سلاح هایی که قلب محیط بانان را نشانه می رود

واکنش معصومه ابتکار به شهادت محیط بانان

ایرنا- «منوچهر شجاعی» محیط بان پارک ملی بمو که به ضرب گلوله شکارچیان بشدت زخمی شده بود بر اثر شدت جراحات وارده، در آخرین ساعات جمعه چهارم تیرماه در بیمارستان رجایی شیراز به خیل شهدای محیط بان پیوست.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
واکنش معصومه ابتکار به شهادت محیط بانان
نوآوران -

معصومه ابتکار در واکنش به این حادثه در کانال تلگرامش مطلبی را منتظر کرد که بخشی از آن را در ادامه می خوانید:

حفاظت از محیط زیست برای تلاشگران عرصه طبیعت به دلیل اینکه همواره با منافع عده یا گروههای خاصی در تضاد قرار می گیرد، آسیب زا و پر مخاطره است. بررسی ها نشان می دهد که 185 نفر در جهان فقط در سال 2015 حین دفاع و حفاظت از محیط زیست کشته شده اند. در ایران نیز شهید شجاعیان صد و نوزدهمین محیط بانی است که طی حدود نیم قرن فعالیت محیط بانی در ایران به شهادت رسید.
محیط بانان دارای یگان و ساختار رسمی هستند و در هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست در جهت کمک به محیط بانان در حفاظت از مناطق تحت مدیریت خود، به دنبال توسعه تجهیزات و دوربین های پایش هوشمند بوده که در برخی استان ها این نوع پایش اعمال شده، ولی برای توسعه آن به اعتبارات لازم وابسته است. از فناوری های جدید کمک و تجهیز محیط بانان، پهباد بوده که با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت دفاع در حال انجام است.

سلاح هایی که قلب محیط بانان را نشانه می رود و باید به جد با آنها مقابله شود. امضای تفاهم نامه اخیر با ستاد مشترک برای بهره مندی از پشتیبانی هوایی در حوادث مختلف مانند آتش سوزی شرایط را برای محیط بانان مناسبت و راحت تر خواهد ساخت. هلی برد نیروها در چندین عملیات طی هفته اخیر و به طور مثال برای اطفای حریق منطقه «میان جنگل فسا» از نتایج این تفاهم نامه و جلسات و پیگیری های مربوطه بوده است.