جزئیات دادگاه تجاوز به توریست فرانسوی

متجاوزان افغان محاکمه شدند

هوا رو به تاریکی می‌رفت و من که خسته شده بودم نمی‌دانستم به کجا پناه ببرم تا باران و طوفان قطع شود و بتوانم وسیله‌ای برای بازگشت به شهر پیدا کنم.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
متجاوزان افغان محاکمه شدند
نوآوران -

در این گیرو دار با چهار جوان روبه رو شدم که افغان بودند آنها برای استراحت مرا به باغی در کوهپایه دعوت کردند که به ناچار پذیرفتم، وقتی به باغ رسیدیم آنها ابتدا از من پذیرایی کردند و رفتار خوبی از خود نشان دادند که باعث اطمینان من شد. همین اعتماد باعث رخ دادن یک حادثه شوم در منطقه کوهستانی فرحزاد شد.

شهریور94؛ ترسیده بودم!

براساس گزارش پلیس شامگاه 28 شهریور ماه سال گذشته در منطقه کوهستانی فرحزاد چهار مهاجر غیرمجاز در یکی از باغ‌ها دختر فرانسوی را که به عنوان توریست به ایران آمده بود مورد تعرض قرار داده بودند. دختر فرانسوی پس از رهایی از چنگ متجاوزان با کمک یک جوان افغان دیگر به نزدیکترین کلانتری در منطقه رفته و ماجرای این اقدام وحشیانه مهاجمان را شرح داده است.

این دختر درباره ماجرای تلخی که برسرش آمده بود به پلیس گفته بود: دانشجوی رشته جامعه شناسی و مردم شناسی دانشگاهی در پاریس هستم که با دیدن مناطق کوهستانی ایران در اینترنت شیفته این مناطق زیبا شدم و تصمیم گرفتم برای تماشای زیبایی‌های دشت و کوهسار ایران به این کشور سفر کنم تا اینکه از طریق ارمنستان وارد ایران شدم و به تهران سفر کردم و می خواستم از جاهای دیدنی دیگر در ایران هم بازدید کنم. آن روز عصر در حال کوهنوردی در منطقه فرحزاد بودم که هوا طوفانی شد و باران شدیدی شروع به باریدن کرد.نمی توانستم آن جا بمانم، از طرفی هوا تاریک می شد و من با آن منطقه آشنایی زیادی نداشتم و برگشتنم در آن زمان به خانه تقریبا غیر ممکن به نظر می رسید. هراسان به دنبال راه برگشت بودم.در این گیرو دار با چهار جوان روبه رو شدم که افغان بودند. آنها برای استراحت مرا به باغی در کوهپایه دعوت کردند که به ناچار پذیرفتم، وقتی به باغ رسیدیم آنها ابتدا از من پذیرایی کردند و رفتار خوبی از خود نشان دادند. نیم ساعت بعد که باران بند آمد خواستم وسیله‌ای پیدا کنم و به شهر برگردم . اما در این میان مردی به نام سبحان که در باغ سکونت داشت با اشاره به من فهماند که دیروقت است و اگر به کوه بروم طعمه گرگ‌ها می‌شوم و خواست که شب را نزد آنان بمانم. ابتدا کمی تردید کردم و نمی خواستم پیشنهادش را قبول کنم اما تاریکی هوا و ترس از اینکه طعمه حیوانات شوم باعث شد حرف او را بپذیرم و به آن ها اعتماد کنم.                 

  بعد از چند دقیقه سبحان - مرد افغان- برای انجام کاری از باغ بیرون رفت و دیگر برنگشت. من کمی از تنهایی ترسیده بودم،‌علاوه بر آن از داخل باغ صداهایی به گوشم می خورد. با این حال اعتنایی نکردم. ساعاتی بعد همین که خواستم در جای خلوتی بخوابم، صداها بیشتر شد و از دور دیدم که  4 جوان افغان به سمتم می آیند. آن ها با توسل به زور از من خواستند که تسلیم نیت شومشان شوم. وقتی مقاومت کردم یکی از آنها با حمله ناگهانی دست و پایم را گرفت، ضربه ای به سرم وارد کرد و دیگر توان مقاومت نداشتم.  سپس آنها با تهدید و ارعاب به من تعرض کردند.هرگز تصور نمی‌کردم آنان مرا مورد آزار و اذیت قرار بدهند، چرا که قبلاً هم برای کوهنوردی به کوه‌های کردستان و قفقاز رفته و میهمان کوه‌نشینان مهربان بوده‌ام یا شبی را در آلونک یک چوپان گذرانده‌ام اما چنین اتفاق شومی برایم نیفتاده است. وقتی سبحان سر رسید و متوجه شد چه بلایی بر سرم آمده است مرا سوار موتورسیکلت کرد تا به‌ شهر برسم و راهنمایی‌ام کرد شکایت کنم.

دستگیری متجاوزان

با اظهارات این دانشجوی 23 ساله فرانسوی، مأموران ابتدا دونفر از متهمان را که در مسیر کوهستانی مخفی شده بودند به نام غلام و حکیم دستگیر کردند. دو نفر دیگر از متجاوزان پا به فرار گذاشته بودند که وقتی قصد خروج از مرز تایباد را داشتند، یکی از آنان دستگیر شد اما دیگری توانست از مرز خارج شود و به افغانستان بگریزد. جوان افغان دستگیر شده هم که در بازداشتگاه مرز تایباد زندانی بود توانست پا به فرار بگذارد و او هم به افغانستان بگریزد. یعنی در واقع تنها دو نفر از متهمان دستگیر شده و آماده محاکمه در دادگاه بودند.

محاکمه در دادگاه

صبح روز دوشنبه محاکمه دو نفر از متجاوزان با حضور وکلایشان و وکیل مدافع دختر فرانسوی در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان آغاز شد که به خاطر عمل منافی عفت متهمان این محاکمه پشت درهای بسته انجام گرفت. قبلاَ در مرحله تحقیق از متهمان وقتی بی‌گناهی سبحان برای دادگاه ثابت شد رأی برائت او صادر و وی آزاد شد. اما دو متهم دیگر که در بازجویی اولیه به تعرض اعتراف کرده بودند، در دادگاه تعرض را انکار کردند و گفتند ما آن شب در باغ نبودیم. این در حالی است که قبول دارند دختر توریست جوان، شب را نزد آنها گذرانده است.  با این وجود شواهد و مدارک قانونی وجود دارد که این دو متهم دستگیر شده با دو متهم فراری دیگر، دختر فرانسوی را مورد تعرض قرار داده‌اند.

حبیب‌الله میرزا حسینی وکیل غلام- یکی از متهمان- گفت: موکل من از ابتدا دخالت در این تعرض را انکار می‌کرد اما بر اساس نظریه پزشکی قانونی و انجام آزمایش DNA روی لباس‌های دختر فرانسوی، جرم او هم محرز شد با این حال من در دادگاه نیز به نظر پزشکی قانونی که حد شرعی زنا را محرز ندانسته استناد کرده و تجاوز از سوی موکلم را رد کردم زیرا وجود DNA غلام بر روی لباس قربانی دلیلی بر دست داشتن او در جرم نیست. همان طور که وی در دادگاه اظهار کرده است که قربانی شب را نزد او گذرانده. با این حال تحقیقات درباره این پرونده همچنان ادامه دارد و در حال حاضر این دو نفر در دادگاه محکوم شده اند.

قاضی اصغرزاده در پایان گفت: بزودی رأی نهایی متهمان صادر خواهد شد.