پلیس ایران یک افغانستانی را در نوشهر به جرم قتل هموطنش دستگیر کرد

زوج افغان هموطن خود را در آتش سوزاندند

«برادرم بنا بر اظهارات خودش برای گرفتن طلب مالی با یک دستگاه خودرو پرشیا سفیدرنگ از خانه خارج شد. بعد از یک روز بی‌خبری از طریق تماس بیمارستان اطلاع پیدا کردم که برادرم به علت سوختگی شدید به بیمارستان منتقل شده است.»

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
پلیس ایران یک افغانستانی را در نوشهر به جرم قتل هموطنش دستگیر کرد
نوآوران -

فارس- «برادرم بنا بر اظهارات خودش برای گرفتن طلب مالی با یک دستگاه خودرو پرشیا سفیدرنگ از خانه خارج شد. بعد از یک روز بی‌خبری از طریق تماس بیمارستان اطلاع پیدا کردم که برادرم به علت سوختگی شدید به بیمارستان منتقل شده است.» این بخشی از صحبت‌های یک تبعه افغان است که با مراجعه به کلانتری 170 کهریزک به مأموران اعلام کرد که برادرش توسط افراد ناشناسی مورد حریق عمدی قرار گرفته و در حال حاضر در بیمارستان تحت مداوا است. هم‌زمان با آغاز رسیدگی به پرونده، از طریق بیمارستان به کارآگاهان اطلاع داده شد که با وجود انجام اقدامات درمانی و به علت شدت سوختگی فوت کرده است.

مرد روزنامه‌فروش تنها شاهد ماجرا

صاحب یک دکه روزنامه‌فروشی در جاده قدیم قم که مقتول خودش را با حالت سوختگی شدید را به آنجا رسانده بود در جریان تحقیقات به کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ گفته بود: «در داخل اتاقک روزنامه‌فروشی نشسته بودم که ناگهان متوجه صدای کمک خواستن فردی در حوالی اتاقک شدم؛ پس از بیرون آمدن از روزنامه‌فروشی، ناگهان فردی را مشاهده کردم که به شدت دچار سوختگی شده بود بلافاصله با اورژانس تماس گرفته و در این فاصله سعی کردم که تا حد امکان به این شخص کمک کنم؛ در فاصله زمانی رسیدن اورژانس، این شخص در اظهاراتی کوتاه عنوان داشت که زن‌وشوهری افغانستانی که در منطقه باقرآباد زندگی می‌کنند وی را آتش زدند و پس از آن با رسیدن اورژانس به بیمارستان منتقل شد.»

زوج جوان، مظنون اصلی پرونده

در شرایطی که کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ هیچ‌گونه اطلاعات دقیقی در خصوص هویت عاملین جنایت نداشته و صرفاً اظهارات مقتول به روزنامه‌فروش در اختیارشان قرار داشت کارآگاهان با مراجعه به منطقه باقرآباد و انجام تحقیقات گسترده میدانی و پلیسی سرانجام موفق به شناسایی یک زن و شوهر جوان افغانستانی به نام‌های عزیز . م ( متولد 1366) و سمیه . ج ( متولد 1372) شدند که به صورت ناگهانی ناپدید شده بودند. بنا بر اظهارات اهالی محل قرار بود تا در چند روز دیگر مراسم ازدواج این دو ( سمیه و عزیز )  برگزار شود و حتی آنها نسبت به تهیه وسایل زندگی ( خرید جهیزیه از سوی سمیه و خانواده‌اش ) نیز اقدام و محل زندگی‌شان را آماده کرده بودند. با شناسایی سمیه و عزیز و احتمال انجام جنایت توسط آنها، دستگیری هر دو نفر آنها در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت.

دستگیری متهمان

در ساعت 22:30 مورخه 10 خرداد 95 و در حالی که عزیز و سمیه جهت برداشتن اسناد و مدارک شناسایی و ...  به محل سکونتشان در منطقه باقرآباد – محدوده خیابان پوردارایی مراجعه کرده بودند، کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی که این محل را تحت مراقبت‌های شبانه‌روزی و نامحسوس قرار داده بودند، هر دو نفر آنها را دستگیر و به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

پیشنهاد ازدواج مقتول، او را به کام مرگ فرستاد

پس از گذشت چند روز از زمان دستگیری زن و شوهر جوان، سرانجام سمیه لب به اعتراف گشود و به همدستی با همسرش جهت ارتکاب جنایت آتشین اعتراف کرد. وی در اظهاراتش در خصوص نحوه آشنایی خود با مقتول به کارآگاهان گفت: «چندی پیش و از طریق تعدادی از دوستان و بستگان خود با مقتول که از لحاظ مالی و اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار داشت آشنا شدم تا از وی جهت تهیه جهیزیه کمک بگیرم؛ این شخص ( مقتول ) مبلغ 20 میلیون تومان نیز کمک کرد و توانستیم تا قسمتی از وسایل مورد نیاز خود را خریداری نماییم». سمیه در خصوص شب جنایت نیز به کارآگاهان گفت: «پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی از کمک 20 میلیون تومانی مقتول، ناگهان وی به صورت غافلگیرانه‌ای به من پیشنهاد ازدواج کرد و عنوان کرد که قصد ازدواج با مرا دارد و بر این موضوع نیز پافشاری می‌کرد در حالی که من همسرم را دوست داشتم و قصد ازدواج با کسی دیگر را نداشتم».

مقتول زنده در آتش سوخت

«همسرم از من خواست تا با مقتول قرار ملاقات بگذارم و من نیز با مقتول در منطقه کهریزک قرار ملاقات گذاشتم ؛ دو نفری و با موتورسیکلت همسرم به محل قرار رفتیم» این را سمیه در جواب چگونگی ورود پای عزیز به ماجرا گفت و ادامه داد: «زمانی که همسرم با مقتول روبرو شد ناگهان آنها با یکدیگر درگیر شدند که در این زمان  همسرم با بنزینی که از داخل باک موتور تهیه کرده بود، اقدام به آتش زدن مقتول کرد و در ادامه با مابقی بنزین نیز ماشین مقتول را به آتش کشید؛ در حالی که تصور می‌کردیم مقتول در همان‌جا فوت کرده ، از محل متواری شدیم.»

اعتراف «عزیز» به قتل

عزیز نیز پس از اطلاع از اعترافات صریح همسرش،صراحتاً به ارتکاب جنایت اعتراف و عنوان داشت: «پس از آتش زدن مقتول و ماشینش، مدتی از محل سکونتمان متواری شدیم. مدتی را در کرج و مدتی را در ورامین سپری کردیم؛ سرانجام تصمیم گرفتیم تا از ایران متواری و به افغانستان بازگردیم. به تصور اینکه طی این مدت پلیس از مراجعه دوباره ما به محل سکونتمان ناامید خواهد شد به خانه مراجعه کردیم تا وجوه نقد داخل خانه و همچنین مدارک شناسایی خود را برداشته تا بتوانیم از کشور متواری شویم که در همان‌جا دستگیر شدیم.

تحقیقات ادامه دارد

سرهنگ کارآگاه حسین زارع ، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح هر دو متهم به ایجاد حریق عمدی منجر به جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و هر دو متهم جهت ادامه تحقیقات و تکمیل پرونده در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شدند.