برطرف کند، با دست آویختن به‌زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل، به تمامیت جنسی وی تعرض می‌کند.