آغاز رسیدگی به پرونده قتل ستایش قریشی

متهم در جایگاه

از روز حادثه و آزار و اذیت ستایش هیچ‌چیز به یاد نمی‌آورم، آن روز مقدار زیادی الکل مصرف کرده بودم و حالت عادی نداشتم». این جمله بخشی از صحبت­های امیرحسین در نخستین جلسه محاکمه­ است که با اعتراض شدید وکیل اولیای دم دختر شش‌ساله افغان روبه‌رو شد. او معتقد است قاتل ستایش همه حقیقت را نمی­گوید. این بخشی از اولین جلسه­ی محاکمه عامل قتل ستایش، دختر 6 ساله افغان بود که پشت درهای بسته دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
متهم در جایگاه
نوآوران -

حسین الهامی‌نژاد: «از روز حادثه و آزار و اذیت ستایش هیچ‌چیز به یاد نمی‌آورم، آن روز مقدار زیادی الکل مصرف کرده بودم و حالت عادی نداشتم». این جمله بخشی از صحبت­های امیرحسین در نخستین جلسه محاکمه­ است که با اعتراض شدید وکیل اولیای دم دختر شش‌ساله افغان روبه‌رو شد. او معتقد است قاتل ستایش همه حقیقت را نمی­گوید. این بخشی از اولین جلسه­ی محاکمه عامل قتل ستایش، دختر 6 ساله افغان بود که پشت درهای بسته دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

از آن روز چیز زیادی به یاد نمی‌آورم!

صبح روز گذشته متهم 17ساله، به شعبه هفتم دادگاه کیفری تهران آورده شد تا قاضی خاذنی ریاست دادگاه کیفری و قضات عالی‌رتبه را از جزئیات قتل آگاه کند. اما امیرحسین ادعا می­کند حوادث آن روز را به‌طور کامل در یاد ندارد. «از روز حادثه و آزار و اذیت ستایش هیچ‌چیز به یاد نمی‌آورم، چرا که آن روز مقدار زیادی الکل مصرف کرده بودم و حالت عادی نداشتم. تنها به یاد دارم که ستایش با تبلت داخل حیاط خانه ما سرگرم بازی بود و وقتی مادر و خواهرم برای خرید از خانه بیرون رفتند، به بهانه اینکه جوجه در اتاق دارم، ستایش را به اتاق کشاندم. باور کنید فقط همین را به یاد دارم و دیگر از آن روز هیچ‌چیزی به خاطر نمی‌آورم!» در ادامه جلسه، وکیل اولیای دم با اعتراض شدید به اظهارات متهم گفت: «چگونه است که بخشی از اتفاق‌های آن روز را به خاطر داری اما بقیه مسائل را به یاد نمی‌آوری؟» بعد از دادگاه امیرحسین به کانون اصلاح و تربیت بازگردانده شد تا در جلسات بعدی به اتهاماتش رسیدگی شود.

قتل چگونه اتفاق افتاد

ستایش، ساعت یک روز یکشنبه ۲۲ فروردین برای خرید بستنی به مغازهٔ سر کوچه می‌رود. پس از خرید بستنی، تنها ده متر مانده به منزل، امیرحسین او را دزدیده و به خانهٔ خود می‌برد. چگونگی دزدیدن او به گفتهٔ پدرش نامشخص است. مادر ستایش پس از گذشت نزدیک به نیم ساعت، نگران شده و به پدر مقتول تلفن می‌زند. پدر ستایش نیز پس از برگشتن از سرکار، به جستجو پرداخته اما نشانی نمی‌یابد. پس از اطلاع به پلیس، به آنها توصیه می‌شود که همچنان تا یک ساعت دیگر نیز به جستجو ادامه دهند تا مطمئن شوند که کودک آنها در خانهٔ دیگر خویشاوندان نباشد. پس از ناموفق بودن جستجوی مجدد و مراجعهٔ دوباره به کلانتری، از آنها خواسته می‌شود که به آگاهی رفته و موضوع را در آنجا گزارش کنند، اما در آگاهی به آنها گفته می‌شود که وقت کاری به پایان رسیده و فردا صبح باید مراجعه کنند. صبح روز بعد پدر مقتول به آگاهی رفته و جستجوها همچنان ادامه می‌یابد. در نهایت پلیس به پدر مقتول خبر می‌دهد که قاتل نوجوان پس از کشتن دختر او، به دوست خود تلفن زده و از او می‌خواهد تا در ناپدید کردن جسد به او کمک کند؛ ولی دوستش حادثه را بلافاصله به پدر خود اطلاع داده و پدر او هم ماجرا را به پلیس اطلاع می‌دهد و پلیس نیز اقدام به دستگیری قاتل می‌کند.

قاتل کیست؟

امیرحسین نوجوان 17 ساله اهل محله خیرآباد ورامین، متهم اصلی این جنایت هولناک است. او فرزند چهارم خانواده‌ای است که تنها پسر و آخرین فرزند محسوب می‌شود. پدرش کارمند یکی از نهادهای دولتی و مادرش خانه‌دار است. امیرحسین متهم است که در روز حادثه اقدام به ربودن دختربچه می‌کند و دختر را به خانه خودشان می‌کشاند و پس از جنایت هولناک و قتل، با ریختن اسید جسد بی‌جان ستایش را می‌سوزاند و پس از آن سعی می‌کند تا جسد را معدوم کند تا آثار جنایت را از میان بردارد اما موفق به این کار نمی‌شود.

واکنش­های گسترده به قتل ستایش

این اتفاق هولناک بازتاب وسیعی در رسانه‌های داخلی و خارجی و شبکه­های اجتماعی داشت. واکنش‌ها به این ماجرا چه از سوی ایرانی‌ها و چه افغان‌ها منفی و با محکوم کردن همراه بود. در فیس­بوک صفحه‌ای ویژه به این ماجرا و حمایت از خانواده مقتول به راه افتاد. در افغانستان نیز روزنامه‌نگاران، این واقعه را به‌طور کامل پوشش دادند.

شخصیت­های سیاسی ایرانی و افغانستانی نیز به این ماجرا واکنش نشان دادند. شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور، حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی و احمدنور سفیر افغانستان در ایران از جمله کسانی بودند که این حادثه ناگوار را محکوم کردند. شهیندخت مولاوردی در صفحه­ خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «جنایتی که علیه دختر شش‌ساله مهاجر افغان در ورامین به وقوع پیوسته است جانمان را به درد آورد. بازتاب وسیع رسانه‌ای و واکنش‌های گسترده عمومی نسبت به این خبر بعد از یک هفته نشان از عمق فاجعه دارد. در این شرایط، عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده ستایش کمترین کاری است که می‌توان انجام داد». حسین نقوی هم در مصاحبه با رسانه­ها به بی­طرفی دستگاه قضایی ایران تأکید کرد و به خانواده مقتول قول داد طبق قوانین جمهوری اسلامی با مسبب حادثه برخورد شود.